jamejamonline
اقتصادی عمومی کد خبر: ۵۹۰۰۸۵   ۲۹ مرداد ۱۳۹۲  |  ۱۹:۲۳

وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: راهبرد اصلی ما کاهش وابستگی به درآمدهای نفتی و افزایش درآمد پاک یعنی درآمدهای مالیاتی است.

راهبرد اصلی؛ افزایش درآمدهای مالیاتی است

به گزارش واحد مرکزی خبر، علی طیب نیا در مراسم معارفه خود افزود: برای این منظور سازمان سرمایه گذاری باید همه تلاشهای خود را برای جلب سرمایه خارجی و ایجاد فضای مناسب برای سرمایه داخلی انجام دهد.

وی با تاکید بر اینکه سازمان مالیاتی باید از بخش های تولید حمایت کند تصریح کرد: گمرک باید با اصلاحات، عملکرد سریعتر و آسانتر با این هدف که در خدمت تولید و صادرات باشد عمل کند.

طیب نیا گفت: واردات هم باید در خدمت تولید باشد و تولید هم با هدف صادرات صورت گیرد .

وزیر امور اقتصادی و دارایی با اشاره به اینکه شرکتهای بیمه و بانکها باید در راستای تولید عمل کنند افزود: با رقابتی تر کردن نظام بانکی، این نظام باید منابع را در جهت تولید هدایت کند و ما چاره ای نداریم جز اینکه همه اقداماتمان در حمایت و خدمت به تولید باشد .

طیب نیا گفت: سازمان خصوصی سازی باید برای واگذاری امور به بخش خصوصی واقعی تلاش کند.

وی با اشاره به اینکه کشور در شرایط سخت رکود اقتصادی، تورم و شرایط ویژه و استثنایی قرار گرفته است افزود: این شرایط نامتعادل اقتصادی را از قبل از انقلاب به ارث برده ایم و تحریمها و سیاست های نسنجیده تنها عوامل تشدیدکننده بوده است.

وی افزود: این موضوع ناشی از وابستگی به درآمدهای نفتی است که از قبل از انقلاب به آن دچار شده ایم و حل آن مستلزم همدلی و همفکری همه ارکان نظام است.

وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: حل این مشکل اقتصادی  به تنهایی به دست دولت میسر نیست و نیازمند همکاری همه ارکان نظام و تلاش دولت و دستگاه های ستاد اقتصادی کشور است.

وی افزود: این شرایط خاص در یک کلام ناشی از وابستگی اقتصاد کشور به درآمدهای سهل الوصول نفت است که مانع از شکل گیری ساختار اقتصادی سالم شده است.

طیب نیا گفت: همین امر باعث شده است که اقتصاد ما در مقابل فشارهای خارجی آسیب پذیر باشد .

وی افزود: وابستگی به نفت باعث شده که بهره وری اقتصادی به حداقل ممکن برسد و پایه های مالیاتی بسیار ضعیف باشد.

وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: تلاش می کنیم وابستگی ساختار بودجه را به درآمدهای نفتی قطع کنیم و به جای آن دولت را به درآمدهای ناشی از کار، تولید داخلی و درآمدهای پاک مالیاتی برگردانیم تا دولت هزینه های جاری را از محل این درآمدهای پاک تامین کند.

وی افزود: شایسته ملت اسلامی نیست که نفت بفروشد و صرف هزینه های جاری کند.

 طیب نیا با ابراز امیدواری به حل مسائل تحریم با توجه به روحیه اعتدالی که در دولت تدبیر و امید وجود دارد گفت: حتی اگر مسائل تحریم هم حل شود ما نیازمند اصلاحات در ساختار اقتصادی ایران هستیم.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
معیشت،‌ در صدر اولویت‌ ها

معیشت،‌ در صدر اولویت‌ ها

با توجه به موج گرانی کالاهای اساسی و تورم‌های بی‌ سابقه در چند سال اخیر و همچنین رشد اقتصادی کشورمان که در یک دهه اخیر نزدیک به صفر بوده‌است، قدرت خرید مردم و خانوارهای ایرانی به‌ شدت کاهش یافته و سفره آنها نیز کوچک‌تر شده‌است.

توسعه تجارت از طریق دیپلماسی اقتصادی

توسعه تجارت از طریق دیپلماسی اقتصادی

دولت یازدهم و دوازدهم تمام تمرکز خود را روی حوزه خارجی، دیپلماسی سیاسی و پیش‌بردن قرارداد برجام گذاشت که این امر نیز صرفا وعده‌ای بیش نبود، به‌طوری‌که در هشت سال گذشته شاهد آن بودیم که در وضعیت اقتصادی کشور، وضعیت اشتغال و معیشت مردم گشایشی به‌وجود نیامد و حتی سفره مردم نیز کوچک‌تر شد و در کنار کاهش ارزش پول ملی اغلب خانوارها قدرت خرید خود را از دست دادند.

گفتگو

بیشتر
تکمیل مسکن مهر؛ 4 ماه بعد

گفت‌وگو با مهدی هدایت، مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید پردیس درباره سرنوشت مسکن مهر و طرح اقدام ملی مسکن

تکمیل مسکن مهر؛ 4 ماه بعد

پیشنهاد سردبیر بیشتر