با دستور علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه به‌زودی نشست‌های مقدماتی و مطالعاتی کارگران، کارفرمایان و دولت برای مذاکره بر سر تعیین حداقل مزد 93 کارگران آغاز می شود، با این حال کارگران می گویند بسته پیشنهادی خود را بر اساس مدل جدید تعیین مزد وزارت کار تا اوایل بهمن ماه به شورای عالی کار خواهند برد.
کد خبر: ۶۲۶۹۲۰
تدوین بسته پیشنهادی دستمزد کارگران تا بهمن

در روزهای آینده نشست‌ها و گفت وگوهای مقدماتی کارگران، کارفرمایان و دولت برای تعیین حداقل دستمزد سال آینده آغاز می شود. شورای عالی کار از دی ماه سال جاری میزبان نشست ها و مذاکرات برای تعیین دستمزد 93 حدود 12 میلیون کارگر و مشمول قانون کار خواهد بود.

پیش تر معاون روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از تغییر الگوی تعیین دستمزد کارگران سخن گفت و افزود: دلیلی ندارد کارگران هزینه اشتباهات گذشته را بپردازند و در این زمینه الگویی طراحی و ارائه می شود که نه تنها دستمزد کارگران را تقویت خواهد کرد، بلکه شرایط حمایت از کارفرمایان نیز فراهم می شود.

نکته حائز اهمیت در اظهارات «حسن هفده تن»، این است که وی عنوان کرده دستمزد سال 93 کارگران از نرخ تورم هم بالاتر خواهد رفت که در صورت تحقق این موضوع، افزایش دستمزد از معدود دفعاتی در دهه های اخیر خواهد بود که بالاتر از نرخ تورم تعیین خواهد شد.

با این حال، علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تعیین حداقل دستمزد سال 93 میلیون ها کارگر و مشمول قانون کار را کاری دشوار و سخت توصیف کرد و عنوان داشت: در عین حال، دستور داده ام کار مطالعات اولیه برای تعیین دستمزد سال آینده آغاز شود.

ابوالفضل فتح الهی با اعلام اینکه بزودی کمیته دستمزد کارگران فعالیت خود را برای بررسی وضعیت معیشت کارگران آغاز خواهد کرد، افزود: کمیته در نظر دارد تا حداکثر در اوایل بهمن ماه امسال، یک بسته پیشنهادی روشن درباره چگونگی تعیین دستمزد سال آینده تدوین و با خود به شورای عالی کار ببرد.

نایب رئیس کانون عالی انجمن های صنفی کارگران ایران اظهار کرد: امیدوارم وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به نمایندگی از دولت بتواند شیوه قابل قبولی را برای تعیین دستمزد کارگران ارائه کند.

همچنین هادی ابوی نیز با بیان این مطلب که شورای عالی کار باید جلسات و مذاکرات درباره تعیین دستمزد را در طول سال در دستور کار داشته باشد، افزود: نمی توان انتظار داشت شورای عالی کار در بهمن و اسفند بتواند همه جوانب کار را یک شبه بررسی و اعلام نظر کند.

عضو هیات مدیره کانون عالی انجمن های صنفی کارگران ایران با اعلام اینکه بزودی گزارشات استان ها درباره وضعیت معیشت و زندگی کارگران را دریافت خواهیم کرد، خاطرنشان کرد: شنیده ها حاکی از آن است که طرح جدید وزارت کار دارای ابعاد جامعی است که اگر چنین باشد، کارگران نیز از آن حمایت خواهند کرد.(مهر)

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۲
بابك گله داری
Iran, Islamic Republic of
۰۷:۳۱ - ۱۳۹۲/۰۹/۲۷
۰
۰
با سلام و احترام
به استحضار كلیه مسئولین محترم و مدیران ارشد در راس برسانم كه هیچگاه قشر ضعیف جامعه خصوصا در مملكت اسلامی فراموش نشود
و این تعیین حداقل دستمزد بسیار نكته قابل توجهی می باشد زیرا كه خیلی از شركت ها دستمزد تعیین شده را به طور كامل به كارگر نمیدهند اما بر اساس اینكه حداقل دستمزد چقدر تعیین شود كارفرمایان پرداختی را به كارگران و نیروی خود میدهند بنابریان پس در تعیین این حداقل دستمزد كارگرها خیلی دقت شود و با توجه به تورم جامعه تعیین شود تا اینكه عدالت هم به خوبی رعایت شده باشد
انشاءالله
افشین مظهری بانك ملت
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۵۵ - ۱۳۹۲/۰۹/۳۰
۰
۰
به خداقسم همش دروغه من یكی باور نمیكنم چشم مسولیین به دنبال كارگران هم باشد باوركردنی نیست
فرزند زمانه خود باش

گفت‌وگوی «جام‌جم» با میثم عبدی، کارگردان نمایش رومئو و ژولیت و چند کاراکتر دیگر

فرزند زمانه خود باش

نیازمندی ها