jamejamsara
سرا سلامت کد خبر: ۶۱۲۴۹۵ ۱۳ آبان ۱۳۹۲  |  ۱۰:۴۲

نتایج یک مطالعه گسترده که در ایتالیا انجام شده نشان می‌دهد تست ویروس پاپیلومای انسانی در تشخیص سرطان دهانه رحم تا ۷۰ درصد از تست «پاپ اسمیر» موثر‌تر است.

به گزارش جام جم سرا به نقل از ایسنا- «گوگلیلمو رونکو» یکی از متخصصان مرکز همه‌گیر‌شناسی و پیشگیری از سرطان ایتالیا که این تحقیق را انجام داده، گفت: تاکنون میزان کارآیی تست ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) با تست سلول‌شناسی (پاپ اسمیر) برای پیشگیری از سرطان دهانه رحم مستقیماً مقایسه نشده بود.
وی افزود: بررسی‌های ما نشان می‌دهد غربالگری با تست HPV بهتر از تست سلول‌شناسی برای پیشگیری از سرطان بدخیم دهانه رحم موثر است و بر این اساس ما توصیه می‌کنیم که تست تشخیص HPV با اولویت‌بندی از سن ۳۰ سالگی و حداقل با پنج سال فاصله انجام شود.
این بررسی چهار تحقیق بزرگ اروپایی را تجزیه و تحلیل کرده که در آن‌ها ۱۷۵ هزار زن ۲۰ تا ۶۴ ساله را برای مدت تقریبا شش سال و نیم زیر نظر بوده‌اند.
نتایج این تحقیق که در نشریه معتبر «لنست» منتشر شده، نشان می‌دهد که تشخیص سرطان با تست HPV در زنان ۳۰ تا ۳۵ ساله قابل‌ملاحظه‌تر بوده است.
 «گارداسیل» واکسنی است که علیه چهار گونه از ویروس پاپیلومای انسانی بخصوص نسخه‌های خطرناک ۱۶ و ۱۸ مصونیت ایجاد می‌کند.
 «ساندرا ایسیدین» و «ادواردو فرانکو» از متخصصان دانشگاه «مک‌گیل» در کانادا در ضمیمه این تحقیق متذکر شدند که به نظر می‌رسد تست HPV در غربالگری سرطان دهانه رحم بسیار موثر‌تر از روش‌های دیگر است و به احتمال زیاد در آینده غربالگری سرطان دهانه رحم شامل تست HPV خواهد بود که به معنای تغییر در استراتژی تشخیص این سرطان است.
سرطان دهانه رحم دومین سرطان شایع در زنان جهان و پنجمین عامل مرگ ناشی از سرطان در آنان است. بییش‌تر موارد ابتلا به این سرطان در کشورهای در حال توسعه اتفاق می‌افتد که برنامه تست دوره‌ای ندارند اما در کشورهای پیشرفته با انجام پاپ اسمیر موارد ابتلا به این سرطان کاهش بسیار چشمگیری پیدا کرده است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر

مهارت تحکیم بنیان خانواده پس از فرزندآوری

ازدواج پیش از داشتن فرزند، قراردادی است برای آماده ساختن آسایش جسمانی و روانی متقابل، ولی پس از بچه دار شدن معنی حقیقی خود را به دست می آورد. خانواده همیشه در بین تمامی جوامع بشری به عنوان اساسی‌ترین نهاد اجتماعی، منشاء فرهنگ‌ها، تمدن ها و تاریخ بشر بوده است. توجه به خانواده و حمایت و هدایت آن به جایگاه واقعی و متعالی‌ خود، همواره سبب اصلاح خانواده انسانی و غفلت از آن موجب دور شدن بشر از حیات حقیقی و سقوط به ورطه هلاکت و ضلالت بوده است. 

سختی‌های موج سوم کرونا

سختی‌های موج سوم کرونا

چند روزی است اوضاع بیمارستان مسیح‌دانشوری به‌عنوان یکی از مهم‌ترین بیمارستان‌های مرجع کرونا در ایران نگران‌کننده شده و روزانه حدود 200بیمار به اورژانس کرونای این بیمارستان مراجعه می‌کنند.

راهکار های کسب مهارت همسرداری قبل از ازدواج

راهکار های کسب مهارت همسرداری قبل از ازدواج

نظام خانواده یک نهاد اساسی و محوری در جامعه است و به عنوان هسته اولیه برای سایر نهادهای اجتماعی به شمار می رود. همانطور که نظام های بزرگ اجتماعی، قوانین و حقوق خاص خودشان را در ارتباط با اداره و استحکام و رشد و بالندگی دارند لذا جهت تحکیم بنیان خانواده باید خانواده ها را آموزش داد. بدین ترتیب با توجه به تاثیر مستقیم آموزش بر وضعیت زوجین، شناسایی و تعیین عللی که به بهبود روابط زناشویی منجر می شود، در پیشگیری از مشکلات آنان نقش موثری خواهد داشت.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر