jamejamonline
سلامت عمومی کد خبر: ۵۹۶۵۰۳   ۲۱ شهريور ۱۳۹۲  |  ۱۷:۵۴

محققان نیوزیلندی می گویند نوشیدنی های شیرین را نیز باید به فهرست مواد غذایی که موجب درد و رنج بیشتر مبتلایان به نقرس می شود، افزود.

مبتلایان به نقرس بخوانند

گوشت قرمز، غذاهای دریایی و مشروبات الکلی به علت آثارشان در افزایش سطح اسید اوریک و ابتلای افراد به نقرس کاملا شناخته شده هستند اما محققان دانشگاه های «اوتاگو» و «اوکلند»  نیوزیلند به تازگی به وجود یک گونه ژن انسانی پی بردند که بر اثر مصرف نوشیدنی های شیرین می تواند اثر زیان آوری داشته باشد.

پروفسور «تامی میرمان» از اساتید بیوشیمی دانشگاه «اوتاگو» می گوید زمانی که این گونه ژنی «SLC2A9» به درستی فعالیت کند، می تواند به انتقال اسید اوریک به خارج از جریان خون و تسریع خروج آن از طریق کلیه ها کمک کند اما وقتی افراد با این گونه ژنی، نوشیدنی های شیرین مصرف می کنند، عملکرد آن وارونه می شود به گونه ای که اسید اوریک به سیستم گردش خون بدن منتقل می شود و خطر نقرس در افراد افزایش می یابد.

این محقق می گوید: به این ترتیب نه تنها شکر، اسید اوریک خون را افزایش می دهد بلکه به طور مستقیم در خروج اسید اوریک از کلیه ها نیز تاثیر می گذارد بنابراین افراد مبتلا به نقرس علاوه بر مصر داروهای تجویز شده باید از مصرف نوشیدنی های شیرین خودداری کنند.(واحد مرکزی خبر)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
ویروس در جهش است

ویروس در جهش است

این روزها بحث درباره جهش‌ های ویروس داغ است؛ دیروز نایب‌ رئیس‌ مجلس از شواهد تایید نشده‌ای گفت که از جهش ویروس ایرانی در قزوین حکایت دارد، پس از او رئیس روابط‌ عمومی وزارت بهداشت نیز به این موضوع پرداخت و گفت تاکنون افزون بر ۷۰ جهش در ایران شناسایی شده که البته هیچ‌ کدام تغییر معناداری در رفتار ویروس ایجاد نکرده و اطلاق واریانت (گونه) جدید به آنها درست نیست.

خوزستان را قرنطینه کنید

خوزستان را قرنطینه کنید

دیروز روز سخت استان خوزستان بود؛ روزی که سه کودک به دلیل ابتلا به ویروس جهش‌ یافته انگلیسی جان خود را از دست دادند.

گفتگو

بیشتر
از ترس کرونا

یك روان‌شناس در گفت‌وگو با جام‌جم عنوان می‌کند نوعی اختلال اضطراب فراگیر طی بحران كرونا بسیاری را درگیر كرده است و همچنان ادامه دارد

از ترس کرونا

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
قرنطینه بدون تنش

نبود مهارت گفت‌وگو و کاهش آستانه تحمل ، قرنطینه خانگی را برای برخی خانواده‌ها مشکل کرده است

قرنطینه بدون تنش