jamejamonline
سلامت عمومی کد خبر: ۶۰۱۳۳۵ ۰۶ مهر ۱۳۹۲  |  ۱۵:۱۸

از کجا می‌فهمید گوشتی که خریده‌اید گوشت دام جوان بوده یا پیر؟ چطور تشخیص می‌دهید تخم مرغ کهنه است یا تازه؟ برای ترد شدن گوشت از چه موادی می‌توان استفاده کرد؟ پاسخ این سوالات را در ادامه مطلب بخوانید.

دانستنیهایی دربارهٔ گوشت و تخم مرغ

گوشت:
تردی گوشت به‌نژادِ دام‌، سن‌، جنس‌، تغذیه و محل قرار‌گیری ماهیچه‌ها بستگی دارد. هر چقدر دام جوان‌تر باشد بافت پیوندی کمتر و الیاف ماهیچه‌ها نازک‌تر و گوشت آن تُرد‌تر است و همچنین آب بیشتری در بافت گوشت وجود دارد. گوشت دام‌های نر نسبت به دام‌های ماده بافت لطیف‌تری دارد.

برای نرمی گوشت در رستوران‌ها از پودرهای آنزیمی که ماهیت پروتئاز دارند استفاده می‌شود. این پودر‌ها می‌توانند بافت‌های پروتئینی را تجزیه کنند. در منزل نیز می‌توان از میوه‌هایی مثل انجیر‌، کیوی و آناناس برای ترد کردن گوشت استفاده کرد که حاوی آنزیم‌های قوی تجزیه‌کننده پروتئین هستند و به ترد شدن گوشت کمک می‌کنند. البته مدت زمانی که گوشت در کنار این میوه‌ها قرار می‌گیرد مهم است چون اگر زمان زیادی با این مواد مخلوط شود بافت آن متلاشی می‌شود. بنابراین سعی کنید گوشت را مدت کمی قبل از پخت با این میوه‌ها آمیخت!


تخم مرغ:
برای اینکه بفهمید تخم مرغی که خریداری کرده‌اید، تازه است یانه آن را درون آب بگذارید؛ اگر افقی قرار گرفت تازه است. اگر کج شد ۵-۴ روزه و در صورتی که عمودی ایستاد ده روزی از تازگی‌اش گذشته است. یادتان باشد اگر کاملا شناور شد نیز تخم مرغی کهنه خریده‌اید!

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
تعطیلی سلامت محور

تعطیلی سلامت محور

461نفر دیگر دیروز قربانی کرونا شدند، چند روز است آمار قربانیان کرونا به مرز 460نفر رسیده است، به همین خاطر باید برای نجات شهروندان و کاهش این آمار تصمیم مناسبی گرفت؛ تصمیمی که براساس آن بتوان شرایط را اندکی آرام کرد تا در زمستان پیش رو وضعیت کشور بغرنج‌تر از این روزها نشود و کادر درمان هم که تحت فشار شدید هستند، برای تجدید قوا زمان پیدا کند.

چهار عامل رکوردهای مرگبار

چهار عامل رکوردهای مرگبار

ما باز هم در آمارهای کرونایی صاحب یک رکورد شدیم. دیروز ۱۰ هزار و ۴۶۳مبتلای جدید در کشور شناسایی شد و 458 هموطن دیگر نیز تسلیم مرگ شدند.

مراکز درمانی در ICU

مراکز درمانی در ICU

در سراسر دنیا استانداردهای ایمنی مشخصی برای مراکز تجمعی گوناگون تعریف شده و در کشور ما نیز قانون معینی درباره لزوم رعایت استانداردهای ایمنی در تمام ساختمان‌هایی که بیش از 25 نفر از آن بهره‌برداری می‌کنند تصویب شده‌است که براساس این قانون همه این ساختمان‌ها ملزم به رعایت استانداردهای بین‌المللی ICS هستند.

گفتگو

بیشتر
از ترس کرونا

یك روان‌شناس در گفت‌وگو با جام‌جم عنوان می‌کند نوعی اختلال اضطراب فراگیر طی بحران كرونا بسیاری را درگیر كرده است و همچنان ادامه دارد

از ترس کرونا

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
قرنطینه بدون تنش

نبود مهارت گفت‌وگو و کاهش آستانه تحمل ، قرنطینه خانگی را برای برخی خانواده‌ها مشکل کرده است

قرنطینه بدون تنش