jamejamonline
جامعه عمومی کد خبر: ۵۹۰۲۵۶   ۳۰ مرداد ۱۳۹۲  |  ۱۳:۳۵

معاون سلامت آموزش و پرورش با هشدار نسبت به استفاده از کوله پشتی و کفش‌های غیراستاندارد هشدار داد: محل قرارگیری‌ کوله‌پشتی پشت کمر است و اگر به کوله کمری تبدیل شود نه تنها مناسب نخواهد بود، بلکه استفاده دائم از آن منجر به تغییر شکل اندام و افزایش احتمال ابتلا به ضایعات ستون فقرات، درد در ناحیه کمر و ناهنجاری‌های قامتی می‌شود.

کوله پشتی، دشمن سلامت بچه ها نشود

محمد چینیان، گفت: با بازگشایی مدارس و آغاز سال تحصیلی، شمار خریداران نوشت‌افزار، کیف و کفش مدرسه افزایش می‌یابد و اشتیاق استفاده از این گونه وسایل، حتی قبل از آغاز کلاس‌ها در میان دانش‌آموزان کاملا دیده می‌شود؛ با توجه به اینکه برای اکثر دانش‌آموزان تنها جنبه ظاهری کالاها اهمیت دارد و والدین نیز در مقابل اصرار فرزندانشان تسلیم می‌شوند، بنابر این غفلت از استاندارد بودن کیف و کفش و تنها توجه به ظاهر آنها، می‌تواند سلامتی دانش‌آموزان را به خطر اندازد.

چه جور کوله پشتی،‌خوب است؟

چینیان ادامه داد: کوله پشتی باید چرمی یا برزنتی باشد تا به راحتی تغییر شکل ندهد و شکل آن با محتویاتش همگن باشد و اندازه آن نیز باید متناسب با جثه دانش‌آموز باشد. به طور کلی کوله‌پشتی و محتویات آن باید کمترین وزن را به بدن دانش‌آموز وارد کند. جنس کوله باید از نوع سبک باشد که خود موجب اضافه وزن نشود.

وی اضافه کرد: کوله‌پشتی‌ها باید دو بند ضخیم داشته باشند و نباید از یک بند برای حمل آنها استفاده شود، چراکه بند نازک کوله‌پشتی به رگ‌های عصبی و خونی آسیب وارد کرده و احتمال ایجاد دردهای عصبی مزمن و ناراحتی‌های پوستی را افزایش می‌دهد.

به گفته چینیان، آویزان کردن کوله از یک طرف باعث کج شدن اندام فرد و آسیب به ستون مهره‌ها می‌شود؛ ضمن آنکه تسمه‌های کوله‌پشتی باید به طور متقارن تنظیم شده باشد و دو بند آن باید روی سینه قرار گیرند و بهتر است از کوله‌پشتی‌هایی که دارای بندهای با حداقل عرض پنج سانتی‌متر است استفاده شود.

کوله پشتی بد، قاتل کمر

معاون سلامت آموزش و پرورش درباره عوارض کوله‌پشتی‌های غیراستاندارد اظهار کرد: استفاده از کوله‌پشتی‌های غیراستاندارد خطر ابتلا به کمردردهای مزمن را افزایش می‌دهد و گودی کمر، شانه‌های نامتقارن و تمایل شانه‌ها به طرف جلو از جمله عوارض شایعی است که بر اثر حمل کوله‌های غیراستاندارد، در بین دانش‌آموزان مشاهده می‌شود.

به گفته وی شیوع کمردرد، انحنای ستون مهره‌ها و خم شدن شانه‌ها به طرف جلو، در میان دانش‌آموزان دختر بیشتر از پسران گزارش شده است و اکثر دانش‌آموزانی که کوله‌پشتی‌هایی با وزن بیش از 15 درصد از وزن خود حمل کرده‌اند دچار دردهای مزمن در ناحیه کمر، انحنای ستون مهره‌ها، دردهای گردنی و ناهنجاری‌های قامتی شده‌اند.

چینیان به والدین توصیه کرد: در صورتی که فرزندانشان دچار مشکلات این چنینی هستند هر چه زودتر با یک متخصص مشورت کنند، چراکه ناهنجاری‌های قامتی با تغذیه مناسب، ورزش، یادگیری اصول صحیح نشستن و راه رفتن، در مراحل اولیه قابل درمان است. (ایسنا)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
شرایط ازدواج استان به استان متفاوت است

شرایط ازدواج استان به استان متفاوت است

مقایسه اجمالی آمار ازدواج در سال‌های اخیر و اوایل دهه90، به‌وضوح نشان می‌دهد آمار ازدواج به طور کلی پایین آمده است اما این‌که میان همین آمار، باز هم برخی از استان‌ها وضعیت بهتر و بعضی دیگر در وضعیت اصطلاحا قرمز قرار دارند، طبیعتا نشات‌گرفته از شرایط اقتصادی و فرهنگی متفاوت در هرکدام از آنهاست.

 شاید یک روز نوبت ما هم رسید

 شاید یک روز نوبت ما هم رسید

من تا به حال پیاده‌ روی اربعین نرفته‌ام، کربلا هم همین‌طور، هر بار به دلیلی نشده است. بگذارید به این حساب که می‌گویند فلانی قسمتش نبوده است.

اربعین مردم

اربعین مردم

از ابتدای سال ۹۰ راهپیمایی اربعین بعد از گذشت سال‌ها از این سنت حسینی، توجه جهانیان را به خود جلب کرد؛ پدیده‌ای که با پیوستن شیعیان کشورهای همسایه و کشورهای غربی و اروپایی به رویدادی بین‌المللی تبدیل شد، پدیده‌ای که پایه و اساس آن مردم بودند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

نیازمندی ها