jamejamonline
ورزشی کد خبر: ۶۱۲۸۷۳   ۱۴ آبان ۱۳۹۲  |  ۱۰:۰۲
خارجی های فوتبال و دلارهای ما

 

در روزهایی که دولت در به در دنبال یافتن منابع مالی برای پرداخت یارانه نقدی است، شنیدن خبر استعفای یک مربی خارجی فوتبال (لوکا بوناچیچ ـ سرمربی ذوب‌آهن) و طبیعتا به هدر رفتن چند صد هزار دلار پول ناقابل دولت تامل‌برانگیز است.

فوتبال ما آن قدر هدررفت سرمایه مادی و انسانی دارد که بیشتر علاقه‌مندان این ورزش هر کدام می‌توانند گوشه‌ای از این هدررفت‌ها را با افسوس برشمرده و به انتظار درست شدن اوضاع در آینده نامعلوم بنشینند. مشخص است جایی که سالانه چند صدمیلیارد پول بی‌زبان دولت بدون نظارت کافی و وافی تزریق می‌شود احتمال هرگونه فساد و به هدر رفتن این پول‌ها وجود دارد. یکی از نقاطی که در سال‌های اخیر و در باشگاه‌های مختلف موارد متعددی از آن مشاهده شده حضور بازیکنان و مربیان خارجی درجه چندم و در نتیجه به باد رفتن دلارهای دولت در فوتبال است؛ معضلی که خاص یک باشگاه و دو باشگاه نبوده و هرجا دلالان بتوانند ورود کنند این قبیل افراد را به باشگاه‌ها تحمیل کرده تا هم خود منتفع شده و هم برخی دست‌اندرکاران باشگاه و بعضا برخی اعضای کادرفنی را به نان و نوایی برسانند! اما جالب بودن قضیه جایی است که بعضا گزینه‌های تکراری چند بار به باشگاه‌های مختلف تحمیل شده و هر بار بدون کارنامه درخور توجه، ‌یا برکنار می‌شوند یا مثل لوکا بوناچیچ، سرمربی مستعفی ذوب‌آهن از سمت خود کنار می‌روند.گرچه باشگاه ذوب‌آهن به عنوان یکی از باشگاه‌های با ریشه فوتبال ایران در سالیان گذشته به سهم خود در رشد فوتبال ملی نقش داشته و نباید این مهم را نادیده گرفت با این حال در همان روزهایی که مسئولان‌ وقت باشگاه ذوب‌آهن به برکناری محمود یاوری و انتخاب بوناچیچ رای دادند بسیاری از کارشناسان فوتبال این هشدار را به ذوب‌آهنی‌ها دادند که او نمی‌تواند کاری از پیش ببرد. مربی‌ای که همچنان نان چند صباح نتایج خوبش در سپاهان را می‌خورد معلوم نیست چرا تا این حد حضورش در فوتبال ما ادامه‌دار شده است. بارها این نکته گفته شده و بازهم تکرار می‌کنیم اگر رقم‌های میلیاردی فوتبال از جیب بخش خصوصی می‌رفت تا این حد روی اعصاب و روان مردم راه‌نمی‌رفت، اما این پول بیت‌المال است که به هدر می‌رود. همزمان این موضوع را تصور کنید که چه مشکلات مالی‌ای گریبان دولت را گرفته است، آن وقت مشتی دلال باید اینچنین پول‌های بیت‌المال را در بخش‌های مختلف فوتبال یا به جیب بزنند یا به باد دهند.

امید توفیقی ‌/‌ گروه ورزش

 

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
وداع تلخ با «آقا نادر»؛ مرد شماره یک اخلاق

وداع تلخ با «آقا نادر»؛ مرد شماره یک اخلاق

 نادر دست‌نشان متولد ۱۳۳۹‌ از نامداران فوتبال مازندران و پرافتخارترین بازیکن تیم نساجی مازندران بود که هم در دوران اوج و هم در دوران مربی‌گری، نزد همه کسانی که او را از نزدیک می‌شناختند، مرد اخلاق بود.

فوتبال، بازتابی از زندگی

فوتبال، بازتابی از زندگی

برای ما فوتبالی‌ها که از بچگی تا پیرانه‌سری با فوتبال زندگی کرده‌ایم، طبیعی است که فوتبال آمیخته با زندگی است و در تک‌تک سلول‌های بدن ما تنیده شده است.

بله! ما هم در این ورزشگاه بازی کردیم

بله! ما هم در این ورزشگاه بازی کردیم

 نیم قرن از عمر ورزشگاه آزادی می‌گذرد. اولین خاطره‌های من از این ورزشگاه به سال ۱۳۵۳ برمی‌گردد که برای تماشای بازی ایران و کره‌شمالی در مقدماتی جام‌جهانی ۱۹۷۴

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر