jamejamsima
سیما پیشخوان سیما کد خبر: ۵۹۱۷۴۴   ۰۴ شهريور ۱۳۹۲  |  ۱۹:۴۹

معلم درس‌هایی از قرآن گفت: اخیراً هم فهمیدم این رکورد در جهان بی‌نظیر است و برنامه‌ای وجود ندارد که 34 سال بی‌وقفه پخش شده باشد.

حجت‌الاسلام قرائتی: برنامه‌ام رکورد‌دار جهان است/ در همه کانال‌ها هم هستم جز کانال کولر!

معلم درس‌هایی از قرآن گفت: 34 سال است در تلویزیونم، در همه کانال‌ها هم هستم جز کانال کولر! به لطف قرآن یک هفته هم برنامه‌ام تعطیل نشده است. اخیراً هم فهمیدم این رکورد در جهان بی‌نظیر است و برنامه‌ای وجود ندارد که 34 سال بی‌وقفه پخش شده باشد.

به گزارش فارس، سازمان زنان انقلاب اسلامی از سال 1390 فعالیت خود را در راستای برنامه‌‌های مساجد و با ساماندهی و توسعه بیشتر آغاز کرده است. منیره نوبخت مدیریت این سازمان را برعهده دارد و سیاست این سازمان ترویج فرهنگ ناب محمدی(ص) است.

پیش از ظهر امروز (دوشنبه 4 شهریور) دبیران کانون‌های قرآنی سازمان زنان انقلاب اسلامی گردهم آمدند تا با هماهنگی بیشتر در راستای ترویج فرهنگ قرآنی بکوشند. این مراسم در مسجد موسی‌بن جعفر واقع در بلوار کشاورز، خیابان کبگانیان برگزار شد

/Media/Image/1392/04/15/635087165984320055.jpg

* بی‌نماز در طبقه چهارم جهنم و سبک‌شمارنده نماز در طبقه هفتم آن است

در بخشی از این گردهمایی، حجت‌الاسلام محمد کاظمی کارشناس مرکز تخصصی نماز پیرامون شیوه‌های دعوت به نماز به ویژه نماز جماعت صحبت کرد.

وی با اشاره به کتاب «صلاة الخاشعین» شهید دستغیب گفت: کسی که نماز را سبک بشمرد جایگاهش سَقَر است (طبقه هفتم جهنم درک) اما کسی که نماز نخواند جایگاهش «ویل» است (طبقه چهارم جهنم). این نشان می‌دهد که سبک‌شمردن نماز تا چه اندازه بد است. کسی که خودش اهل نماز باشد اما نسبت به نماز اطرافیان بی‌تفاوت باشد، جزء مستخفین نماز است.

این کارشناس مرکز تخصصی نماز افزود:  24 حس پناهجویی، رازگویی، سپاسگزاری، کوچکی، بزرگی، ترس، شوق، ستایشگری و ... باید در نماز همراه ما باشد، بنابراین نباید به نماز با دید سطحی نگاه کرد.

کاظمی خطاب به مربیان قرآن حاضر در گردهمایی گفت: اولین مهد کودک کنار مسجد را پیامبر اعظم (ص) راه‌اندازی کرد و مربی آن نیز «اسماء» بود. این موضوع زمانی رخ داد که مسجد هنوز سقف و فرش نداشت و نشان‌دهنده اهمیت موضوع است، چون حضور کودک غیر ممیز در مسجد مکروه است، البته پیامبر (ص) کودکان 7 سال به بالا را که قدرت تشخیص دارند، برای حضور در نماز تشویق می‌کردند.

 

 

* حضور زن بیرون از خانه چگونه باید باشد؟

به گزارش فارس، در ادامه این گردهمایی، حجت‌الاسلام محسن قرائتی رئیس ستاد اقامه نماز کشور و معلم پیشکسوت قرآن مطالبی را خطاب به مربیان قرآنی یادآور شد.

وی با اشاره به حد و مرز فعالیت‌های بانوان در اجتماع با اشاره به آیه 33 سوره احزاب گفت: اسلام بین «وَقَرْنَ فِی بُیُوتِکُنَّ» و «وَلَا تَبَرَّجْنَ تَبَرُّجَ الْجَاهِلِیَّةِ» جمع کرده است، یعنی اینکه زن تا می‌تواند از خانه بیرون نیاید اما اگر لازم شد بیرون بیاید، کاری نکند که توجه آدم‌های هرزه و هوسران را به خود جلب کند. «وَاذْکُرْنَ مَا یُتْلَی فِی بُیُوتِکُنَّ» یعنی هم باید دانشمند شد، هم از خانه بیرون آمد، هم اگر لازم بود در خانه ماند.

 

/Media/Image/1392/04/15/635087167857145674.jpg

*آیین همسرداری

حجت‌الاسلام قرائتی ضمن استخراج آیین همسرداری با استفاده از مفاهیم قرآنی گفت: «لایحزن» یعنی مرد کاری نکنند که خانم غصه بخورد. «یرضین» یعنی خانم باید راضی باشد. «تقر اعینهن» یعنی چشم او به جمال مردش روشن باشد و «عاشروهن بالمعروف»یعنی زندگی‌شان عرفی باشد.

* آیا زن ناقص‌العقل است؟

قرائتی ادامه داد: همه ما شنید‌هایم که می‌گویند زن «ناقص العقل» است، آیا واقعا اینچنین است؟ قرآن می‌فرماید «الَّذِی أَحْسَنَ کُلَّ شَیْءٍ خَلَقَهُ» (همان کسی که هر چیزی را که آفریده است نیکو آفریده/ آیه 7 سوره سجده)، بنابراین امکان ندارد زن ناقص العقل آفریده شده باشد. پس این جمله حضرت علی(ع) یعنی چه؟ پاسخ این است که «نقص» در اینجا به معنای «تفاوت» است؛ تفاوت یعنی اینکه انگشت شست از اکثر انگشت‌ها کوتاه‌تر است اما وجودش از بقیه ضروری‌تر است.

*چرا دیه زن نصف مرد است؟

معلم درس‌هایی از قرآن افزود: عده‌ای می‌گویند چرا دیه زن نصف مرد است؟ من می‌گویم اتفاقاً این به نفع زن است! اگر کسی مرا بکشد، پول 100 شتر در جیب خانم می‌رود اما اگر کسی خانم را بکشد، پول 50 شتر گیر من می‌آید. مرد برابر با اقتصاد است، برای همین دیه‌اش هم بیشتر است.

* چرا دختران زودتر از پسران مکلف می‌شوند؟

رئیس ستاد اقامه نماز در پاسخ به این پرسش که چرا دختران زودتر به سن تکلیف می‌رسند، گفت: شاید به این دلیل که دخترها چون در طول عمر به دلایل شرعی نمی‌توانند مواقعی را نماز بخوانند، به همین دلیل شش سال زودتر از پسران باید نماز بخوانند، همچنین به طور متوسط حدود چهار سال هم بیشتر از مردان عمر می‌کنند، این 6 به اضافه 4 سال کمبود آن میزان نماز را جبران می‌کند.

* به دلیل روضه‌خواندن بد مرا از روستا بیرون کردند

این معلم قرآن ضمن اشاره مجدد به آیه هفتم سوره سجده گفت: هر چیزی در جای خودش نیکو آفریده شده است، بنابراین نباید گفت خدا «تف» آفریده، بلکه خدا آب دهان آفریده استک. زهر مار در جای خودش نیکوست و اتفاقاً نمره‌اش هم 20 است. هر چیزی در جای خودش خوب است، من قرائتی بلدم بخندانم اما گریاندن بلد نیستم. همه به من می‌گویند معلم موفقی هستی اما یک زمانی رفتم در یک روستا روضه بخوانم، بیرونم کردند! چون خوب می‌خندانم اما بلد نیستم بگریانم.

* در همه کانال‌ها هستم جز کانال کولر!

معلم درس‌هایی از قرآن، توکل و آشنایی با تفسیر را شرط موفقیت معلمان قرآن دانست و گفت: 34 سال است در تلویزیونم، در همه کانال‌ها هم هستم جز کانال کولر! یک هفته هم برنامه‌ام به لطف قرآن تعطیل نشده است. اخیراً هم فهمیدم این رکورد در جهان بی‌نظیر است و برنامه‌ای وجود ندارد که 34 سال بی‌وقفه پخش شده باشد.

وی ادامه داد: معلم قرآن باید دنبال دغدغه‌های خودش باشد و بر اساس آن برنامه‌ریزی کند. من در سال یک ساعت هم روزنامه نمی‌خوانم، 34 سال هم هست فیلم هم ندیده‌ام، مگر فیلم نبینیم چه می‌شود؟!

* جلسات مفید 20 دقیقه است نه بیشتر

رئیس ستاد اقامه نماز خطاب به حاضران گفت: اگر می‌خواهید معلم قرآن خوبی باشید، باید یک دور قرآن را با تفسیر بخوانید و مباحثه کنید. جلساتتان بیشتر از 20 دقیقه طول نکشد. در جلسات خود یک مسئله فقهی بگویید، مسئله‌ای که مورد نیاز است و کمتر از یک دقیقه وقت می‌گیرد. می‌توانید از کتاب احکام نوجوانان حجت‌الاسلام فلاح‌زاده را تهیه کنید.

* طرفدار حزب گربه‌ام!

قرائتی ادامه داد: بازوی سیاسی و حزبی کسی نباشید. یک بار کسی از من پرسید ما آخر نفهمیدیم تو در خط چه کسی هستی؟ گفتم در خط گربه! گفت چطور؟ گفتم به خانه همه سر می‌زنم اما به هیچ کدام وابسته نیستم.

وی افزود: رابطه‌تان با همه مانند رابطه پتو و ملحفه باشد، با یک سنجاق به هم گره می‌خورند هر وقت هم نخواهند از هم جدا می‌شوند. باید جوری باشید که در هر حزبی هم هستید، حزب‌پرست نباشید. ایران‌دوستی درست است اما ایران پرستی غلط!

* با لباس رنگ شاد نماز بخوانید

وی درباره شیوه‌های آموزش نماز گفت: در مستحب مستحب یاد ندهید! با رنگ شاد نماز بخوانید، چادر سیاه برای خیابان خوب است، در کلاسی که نامحرم نیست، باید رنگ شاد ‌تن کنید، البته طبیعی باشد که حواس کسی پرت شود.

وی در پاسخ به پرسش یکی از حاضران گفت: جایی تأکید بر آموزش قرآن قبل از هفت سال ندیدم! اسلام می‌گوید بچه را تا هفت سالگی آزاد بگذارید.

* خاطره‌ای از سفر به کره شمالی

به گزارش فارس، حجت‌الاسلام قرائتی در پایان به خاطره‌ای از سفر خود به کره شمالی در زمان «کیم جونگ ایل» رهبر فقید این کشور اشاره کرد و گفت: رفته بودیم کره شمالی، جالب اینکه آنها هر چه به خدا می‌گوییم آنها به رهبرشان می‌گفتند، کسی که در عمرش سوار هواپیما نشد، چون می‌ترسید. پشت گردنش یک غده داشت، از عمل جراحی می‌ترسید، برای اینکه کسی زشتی غده‌اش را نبیند هیچ وقت پشتش را به مهمانان نمی‌‌کرد و از روبرو می‌آمد و می‌رفت.

 

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
ارتش انقلابی، برگ برنده ایران در روزگار پرالتهاب

ارتش انقلابی، برگ برنده ایران در روزگار پرالتهاب

إِنَّ اللَّهَ یحِبُّ الَّذِینَ یقَاتِلُونَ فِی سَبِیلِهِ صَفًّا کأَنَّهُمْ بُنْیانٌ مَرْصُوصٌ. بیست و نهم فروردین، روز حیات دوباره ارتش و سالروز اعتماد تاریخ‌ساز امام(ره) به این بازوی عظیم انقلابی، یادآور تجدید میثاق غیورمردانی است که جانانه و عاشقانه در راه تحقق آرمان‌های والا و انقلابی امام خود گام برداشتند.

صلح میان اشباح

صلح میان اشباح

ماه‌ها پیشتر وقتی نمایندگان دولت کابل و سران طالبان در دوحه گرد هم آمدند تا پس از توافق واشنگتن با طالبان، طرح صلحی را دراندازند، در همین ستون نوشتم که این گفتگوها با وجود سروصدای بلند رسانه‌ های آن حاصلی نخواهد داشت.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر