یک موسسه جهانی هر سال فهرستی از خیر​ترین کشورهای دنیا منتشر می کند

استرالیایی​ها سخاوتمند​ترین مردم دنیا

تقریبا در همه جای جهان فعالیت‌های خیریه مثل جمع‌آوری اعانه و تقسیم آن از سوی نهادهای غیردولتی انجام می‌شود. اساسا ماجرای خیریه وظیفه دولت نیست زیرا امری اخلاقی و مردمی است. از آن‌سو دولت در حوزه فعالیت‌هایی چون تامین اجتماعی و بیمه خدمات درمانی عمل می‌کند. بر این اساس مساله‌ای چون جمع‌آوری کمک‌های نقدی یا کالایی مردم و رساندن آن به مردم مستمند هم جزو فعالیت‌های این نهادهای غیردولتی است. حال می‌توان درخصوص چنین فعالیت‌هایی این دو پرسش را مطرح کرد که اولا برای جمع‌آوری کمک‌های نقدی در جهان چه نهادهای حقوقی وجود دارد و ثانیا فعالیت‌های خیریه در جهان چه اقتصادی دارد؟
کد خبر: ۶۲۴۵۴۹

نیاز به اخذ مجوز از مقامات محلی برای جمع‌آوری اعانه

بریتانیایی‌ها یکی از خیرترین مردم جهان هستند. یک آمار که در سطور بعدی بیشتر به آن پرداخته خواهد شد می‌گوید 73 درصد مردم این کشور به فعالیت‌های خیریه کمک می‌کنند. در این شرایط جالب است بدانیم در این کشور برای نصب صندوق‌های خیریه در خیابان چه قواعدی وجود دارد.

به طور کلی گفته ‌شده هرگونه تلاش برای جمع‌آوری کمک‌های نقدی مردم در معابر و مناطق عمومی همچون خیابان‌ها نیاز به مجوزهایی از مقامات محلی و اگر در لندن باشد از شهرداری این شهر بزرگ دارد. البته برخی موسسات مشهور و معتبر از نیاز به اخذ مجوز لازم معاف هستند. فهرست این موسسات در سایت کابینه بریتانیا آمده و نام موسساتی چون صلیب سرخ بریتانیا در آن دیده می‌شود. همین‌طور است اگر قرار باشد مسئولان خیریه بخواهند به صورت خانه به خانه اعانه جمع کنند.

اما اگر قرار باشد جمع‌آوری کمک در محل‌های خصوصی باشد به اخذ مجوز نیاز نیست بلکه فقط باید رضایت صاحبان آن محل را اخذ کرد؛ مثلا اگر قرار باشد در یک پاساژ تجاری جعبه‌ای نهاده شود یا مسئولان خیریه بخواهند کمک جمع کنند فقط باید رضایت صاحب یا مدیر پاساژ به دست آید. صد البته که باید دانست برای تاسیس خیریه و فعالیت در این زمینه قوانین بالادستی زیادی وجود دارد و در این مرحله سختگیری‌های اساسی می‌شود.

316 میلیارد کمک مالی در یک سال

حال ببینیم اقتصاد خیریه در جهان چه وضعی دارد. از رقم نهایی کمک‌هایی که ما به عنوان صدقه می‌شناسیم خبری در دست نیست. در این زمینه فقط می‌توان به آمارهای ملی خوش کرد؛ مثلا در آمریکا در سال 2012 نزدیک به 316 میلیارد دلار به خیریه‌ها کمک شده است؛ اما جالب است بدانید یک موسسه جهانی همه‌ساله با استفاده از همین آمارهای ملی، فهرستی از خیرترین کشورهای جهان را منتشر می‌کند. بد نیست سیری در این فهرست داشته باشیم.

از نظر این موسسه سه شاخص برای نشان دادن افراد و کشورهای خیر وجود دارد. نخست این‌ که چه میزان از مردم یک کشور در کمک به خیریه‌ها نقش دارند، دوم این ‌که این مردم تا چه میزان برای فعالیت‌های داوطلبانه در ماه قبل از انجام پژوهش فعالیت کردند و معیار سوم این ‌که چه میزان از مردم به یک غریبه کمک کرده‌اند. از مجموع این سه شاخص‌ خیرترین کشورهای جهان استخراج شده است. موضوع ما به طور مشخص شاخص اول این پژوهش است؛ یعنی کمک کردن به خیریه‌ها.

ایرلندی‌ها بیشترین کمک را به خیریه می‌کنند

ایرلند، استرالیا، هلند، بریتانیا، اندونزی، تایلند، دانمارک، مالت، نیوزلند و کانادا موفق شدند در این پژوهش در رتبه اول تا دهم خیرترین کشورهای جهان از منظر کمک به خیریه‌ها قرار گیرند. از منظر این موسسه ایران در جایگاه 22 جهانی قرار گرفته است که در منطقه خاورمیانه رتبه دوم پس از قطر است. نکته جالب در کشورهای صدر این جدول این است که در بیشتر آنان، زنان بیش از مردان به دیگران کمک می‌کنند. در 20 کشور ابتدای این فهرست، اندونزی، تایلند، ایالات‌متحده و موریس کشورهایی هستند که این قاعده را نقض کرده و مردان سخاوتمندی دارند.

به گفته بنیاد چریتیز ایدز در ایران هم 53 درصد مردان در پرداخت اعانه مشارکت می‌کنند در حالی ‌که فقط 48 درصد از زنان این کار را می‌کنند. این موسسه از نظر سنی هم کمک‌کنندگان را تقسیم کرده است. مختصات مختلفی در این زمینه برای کشورهای مختلف وجود دارد، اما در ایران گفته شده افراد 35 تا 50 سال بیشترین کمک را به افراد مستمند می‌کنند و بیست و چهار تا سی و پنج ساله‌ها کمترین کمک را.

خسیس‌ترین ملت‌ها کدامند؟

اما شاید بد نباشد به آن سوی سکه هم نگاهی انداخته شود. چه کشورهایی کمترین کمک را به افراد فقیر می‌کنند؟ چریتیز ایدز می‌گوید سنگال، گرجستان، یمن، یونان، بروندی، بنین، تاجیکستان، مراکش، بورکینافاسو و بوتسوانا، خسیس‌ترین مردم جهان را دارند. البته شاید نتوان به این صراحت هم قضاوت کرد، چرا که اکثر این کشورها در فقر به سر می‌برند و حتی خود محتاج کمک دیگران هستند چه رسد به این‌ که کمک‌کننده هم بشوند. با این حال حضور کشورهای نسبتا ثروتمندی چون روسیه، ترکیه، چین و آفریقای جنوبی در رده‌های پایین جدول نشانگر این است که دست​کم برای برخی از کشورها و مردمانشان می‌توان واژه خسیس را به کار برد. به طور کلی هم در این پژوهش مشخص شده وضع کمک خیریه تابعی است از توسعه‌یافتگی اقتصادی، اجتماعی و سیاسی کشورها.

استرالیا در صدر فهرست خیرترین مردمان جهان

اما در شاخص کلی، کشورهای استرالیا، ایرلند، کانادا، نیوزیلند، ایالات‌متحده، هلند، اندونزی، بریتانیا، پاراگوئه و دانمارک در رده اول تا دهم ایستاده‌اند. اگر کشور آفریقایی لیبریا را هم در جای یازدهم تصور کنید می‌توانید خوشحال باشید ایران در جای دوازدهم از فهرست خیرترین مردمان جهان ایستاده است. در آن سوی جدول، خیر مردمان مونته‌نگرو، یونان، آلبانی، توگو، روآندا، چین، بروندی، ترکیه، صربستان و یمن کمتر به دیگران می‌رسد.

2 خطر پیش‌روی کمک‌های خیریه

بنیاد چریتیز ایدز می‌گوید در سال‌های 2007 تا 2012 میزان فعالیت‌های خیریه در جهان کمتر شده است. به طور مثال کمک نقدی به خیریه در طول این پنج سال نزدیک به 3 درصد کمتر شده است. این موضوع ممکن است به خاطر بحران اقتصادی و درآمد مردم باشد که جهان را فراگرفته است.

بهبود این بحران که نشانه‌های آن در اقتصاد جهانی در حال مشاهده است می‌تواند فرصتی باشد برای این‌ که فعالیت‌های خیریه در جهان رونقی مجدد بگیرد، اما یک مساله دیگر می‌تواند نگرانی بلندمدت‌تری بیافریند و آن هم این ‌که در سراسر جهان به گفته چریتیز ایدز، جوانان کمتر به فعالیت‌های این‌چنینی روی خوش نشان می‌دهند. حال باید به انتظار آینده نشست و دید نسل بعدی فعالان اقتصادی در جهان، آیا با بهبود اوضاع کسب‌ و کار در جهان دست خیر خود را بیشتر می‌کنند یا اساسا با نسل خسیسان روبه‌رو هستیم.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
فرزند زمانه خود باش

گفت‌وگوی «جام‌جم» با میثم عبدی، کارگردان نمایش رومئو و ژولیت و چند کاراکتر دیگر

فرزند زمانه خود باش

نیازمندی ها