jamejamonline
سلامت عمومی کد خبر: ۵۹۲۳۱۸   ۰۶ شهريور ۱۳۹۲  |  ۱۷:۱۷

استاد جراحی بیمارستان امام خمینی (ره)گفت: علی رغم استفاده از روش های کمک درمانی سالانه ۳۰ تا ۴۰ هزار جراحی قلب باز در کشور و ماهانه ۱۲ پیوند قلب در تهران انجام می‌شود.

سالیانه ۴۰ هزار قلب زیر تیغ جراحی می‌رود

حسن رادمهر پیش از ظهر امروز در نشست خبری پانزدهمین کنگره قلب و عروق ایران خاطرنشان کرد: امروزه با رشد بیماری‌های قلبی در کشور و دنیا روبه‌رو هستیم به طوریکه با اینکه بیشتر گرفتگی‌های قلب و عروق از طریق کار گذاشتن استنت (فنر) و بالن برطرف می‌شود اما همچنان آمار جراحی‌های قلب باز بالاست و سالانه حدود 30 تا 40 هزار جراحی قلب باز در 60 مرکز جراحی قلب در ایران انجام می‌شود که بیشترین آنها در بیمارستان قلب شهید رجایی مرکز قلب تهران و بیمارستان امام خمینی (ره) انجام می‌شود.

وی ادامه داد: عفونت دریچه‌های مصنوعی قلب اگر چه شایع نیست ولی خطرناک است که در صورت درمان نشدن به مرگ بیمار منجر می‌شود و از هر 100 بیمار دو نفر دچار عفونت دریچه‌ای می‌شوند که علامت اولیه آن بروز تب‌های نامشخص و ممتد است.

این جراح قلب گفت: بیمارانی که تحت جراحی قلب قرار گرفته‌اند باید مراقب بهداشت خود باشند و به عنوان مثال از مسواک نرم استفاده کنند تا لثه آنها دچار زخم نشده و زمینه ورود میکروب فراهم نشود. همچنین معتادانی که تحت جراحی قلب قرار می‌گیرند تنها با انجام تزریق آلوده ممکن است دچار عفونت دریچه قلب شوند.

وی در مورد میزان پیوند قلب در کشور گفت: بیمارانی که هیچ یک از روش‌های کمک درمانی مانند کار گذاشتن استنت، بالن و باطری در آنها جوابگو نبوده و ماهیچه قلب آنها بسیار ضعیف شود برای پیوند کاندید می‌شوند و ماهانه چیزی حدود 10 تا 12 پیوند قلب در بیمارستان امام خمینی، شریعتی و مسیح دانشوری تهران انجام می‌شود که معمولاً از قلب بیماران مرگ مغزی و تصادفی استفاده می‌شود.

پانزدهمین کنگره قلب و عروق ایران از 26 تا 29 شهریور برای 2 هزار متخصص و جراح قلب و عروق تازه‌‌ترین دستاوردهای این حوزه را در سالن همایش‌های رازی ارائه می‌کند. (فارس)

برچسب ها: قلب
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
خطر کاهش سن ابتلا به کرونا

خطر کاهش سن ابتلا به کرونا

این روزها با شیب کمی شاهد افزایش ابتلا، مراجعه به بیمارستان‌ها و نیز مرگ‌ومیر ناشی از بیماری کرونا در بازه سنی ۵ تا ۱۷سال هستیم. افزایش ابتلا و بستری در بیمارستان‌ها و مرگ‌ومیر ناشی از بیماری کرونا می‌تواند به‌خاطر ویروس جهش‌یافته انگلیسی در کشور باشد.

زمان مناسب برای قطع زنجیره انتقال

زمان مناسب برای قطع زنجیره انتقال

برای کنترل و مهار یک بیماری که تبدیل به اپیدمی شده باید ماهیت بیولوژیک عامل بیماری‌زا را به‌خوبی بشناسیم و نسبت به وضعیت اپیدمیولوژیک آن بیماری نیز آگاهی نسبی داشته باشیم.

نکاتی درباره ازدواج دوقلوها

نکاتی درباره ازدواج دوقلوها

درست از زمانی که دو خواهر یا دو برادر دوقلوی همسان به دنیا می‌آیند از طرف پدر و مادر و دیگر افراد تناسباتی برایشان در نظر گرفته می‌شود؛ لباس‌های شبیه هم، هدیه‌های کاملا مشابه و برخوردهایی یکسان. در واقع به‌طور ناخودآگاه دو فرزند دوقلو با همدیگر بزرگ می‌شوند در صورتی که ممکن است از خیلی جهات تفاوت‌هایی با هم داشته باشند.

گفتگو

بیشتر
از ترس کرونا

یك روان‌شناس در گفت‌وگو با جام‌جم عنوان می‌کند نوعی اختلال اضطراب فراگیر طی بحران كرونا بسیاری را درگیر كرده است و همچنان ادامه دارد

از ترس کرونا

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
قرنطینه بدون تنش

نبود مهارت گفت‌وگو و کاهش آستانه تحمل ، قرنطینه خانگی را برای برخی خانواده‌ها مشکل کرده است

قرنطینه بدون تنش