jamejamsara
سرا کد خبر: ۶۲۸۵۶۱ ۰۱ دی ۱۳۹۲  |  ۱۲:۴۶

خروپف در طول دوران بارداری یک امر کاملا طبیعی است. این مشکل معمولا در ۳ ماه سوم بارداری بوجود می‌آید. مطالعات انجام شده نشان می‌دهد که تقریبا یک چهارم از خانم‌ها به شکل مکرر و ۲۵ درصد دیگر در هفته‌های آخر بارداری به هنگام خواب خروپف می‌کنند.

دلایل ایجاد خروپف در بارداری

-تورم بینی:
ممکن است تورم بینی تا حدودی یکی از دلایل ایجاد خروپف در طول شب باشد. سطح بالای هورمون استروژن و پروژسترون در طول بارداری به ضخیم شدن غشاء مخاطی پوشاننده بینی کمک کرده و حتی می‌تواند تولید مخاط در بینی را افزایش دهد.

-بالا رفتن حجم خون:
در طول دوران بارداری حجم خون بالا‌تر رفته و رگ‌ها پهن‌تر می‌شوند. این امر نیز موجب می‌شود تا غشاء بینی متورم شود.

-وزن بالا:
وزن بالایی که خانم‌های باردار در طول بارداری بدست می‌آورند موجب می‌شود تا برای آن‌ها در هنگام خواب مشکل تنفسی ایجاد شود. علت آن می‌تواند وجود بافت‌های اضافه در اطراف گردن و حلق باشد. خروپف بلند در هنگام خواب نیز می‌تواند یکی از نشانه‌های آپنه خواب باشد. در این وضعیت مجرای تنفسی بسته شده و باعث نفس تنگی می‌شود. چنانچه در هنگام خواب متوجه خروپف زیاد، صداهای خاص مثل نفس نفس یا خرناس شدید با پزشک خود در این زمینه مشورت کنید.

-دیابت:
در بعضی از تحقیقات بدست آمده، خروپف می‌تواند یکی از نشانه‌های دیابت بارداری باشد. بنابراین چنانچه در هنگام خواب خروپف می‌کنید با پزشک خود مشورت کرده و از میزان قند خون اطمینان حاصل کنید.

راه حل‌های پیشنهاد شده در این زمینه

-برای کاهش خروپف پیشنهاد می‌شود به جای به پشت خوابیدن، به پهلو خوابیده و کمی زیر سر خود را بلند کنید.
-از خوردن الکل، مصرف تنباکو و قرص خواب جلوگیری کنید. الکل، تنباکو و قرص خواب احتمال بسته شدن مجرای تنفسی را افزایش می‌دهند.
-سعی کنید تا جائیکه امکان دارد بیش از اندازه معمولی که پیشنهاد شده است، در طول بارداری افزایش وزن نداشته باشید.
-برای باز شدن مجرای تنفسی می‌توانید از نوارهای بینی استفاده کنید. این نوار‌ها در داروخانه‌ها موجود است.
-به طور مرتب ورزش کرده و از غذاهای سالم تغذیه کنید.
-از دستگاه‌های مرطوب کننده هوا استفاده کنید.

ارتباط خرخر کردن در طول بارداری با مشکلات بهداشتی

طبق تحقیقات، ماردانی که ۳ روز یا بیشتر از آن در طول هفته در بارداری خروپف می‌کنند احتمال زیاد می‌رود تا نوزادانی کوچک‌تر و کم وزن‌تر بدنیا بیاورند. شانس زایمان طبیعی دراین دسته از خانم‌های باردار پایین است. این اطلاعات که پس از تحقیق روی بیش از ۱۶۰۰ خانم باردار بدست آمده است نشان می‌دهد این مورد درباره خانم‌های بارداری که قبل از بارداری و یا در طول این دوران خروپف می‌کنند صادق‌تر است.
تحقیقات دیگری که در این زمینه انجام شده است نشان می‌دهد خر خر کردن در طول بارداری می‌تواند منجر به ایجاد مشکلات متعدد مربوط به سلامت مادر مثل فشار خون بالا و پره اکلامسی (وضعیتی که در طول بارداری منجر به زایمان زودرس و یا مرگ مادر می‌شود) شود.
فشار خون بالا و پره اکلامسی از آنجائیکه خطر زایمان زودرس را افزایش می‌دهد با کوچک و کم وزن بودن نوزاد در ارتباط است.
>> افکارنیوز

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
کدام دست در این خاک باد می‌کارد؟

کدام دست در این خاک باد می‌کارد؟

چهاردهم دی‌ماه امسال یک روز تلخ برای افغانستان بود. از پاکستان خبر رسید، ۱۰ معدنچی هزاره که گویا هفت نفر از آنها افغانستانی بوده‌اند توسط تروریست‌ها در ۵۰ کیلومتری شهر کویته، شبانه سر بریده شدند.

آخرین تنفس مصنوعی آمریكا به تروریست‌های سعودی

آخرین تنفس مصنوعی آمریكا به تروریست‌های سعودی

خشم ایالات متحده آمریكا از شكست در جنگ یمن، به نقطه اوج خود رسیده است. بن‌سلمان، بن‌زاید و دیگر مهره‌های واشنگتن در منطقه به نماد استیصال در برابر مقاومت تمام‌عیار انصارا... و نیروهای مقاومت یمن تبدیل شده‌اند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر