jamejamsima
سیما عمومی کد خبر: ۶۲۷۱۹۶   ۲۶ آذر ۱۳۹۲  |  ۲۲:۴۶

جمعی کارگردانان مطرح سینما و تلویزیون در نشست «هم‌اندیشی رشد و تعالی در سیما» دیدگاه های خود را در خصوص وضعیت موجود ایده آل در تولید آثار نمایشی بیان کردند.

خواسته های 115 کارگردان از معاون ضرغامی/ 70 میلیون ایرانی حق دارند تلویزیون را نقد کنند

*** تلویزیون عابر بانک نیست

در این نشست جلیل سامان - کارگردان تلویزیون - با بیان این نکته که تلویزیون عابر بانک نیست، گفت: بازیگرانی که کار در تلویزیون را با این دیدگاه می‌پذیرند، نباید مورد توجه فیلمسازان قرار گیرند.

وی افزود: تلویزیون نیاز به ستاره ندارد. زمانی که مجموعه‌ای چندین قسمتی ساخته می‌شود، خود ستاره ساز است و می‌توان با بازیگران معمولی در نقش های اصلی کار کرد.

تعهد هر چه بیشتر فیلمسازان به اثر تولیدی خود، توجه هر چه بیشتر به تهیه‌کنندگان با تجربه، اهتمام به دقت و اندیشه در تولید فیلم و سریال، برجسته شدن جایگاه نقد، اهمیت دادن به نقاد و مشاور خوب در کنار فیلمساز و تشکیل شوراهای تخصصی از دیگر موضوعات مورد توجه این کارگردان تلویزیونی بود.

*** پرهیز از سوژه‌های وارداتی

محمدرضا تخشید، مدیر گروه فیلم و سریال شبکه سه سیما نیز سخنان خود را با درخواست پرهیز فیلم‌سازان از سوژه‌های وارداتی آغاز کرد. وی با تاکید بر ضرورت تعامل هرچه بیشتر مدیران سیما و کارگردانان گفت: در تولید اثر نمایشی، انتخاب سوژه، کارگردانی، شخصیت پردازی، طراحی صحنه و دیگر موارد باید به سبک ایرانی اسلامی و پرداختن به موضوعاتی که با فرهنگ و نیازهای مردم ایران سازگار است؛ توجه شود.

*** ضرورت تداوم مدیریت در تولید آثار نمایشی

سیدضیاءالدین دری، کارگردان تلویزیون با سپاس از نگاه بسیط معاون سیما به تولید آثاری که در دوران مدیریت پیش از وی مصوب شده، تداوم کار و مصوبات مدیران قبل را برای استمرار تولید آثار نمایشی لازم دانست.

وی همچنین تبلیغ موثر و اطلاع رسانی در خصوص آثار نمایشی را خواستار شد.

دری تاکید کرد که نقد اثر نمایشی باید پس از اتمام پخش آن انجام شود. وی افزود: همه کارگردانان و عوامل تولید فیلم و سریال باید برای جذابتر کردن تلویزیون تلاش کنند.

*** تحول را از شوراها آغاز کنید

مهدی کرم پور، دیگر کارگردان حاضر در این نشست نیز گفت: برای ایجاد تحول در تولید آثار نمایشی ابتدا باید دگرگونی را از شوراهای تلویزیون آغاز کنید. برای بهتر شدن کار باید شبکه‌های تلویزیونی سبک، محیط کار دوستانه و دسترسی به مدیران راحت شود.

کرم پور از مدیران سیما خواست که از برنامه‌سازان تلویزیون پشتیبانی کنند تا آنها با احساس امنیت بیشتری دست به تولید آثار تلویزیونی بزنند.

*70 میلیون بیننده حق دارند ما را نقد کنند

مسعود جعفری جوزانی تولید برای سیمای جمهوری اسلامی را فیلمسازی برای 70 میلیون بیننده فیلم و سریال در کشور دانسته و اضافه کرد: بنابراین 70 میلیون نفر هم حق نقد آثار را دارند.

وی همچنین گفت: برای اینکه جایگاه محکمی در فرهنگ جهانی داشته باشیم باید بکوشیم. جعفری جوزانی در پایان حمایت و پشتیبانی از مشاوران تولید را ضروری دانست.

*** تهیه کننده باید کاربلد باشد

سعید اسدی، کارگردان آثار تلویزیونی در سخنانی گفت: تهیه کننده کاربلد در موفقیت یک اثر نمایشی بسیار موثر است.

وی بی دانشی کامل فیلمنامه نویس و بازیگری بد، کلیشه ای و تکراری را از آسیب های عمده در فیلم و سریال دانست و توجه رسانه ملی به موضوعات ایران محور و پرداختن به افتخارات و قهرمانان ایرانی را خواستار شد.

*** با مردم صادق و صمیمی باشیم

سروش صحت، کارگردان و نویسنده مجموعه های تلویزیونی صداقت و صمیمیت را رمز موفقیت یک اثر نمایشی دانست و گفت: باید فیلم و سریال به گونه ای تولید شود که مردم خودشان را در تلویزیون کشورشان ببینند و سراغ شبکه های دیگر نروند.

صحت، بالارفتن آستانه تحمل و امکان پرداختن به گروه های مختلف جامعه را در تولید آثار تلویزیونی لازم دانست.

*** بودجه فرهنگی نباید کاهش یابد

روح الله حجازی در این جلسه از مسؤولان رسانه ملی خواست تا با رایزنی‌های لازم در مجلس از کاهش بودجه فرهنگی جلوگیری کنند.

وی بر حمایت هنرمندان از رسانه تاکید کرد و گفت: نباید بودجه فرهنگی کاهش یابد و هنرمندان حاضرند در این خصوص به مجلس نامه بنویسند.

این کارگردان آثار تلویزیونی در ادامه بر ضرورت اعتماد هر چه بیشتر به مخاطب و بازتعریف خط قرمزها تاکید کرد و گفت: در تولید آثار مذهبی تلویزیون باید از تولید آثار ضعیف پرهیز کنیم. به علاوه پرهیز از خرافه گویی نیز اهمیت ویژه ای دارد.

*** تهیه‌کننده متخصص حذف شده است

غلامرضا رمضانی، کارگردان تلویزیون حذف تهیه‌کنندگان متخصص و باتجربه را از دایره تولید آفت کارهای نمایشی توصیف کرد و گفت: در پروژه های تولیدی هیچکس به هیچکس مدیریت نمی کند و گاهی اثر بدون فیلمنامه تولید می شود.

این کارگردان تلویزیونی خواستار بازگشت فیلمسازان به دوران تولید کارهای افتخار آمیز شد.

*** اقتباس مغفول نماند

سیروس حسن پور، کارگردان تلویزیون با اشاره به اثر اقتباس در تولید آثار نمایشی تاکید کرد: اقتباس خوب به کیفیت و تنوع آثار کمک می کند و نباید از آن غافل شد.

وی اضافه کرد: باید تمام کسانی که کار می کنند، دیده شوند.

*** اخلاقیات باید پیچیده شود

فریدون جیرانی، کارگردان تلویزیون گفت: در جامعه پیچیده امروزی باید نگاه تلویزیون به اخلاقیات هم تفاوت کند.

وی افزود: اخلاقیات باید با جامعه هماهنگ باشد. در جامعه پیچیده اخلاقیات هم پیچیده می شود.

جیرانی با توجه به تفاوت های خواست ها و نیازهای جامعه امروز تحلیل افکار عمومی را از ضرورت‌های رسانه ملی دانست و افزود: معدل افکار عمومی را بگیرید و بر اساس آن برنامه ها و فیلم‌های مناسب برای آحاد جامعه تولید کنید.

*** بانک اطلاعات کارگردانان نیاز است

عباس رنجبر، کارگردان تلویزیون از نیاز سیما به بانک اطلاعات کارگردانان سخن گفت و تشکیل " سرای سیما" را پیشنهاد کرد وی خودسانسوری مدیران و کارگردانان را در بخش دیگری از سخنان خود مورد نقد قرار داد.

وی افزود: در آثار نمایشی به بازیگران بیشتر از دیگر عوامل توجه می شود و دستمزد آنها به اندازه‌ای است که گاهی برای پرداخت دستمزد دیگر عوامل دچار مشکل می شویم.

رنجبر گفت: در فیلم و سریال هر وقت بار اساسی روی قصه است کار خوبی تولید می شود.

*** کارگردان در کنار تهیه کننده کار درخشان می سازد

بهروز شعیبی، دیگر کارگردان حاضر در این نشست، گفت: هیچ کارگردانی بدون همراهی تهیه‌کننده کار درخشانی نساخته است. برای تولید اثر درخشان، زمان درست برای تولید، افراد حرفه‌ای، بازیگر، فیلمبردار و موسیقی خوب از جمله ملزومات است.

وی به ضروت برنامه ریزی حرفه ای در تولید اشاره کرد و افزود: قسمت های زیاد سریال به کیفیت کار لطمه می زند.

این کارگردان تلویزیون تصریح کرد: بازیگردان باید دوباره به تولید اثر تلویزیونی بازگردد و جدی گرفته شود.

وی اعتماد متقابل مدیران رسانه و کارگردانان نسبت به یکدیگر را خواستار شد.

*** مدیران پشت برنامه سازان بایستند

جابر قاسمعلی، کارگردان تلویزیون گفت: برای تولید اثر ارزشمند نمایشی باید مدیران پشت برنامه‌سازان بایستند و مقابل فشارهای بیرونی مقاومت کنند.

وی این مهم را در جذب مخاطب بیشتر موثر دانست و گفت: همه کارگردانان تلاش می کنند که مخاطب کار خود و تلویزیون را افزایش دهند.

*** تلویزیون به کارگردان مولف بها دهد

مرضیه برومند، کارگردان مجموعه ها و فیلم های سینمایی و تلویزیونی نیز در این جلسه خواستار بها دادن به کارگردانان مولف شد.

وی سرعت در تولید یک اثر نمایشی را پارامتری برای موفقیت ان اثر ندانست و گفت: گاهی کاری که سریع تر تولید می شود مورد توجه قرار می گیرد.

برومند گفت: حل مسائل مالی رابطه مستقیمی با کیفیت کار دارد.

وی از کارگردانان خواست که برای پیدا کردن موضوعات جدید و شکل جدید کار بکوشند و در این راستا تشکیل هسته ای خوب از تهیه کنندگان، کارگردانان و فیلمنامه نویسان را برای یافتن موضوعات جدید خواستار شد.

*** به تحقیق و پژوهش اهمیت دهیم

شاهین باباپور، کارگردان تلویزیون گفت: تحقیق و پژوهش در تولیدات فاخر تاثیرگذار است لذا صداوسیما هزینه‌ای را برای این امر مهم اختصاص دهد.

وی مطالعه دقیق مجموعه های تلویزیونی پیش از تولید و کار متکی به دانش و آگاهی را زمینه ساز تولید اثر نمایشی موفق دانست.

*** ضرورت تشکیل کارگروهی متشکل از کارگردانان

وحید نیکخواه‌آزاد، دیگر کارگردان تلویزیونی حاضر در نشست نیز تشکیل کارگروهی از کارگردانان را برای بررسی راهکارهای موفقیت هرچه بیشتر تولیدات نمایشی پیشنهاد کرد.

گفتنی است دومین نشست هم‌اندیشی رشد و تعالی در سیما با حضور معاون سیما و مدیران شبکه‌های تلویزیونی در جمع بیش 115 نفر از چهره‌های شناخته شده کارگردانی مجموعه‌های نمایشی کشور همچون جلیل سامان، سیدضیاءالدین دری، مهدی کرم پور، مسعود جعفری جوزانی، سعید اسدی، سروش صحت، سید روح ‌الله حجازی ، غلامرضا رمضانی، سیروس حسن پور، فریدون جیرانی، عباس رنجبر، بهروز شعیبی، جابر قاسمی، مرضیه برومند، شاهین باباپور، وحید نیکخواه آزاد و جواد رضویان، محمدرضا ورزی، بهروز افخمی، داریوش فرهنگ، سیروس حسن‌پور، سیروس مقدم، شهاب عباسی ، مسعود ده‌نمکی، فلورا سام و ... به همت اداره کل طرح و برنامه برگزار شد.

 

ایسنا و روابط عمومی معاونت سیما

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
علی‌ اکرمی زائر همیشه خندان

علی‌ اکرمی زائر همیشه خندان

خدای مهربان، ما خیلی ضعیفیم، خیلی ضعیف‌تر از آن‌که دیگران تصور می‌کنند، ما خیلی حتی ضعیف‌تر از آن هستیم که خودمان تصور می‌کردیم.

مساله FATF با ما چیست؟

مساله FATF با ما چیست؟

گروه ویژه اقدام مالی موسوم به اف‌ای‌تی‌اف یک سازمان بین‌الدولی است که توسط ایالات متحده آمریکا و متحدان آن (گروه هفت) در شهر پاریس و در سال ۱۹۸۹ میلادی پایه‌گذاری شد.

گفتگو

بیشتر
بارداران، معاف از خانه‌ تکانی

دکتر سونیا اسکندریون، متخصص جراحی زنان تأکید می‌کند بارداران از پرداختن به فعالیت‌هایی که با خطر افتادن همراه است، پرهیز کنند

بارداران، معاف از خانه‌ تکانی

مدرسه خیابانی (+تصاویر)

گفت‌و گو با دکتر حسن گلچین‌ نژاد دزفولی، استاد دانشگاه و معلم باسابقه‌ای که به کودکان کار مهاجر در خیابان درس می‌دهد

مدرسه خیابانی (+تصاویر)

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
یک عصر متفاوت

در مرحله نیمه‌نهایی عصرجدید چه اتفاقاتی افتاد؟ به همراه جزئیاتی از چگونگی برگزاری مرحله پایانی

یک عصر متفاوت

پیشخوان

بیشتر