jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۶۰۷۶۵۰ ۲۷ مهر ۱۳۹۲  |  ۱۶:۲۰

همیشه اجرای نمایش کمدی و طنز برای مخاطب ایرانی سخت و دشوار بوده است. نمایش کمدی ‌باید دارای ریزه‌کاری‌ها و ایده‌پردازی‌های بکری باشد و بدرستی نیز اجرا شود که در غیر این صورت هیچ‌گاه نمی‌تواند مخاطب را با خود همراه کند.

فضای تئاتر سنتی ایرانی مانند نمایش تخته حوضی، زمینه‌های بسیاری به منظور همراه کردن مخاطب در خود نهفته دارد، اما در طول سال‌های بسیار، برای مدرن و به روز کردن آن توجه و تلاش کمی شده است؛ تئاتری که با تکیه روی طنز کلامی از فضاسازی موقعیت‌های کمدی غافل شده و شاید یکی از دلایلی که نتوانسته با کمدی‌های روز دنیا پیشرفت کند همین تک بعدی بودن آن باشد.

نمایش «مضحکه دزدها» که این روزها در تماشاخانه سنگلج اجرا می‌شود حاصل تلاش گروهی حرفه‌ای جوان تئاتر است که با تلاش و تیزهوشی سعی کرده‌اند فراتر از قواعد مرسوم، ایده‌های بکر تازه‌ای به مخاطب عرضه کنند.

استفاده از زبان بدن در این اجرا و همراه کردن قواعد طنز و بداهه کلامی با آن برای هر بازیگری چالش جدی محسوب شده که در نمایش مضحکه دزدها سعی شده از این چالش و خطر بدرستی عبور شود. این چالش و خطر برای هر بازیگری مانند لبه پرتگاهی است که اگر نتواند با مهارت و تیزهوشی از آن عبور کند با استقبال نکردن مخاطب، هم از اثر نمایشی و هم بازی خود مواجه خواهد شد. گروه اجرایی نمایش مضحکه دزدها با علم به همه سختی‌های این مسیر و با تکیه بر تجربه‌های موثر گذشته خود در یک تلاش 9 ماهه سعی کرده با برداشتی آزاد از نمایشنامه «بالماسکه دزدان» نوشته ژان آنوی ـ که از آثار ماندگار این نمایشنامه نویس مطرح فرانسوی است ـ‌ به‌خلاقیت‌ها و ایده‌های اجرایی نو دست پیدا کند.

پویان غفاری، نویسنده این اثر و هادی عامل، طراح و کارگردان نمایش سعی کرده‌اند نمایش از نظر تنوع فضای بصری و ایده‌های اجرایی دارای ظرفیت بالا و جذاب باشد و بازیگران نمایش هم تلاش داشته اند کاراکترهایی چند وجهی و دوست داشتنی برای مخاطب خلق کنند.

به عنوان یکی از بازیگران این نمایش باید اعتراف کنم در طول تمرینات اثر با فضایی آشنایی پیدا کردم که کمترنسبت به آن شناخت داشتم و برای خود من موقعیت بسیار خوبی بود تا آگاهی مناسبی از فضای نمایش‌های اصیل ایرانی پیدا کنم.

امیدوارم مخاطبان این اثر هم از دیدن این نمایش لذت برده باشند و توانسته باشیم نمایش باکیفیتی روی صحنه تماشاخانه سنگلج اجرا کنیم.

محمدرضا ایمانیان ‌/‌ کارگردان

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
تکریم بسیج، پاسداشت جوانمردی و تضمین آینده است

تکریم بسیج، پاسداشت جوانمردی و تضمین آینده است

پنجم آذر، یادآور نام بسیج و خاطره عزیزترین نهاد و بزرگ‌ترین مردان تاریخ ماست. نهادی که به تعبیر امام راحل تشکیل آن «یقینا از برکات و الطاف جلیه خداوند تعالی بود» و «شجره طیبه و درخت تناور و پرثمری است که شکوفه‌های آن بوی بهار وصل و طراوت یقین و حدیث عشق می‌دهد.

شورای‌ عالی اقتصادی چه بود و چه شد؟

شورای‌ عالی اقتصادی چه بود و چه شد؟

جلسات شورای‌ عالی هماهنگی اقتصادی قوا در ابتدای کار، امیدواری زیادی برای حل مشکلات اقتصادی ایجاد کرد، زیرا این احساس وجود داشت که یک نهاد بالادستی برای کنترل شرایط اقتصادی ایران و تعیین چشم‌انداز آتی آن ایجاد شده است اما به‌سرعت موانع متعددی در مقابل عملکرد این شورا ایجاد شد.

تدبیر و توکل در تحریم

تدبیر و توکل در تحریم

«دوستانت را نزدیک خودت نگه دار و دشمنانت را نزدیک‌تر»، با این‌که این عبارت را منسوب به چرچیل می‌دانند، ولی خلفای عباسی بیش از هزار سال پیش آن را زندگی کردند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر