jamejamsara
سرا کد خبر: ۶۲۲۷۱۶   ۱۴ آذر ۱۳۹۲  |  ۰۹:۰۶

یکی از مراکز مطالعه اختلالات خواب واقع در دانشگاه راش (Rush) شهر شیکاگو، تحقیقی علمی در مورد خواب برای ارزیابی تاثیر وقفه‌های تنفسی (خرناس کشیدن) مردان هنگام خواب، بر کیفیت خواب همسرانشان و میزان رضایت از زندگی زناشویی زوجین انجام داده و نتیجه گرفته که میزان طلاق در این زوجین بیشتر است.

به گفته پروفسور روزالیند کارت رایت (Rosalind Cartwright) بنیانگذار مرکز فوق در دانشگاه راش، این یک مشکل معمول در ازدواج‌هاست که کمتر به آن توجه شده است.
میزان طلاق در زوجینی که با این مشکل مواجهند بسیار بیشتر از سایرین است و سوالی که ما در پی پاسخگویی بدان هستیم این است که آیا می‌توان با رفع مشکل وقفه‌های تنفسی در ضمن خواب مانع از وقوع این گونه طلاقها شد؟
در این تحقیق ده زوج که در آن شوهران دارای اختلالات تنفسی در حین خواب بودند مورد ارزیابی قرار گرفتند. پس از تکمیل تحقیقات در مورد نحوه خوابیدن، رضایتمندی طرفین از ازدواج و کیفیت زندگی آنها، زوجین یک شب را در آزمایشگاه خواب که در آن متخصصین کیفیت و کمیت خواب آنها را اندازه‌گیری می‌کردند، گذراندند و پس از دو هفته درمان تست خواب آنها دوباره تکرار شد.
پروفسور کارت رایت گفت:
"نتایج اولیه نشان می‌دهد زنانی که به دلیل صدای خرناس شوهرانشان دچار بی‌خوابی می‌شوند، درگیر مشکلات ثانویه‌ای خواهند شد. زیرا کمبود خواب برای هر دو نفر خستگی و دیگر مشکلاتی را ایجاد کرده و باعث بروز خصومت و شرایط دشوار و بحرانی در زندگی زناشویی می‌شود."

▪ یک نمونه کاملآ مشخص
در یکی از نمونه زوجهایی که مورد تحقیق قرار گرفته بودند، خرناس کشیدن شوهر موجب شده بود تا زن درطول یک ساعت هشت بار از خواب بیدار شود و به این ترتیب میزان خواب مفید وی که درصدی از میزان خواب درطول شب است به ۷۳ درصد کاهش پیدا کرده بود؛ این در حالی است که میانگین خواب مفید افراد به هنگام استراحت یک شبانه روز باید حدود ۹۰ درصد باشد. این زن از وسایل مختلفی نظیر گوشی و چوب پنبه برای خوابیدن استفاده کرد ولی در نهایت تصمیم گرفت تا جدا از همسرش بخوابد.
به گفته کارت رایت، این مشکل در ازدواجها کاملا مشهود است. زوجین همیشه مشاجره دارند و تحقیقات عدم رضایتمندی آنها از ازدوجشان را نشان می‌دهد.
در تحقیق از این زوج شوهر به مدت دو هفته در خانه با استفاده از دستگاه فشارعبورهوا (CPAP) تحت معالجه قرار گرفت. این روش درمانی مانع می شود که مسیر فوقانی عبور هوا از داخل بینی بسته شود و به ششها اجازه می‌دهد که درطول خواب به عملکرد طبیعی خود ادامه دهند. در جریان این درمان ، کیفیت و بازدهی زندگی روزانه زن از ۱/۲ به ۷ افزایش یافت. بدین معنی که خرناس کشیدن همسر دیگر وی را آزار نداده و سنجش میزان بی خوابی او که در واقع میزان خستگی وی را در طول روز برآورد کرده بود از ۱۲ به ۶ کاهش یافت. میزان رضایتمندی از ازدواج از ۳ به ۵.۸ افزایش یافته و درصد خواب مفید زن از ۷۳ به ۸۲ درصد ارتقا پیدا کرد.
کارت رایت گفت : "نتایج اولیه بسیارعالی بوده است و بهبود روابط زوجین با یکدیگر واقعا زیباست. البته این تحقیقات همچنان ادامه دارد و مطالعات برروی ده زوج اولیه باید تا ماه اپریل کامل شود."

خر▪ یک خطر جدی که باید درمان شود
وقفه‌های تنفسی در خواب یک خطر جدی برای سلامتی فرد است که حتما باید تحت درمان قرار گیرد. این وقفه‌های تنفسی زمانی رخ می دهد که نسوجی که در پشت گلو قرار دارند تحلیل رفته و مسیر عبور هوا را مسدود کنند. در این حالت حدود ۱۰ ثانیه تنفس متوقف می‌شود و این اتفاق می‌تواند بیشتر از ده بار در طول یک ساعت به وقوع بپیوندد. این وقفه‌ها میزان اکسیژن خون را پایین آورده و می‌تواند باعث افزایش فشار خون، سکته و دیگر مشکلات قلبی شود.
وقفه‌های تنفسی اگرچه بیشتر در افراد چاق و مسن بخصوص مردان رایج است، ولی می‌تواند در مردان و زنان در هر رده سنی پیش آید. معمولترین علائم این بیماری خرناس کشیدن با صدای بلند، احساس خفگی در خواب، نفس کشیدن با دهان باز و مبارزه با کم خوابی در طول روز است.
از راهای درمان این بیماری علاوه بر استفاده از دستگاه فشارعبورهوا (CPAP) می‌توان به کاهش وزن، خوابیدن برروی پهلوها بجای پشت، پرهیز از مصرف مشروبات الکلی و تنباکو اشاره کرد.
>> فریا

*شما نظرتان چیست؟ آن را با ما و دیگران در میان بگذارید*
*با کلیک روی نماد RSS  و ذخیرۀ آن، جدیدترین مطالب ما را آسانتر دنبال کنید*

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
مشارکت گسترده و انتخاب اصلح، مکمل یکدیگرند

مشارکت گسترده و انتخاب اصلح، مکمل یکدیگرند

امروزه مشارکت مردم در صحنه انتخابات از مهمترین و متداول‌ترین نوع مشارکت سیاسی است. مقبولیت سیستم‌های مبتنی بر دموکراسی مدرن، اساسا به مشارکت‌ های مردمی که بیشتر در انتخابات معنا دارد مربوط می‌شود.

امنیت عراق در سایه گفتمان مقاومت

امنیت عراق در سایه گفتمان مقاومت

سفر پاپ فرانسس به عراق و دیدار او با مرجع‌عالیقدر جهان تشیع، حضرت آیت‌ا... سیستانی مورد توجه بسیاری از تحلیلگران حوزه منطقه غرب آسیا، جهان‌اسلام و جهان مسیحیت قرار گرفته‌است.

نباید دوباره معطل غرب شویم

نباید دوباره معطل غرب شویم

تحولاتی که در ارتباط با برنامه هسته‌ای ایران در روزهای اخیر در اروپا و با حمایت آمریکا در حال رخ دادن است عمدتا به‌دلیل موضع قاطع ایران در اجرای حرف قطعی است که مقام معظم رهبری اعلام کردند مبنی بر این‌که تا وقتی لغو تحریم‌ها به صورت کامل صورت نگیرد ما نیز به تعهدات برجامی خودمان باز نخواهیم گشت و فقط وقتی آمریکا به‌صورت عملی، تحریم‌ها را بردارد و این مساله راستی‌آزمایی شود آن زمان ایران هم حاضر است بار دیگر تعهدات برجامی خود را به‌صورت کامل اجرا کند.

گفتگو

بیشتر
یک دست‌ انداز نوروزی

گزارشی از پشت‌صحنه مجموعه نوروزی «دست‌ انداز» همراه گفت‌وگو با کارگردان، تهیه‌کننده و بازیگران آن

یک دست‌ انداز نوروزی

ورزش، رمز سلامت در سالمندی

در گفت‌وگو با دکتر ایرج عبداللهی، عضو هیأت‌مدیره انجمن فیزیوتراپی ایران با بهترین فعالیت‌ های ورزشی برای سالمندان آشنا می‌شویم

ورزش، رمز سلامت در سالمندی

زمزمه‌های ناامیدکننده

گفت‌وگو با محمد مرندی درباره اخبار ضد و نقیض رسانه‌های خارجی مبنی بر «گفت‌وگو‌های امیدوار کننده ایران و غرب»

زمزمه‌های ناامیدکننده

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
حراجی جراحی!

درآمد بالا و ریسک کم عمل جراحی زیبایی سبب شده برخی پزشکان برخلاف تخصص‌شان به این بازار رو بیاورند

حراجی جراحی!

پیشخوان

بیشتر