jamejamsara
سرا پیشخوان سرا کد خبر: ۵۸۹۳۸۱ ۲۸ مرداد ۱۳۹۲  |  ۰۸:۱۱

به گفته یک متخصص پوست و مو، اساس همه شامپوها فقط قدرت پاک‌کنندگی‌شان است و هیچ شامپویی وجود ندارد که خاصیت جلوگیری از ریزش مو، تقویتی و ویتامینه را داشته باشد. بنابراین، همه تبلیغات صورت گرفته در این زمینه صرفاً جنبه تجملی و فروش بیشتر در بازار را دارند.

دکتر مهناز بنی هاشمی دانشیار دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به برخی تصورات غلط مبنی بر تغییر نوع شامپو، گفت: شامپو مانند خمیردندان نیست و چنانچه موی سر با شامپویی سازگار و مناسب بود، نیازی به تعویض مکرر نوع شامپو نیست. این تصور غلطی است که برخی افراد با وجود اینکه از شامپوی مورد استفاده‌شان رضایت دارند هر چند گاه اقدام به تعویض نوع شامپو می‌کنند.
وی در پاسخ به پرسش آن دسته از افرادی که عنوان می‌کنند موی سرشان به شامپوی خاصی عادت کرده که اکنون در بازار نیست یا کمیاب است، اظهار کرد: این تصور غلطی است که فکر کنیم موی سر به شامپو عادت می‌کند، چراکه در شامپو‌ها اغلب خاصیت پاک کنندگیشان متناسب با نوع مو (اعم از چرب، خشک و معمولی) مطرح است و فقط میزان چربی زدایی شامپو‌ها برای انواع مو‌ها متفاوت است.

* میزان مصرف شامپو به میزان چربی، بلندی مو و نوع پوست سر بستگی دارد

این متخصص پوست و مو با بیان اینکه «تفاوت بین شامپو‌ها برای مصرف کننده‌ها خیلی قابل لمس نیست»، افزود: میزان مصرف شامپو به میزان چربی، بلندی مو و نوع پوست سر بستگی دارد و باید به اندازه‌ای باشد که کف شامپو کل سطح مو را بپوشاند و سپس بخوبی آبکشی شود، بطوری که آلودگی‌های سر و پوست بطور کامل پاک شود.
دکتر بنی هاشمی درباره شامپوهای تقویتی و ویتامینه گفت: این قبیل شامپو‌ها بیشتر جنبه تبلیغ بازار را دارند و تنها برخی تولید کننده‌ها با افزودن مواد غلیظ یا رقیق کننده به شامپوی تولیدی سعی در فروش بیشتر محصول خود می‌کنند.

* هیچ شامپوی به ظاهر گیاهی، خواص گیاه مورد نظر را روی موها ندارد

وی تأکید کرد: هیچ ادعای علمی مبنی بر اینکه خواص تبلیغی در شامپو‌ها از طریق ساقه مو جذب شود، وجود ندارد و حتی شامپوهایی که به ظاهر گیاهی هستند، خواص گیاه مورد نظر را روی مو ندارند و بیشتر جنبه تبلیغی و بازار را دنبال می‌کنند.
دکتر بنی هاشمی افزود: متخصصان در مواردی شامپو را به عنوان نسخه طبی تجویز می‌کنند که فرد مبتلا به اختلال پوست سر مانند شوره و شپش باشد و به این ترتیب استفاده از شامپوهای دارویی می‌تواند در درمان مؤثر باشد.
دانشیار دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه «یکسری شامپوهای نرم کننده و ویتامینه وجود دارند که وقتی مو‌ها بر اثر رنگ و مش کردن آسیب می‌بینند، توصیه می‌شوند»، گفت: ممکن است در برخی موارد که آسیب دیدگی مو جزئی باشد، استفاده از این شامپو‌ها بدلیل رطوبتی که به ساقه مو می‌رسانند، تا حدی ناهمواری سطح پوست را رفع کند اما در اغلب موارد، تنها راه خلاص شدن از موهای آسیب دیده، کوتاه کردن آنهاست.

* نرم کننده‌ها را نباید به کف سر زد

این متخصص پوست و مو درباره استفاده از نرم کننده‌های مو نیز به این نکته اشاره کرد که نرم کننده‌ها را نباید به کف سر زد بلکه از دو سانتی متری ساقه مو باید استفاده شوند و در رابطه با موهای خشک توصیه به استفاده آن‌ها می‌شوند، چراکه مو‌ها را درخشنده‌تر و حالت آن را بهتر می‌کنند.

گفتنی است بر این اساس چیزی به عنوان بهترین شامپو وجود ندارد و مهم آن است که شامپو اثر پاک کنندگی رضایت بخشی داشته باشد و متناسب با جنس مو انتخاب شود.

>> پایگاه اطلاع رسانی وزارت بهداشت

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:
خبرهای مرتبط

یادداشت

بیشتر
سوء استفاده مکرون از مفهوم آزادی

سوء استفاده مکرون از مفهوم آزادی

اگر بخواهیم با منطق رئیس‌جمهور فرانسه به اتفاقات اخیر نگاه کنیم باید آن را به آزادی هتک حرمت مقدسات ادیان دیگر تعبیر کنیم البته باید در نظر داشته باشیم این هتک حرمت نمی‌تواند یکطرفه باشد، چرا که اگر مکرون توهین به اسلام را مصداق آزادی بیان معرفی کند باید اقدامات متقابل مسلمانان را نیز از مصادیق آزادی بیان بداند.

نشانه‌های قوه قضاییه فعال

نشانه‌های قوه قضاییه فعال

نکاتی در مورد دستورالعمل نحوه مقابله با ترک وظایف قانونی مدیران و کارمندان وجود دارد که باید به آن پرداخت‌.

انتظاری آگاهانه برای عهدی عاشقانه

انتظاری آگاهانه برای عهدی عاشقانه

در عرف روزنامه‌نگاری، برخی مطالب وابسته به زمان است و اگر انتشارشان کمی با تاخیر انجام شود، مطلب با اهمیتی محسوب نمی‌شود و از صفحه در می‌آید، اما گاهی باید برخی نکات را با کمی تاخیر بیان کرد، درست مانند همین مطلب.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر