معاون مرکز سلامت محیط وزارت بهداشت، با توجه به فرارسیدن اربعین حسینی و دهه پایانی ماه صفر بر انجام نظارت‌های بهداشتی توسط بازرسان بهداشت محیط سراسر کشور بر مراکز تهیه و توزیع نذورات تأکید کرد.
کد خبر: ۶۲۸۲۵۱
توصیه های بهداشتی برای اربعین حسینی

به گزارش جام جم آنلاین و به نقل از وزارت بهداشت سیدرضا غلامی بیان کرد: بازرسان بهداشت محیط سراسر کشور به منظور ارتقاء سطح سلامت جامعه به ویژه جلوگیری و کنترل بیماری‌های مرتبط با آب و غذا موظف هستند در محل‌های برگزاری مراسم اعم از هیئت‌ها، مساجد، تکایا، حسینیه‌ها حضور داشته و بر نحوه توزیع نذورات نظارت داشته باشند.

وی با تأکید بر استفاده از آب سالم و لوله‌کشی برای پخت و پز، تهیه چای و شست و شوی ظروف افزود: در تهیه تذورات باید از مواد غذایی خام بسته‌بندی شده و مورد تائید وزارت بهداشت استفاده شود. همچنین فرآورده‌های گوشتی نیز باید مورد تائید سازمان دامپزشکی کشور باشد.

وی با توصیه بر استفاده از نمک‌های یددار تصفیه شده اضافه کرد: در تهیه نذورات از روغن‌های با ترانس پایین استفاده شود. حبوبات و غلات مورد استفاده فاقد نم و رطوبت و کپک‌زدگی باشند و در صورت استفاده از سبزی و میوه به صورت خام، چهار مرحله سالم‌سازی، شامل پاک کردن، گندزدایی، انگل‌زدایی و شستشوی نهایی انجام شود. 

معاون فنی مرکز بهداشت محیط وزارت بهداشت بر استفاده از ظروف یک بار مصرف برپایه گیاهی برای آب آشامیدنی و بسته‌بندی مواد غذایی تأکید کرد و گفت: غدای پخته شده بلافاصله پس از طبخ باید مصرف شود.

غلامی با اشاره به فصل سرما و استفاده از وسایل گرمازا در محل برگزاری مراسم مذهبی، بر ضرورت رعایت نکات ایمنی به منظور جلوگیری از گازگرفتگی و آتش‌سوزی تأکید کرد.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
فرزند زمانه خود باش

گفت‌وگوی «جام‌جم» با میثم عبدی، کارگردان نمایش رومئو و ژولیت و چند کاراکتر دیگر

فرزند زمانه خود باش

نیازمندی ها