jamejamnashriyat
کد خبر: ۶۲۶۳۱۱   ۲۴ آذر ۱۳۹۲  |  ۱۸:۲۸

در کویر شهداد کرمان که برای ثبت ملی آماده می شود گودترین گودال مرکزی ایران به عمق 120 متر قرار گرفته است، عاملی که می‌تواند بر شهرت بیشتر این منطقه و جذب گردشگران آن بیفزاید.

مسئول اکوتوریسم میراث فرهنگی کرمان دراین‌باره گفت: براساس کارشناسی‌های صورت گرفته، گودترین نقطه ایران در کویر شهداد قرار دارد و در حالی که پیش از این گمان می‌رفت عمق این گودال از سطح آب‌های آزاد 75 متر باشد، اما بتازگی و در سفری که چندی قبل توسط کارشناسان کرمانی صورت گرفت، عمق 117 تا 120 متری از سطح آب‌های آزاد توسط سامانه جی‌پی‌اس ثبت شده است.

محمد جهانشاهی در گفت‌وگو با مهر با بیان این‌که این منطقه از شهداد در 75 کیلومتری شهر شهداد و 50 کیلومتری روستای علی‌آباد قرار دارد، تصریح کرد: تاکنون دو بار از این منطقه بازدید هوایی صورت گرفته است، اما طی هفته گذشته کارشناسان کرمان دست به کار مهمی زدند و با همکاری هیات موتورسواری و اتومبیلرانی استان کرمان با چند دستگاه خودروی ویژه از راه زمینی به طول 250 کیلومتر به سمت گودترین نقطه ایران رفتند.

جهانشاهی با اشاره به این‌که دسترسی به این مکان به دلیل وجود کلوت‌ها و شکاف‌های عمیق، بسیار سخت است، بویژه که اکثر شکاف‌ها به وسیله لایه‌های نازک شنی پوشیده شده است، به گردشگران هشدار داد به هیچ عنوان به صورت خودسر به این منطقه سفر نکنند، زیرا تاکنون فقط دو بازدید هوایی و یک بازدید زمینی از این منطقه صورت گرفته است.مسئول اکوتوریسم میراث فرهنگی کرمان همچنین از تکمیل پرونده ثبت ملی کویر لوت کرمان خبر داد و گفت: در صورت تکمیل پرونده بسیاری از آمار به روز می‌شود.به گفته جهانشاهی گندم بریان که گرم ترین نقطه ایران طبق اعلام ناسا و ثبت‌های صورت گرفته در ایران است، از سطح دریا 400 متر ارتفاع دارد و ارتفاع کویر لوت در منطقه کلوت‌ها نیز 250 متر است و خود کلوت‌ها نیز از سطح زمین تا 130 متر ارتفاع دارد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
نقطه طلایی

نقطه طلایی

یک) عکس را خیلی وقت است گذاشته‌ام. جایی که همیشه جلوی چشمم باشد. پشت عکس، بابا با خودکار آبی و خط شکسته نستعلیق نوشته: «باغ اکبرآقا- نوروز۱۳۶۵ - با محمدمهدی جان».

از دکتر نجیب تا دکتر غنی

از دکتر نجیب تا دکتر غنی

حملات و ترورهای مرگبار در سراسر افغانستان به امری روزمره بدل شده‌است. هر کسی هم می‌تواند هدف باشد.

رشته ‌کوه‌هایی به نام پدر

رشته ‌کوه‌هایی به نام پدر

از یک سنی به بعد، دیگر شخص و انسان نیستند. تبدیل می‌شوند به یک مفهوم. یک مکتب، یک تفکر. بعضی وقت‌ها با یک من عسل نمی‌شود خوردشان.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
یک عصر متفاوت

در مرحله نیمه‌نهایی عصرجدید چه اتفاقاتی افتاد؟ به همراه جزئیاتی از چگونگی برگزاری مرحله پایانی

یک عصر متفاوت

پیشخوان

بیشتر