jamejamsara
سرا پیشخوان سرا کد خبر: ۵۸۶۵۰۷ ۱۷ مرداد ۱۳۹۲  |  ۱۲:۲۴

معاون بهداشت وزیر بهداشت ضمن ابراز نگرانی از افزایش کارخانه‌های تولید شیر مصنوعی، آمار ۶۰ درصدی سزارین در کشور را به عنوان عاملی در ایجاد اختلال در تماس مادر با کودک در ساعت اول تولد عنوان کرد.

به گزارش ایسنا، دکتر فاطمه رخشانی در همایش کشوری ترویج تغذیه با شیر مادر به مطالعه انجام شده در استان سیستان و بلوچستان درباره تغذیه با شیر مادر اشاره کرد و گفت: در سال‌هایی که اقدامات آموزشی برای ترویج تغذیه با شیر مادر در این استان به خوبی انجام می‌شد و حمایت‌های جدی از مادران صورت می‌گرفت، نمودار استفاده روزانه از شیر مادر کاملا افزایشی بود. اما زمانی که این برنامه‌ها تقلیل یافت و جدی گرفته نشد، نمودار مربوطه نیز کاهش خود را نشان داد.

وی ضمن تاکید بر تغذیه انحصاری با شیر مادر در شش ماه نخست تولد، افزود: با وجود تمام اقدامات انجام شده، اما هنوز تنها ۵۰ درصد مادران در شش ماه نخست تولد تغذیه انحصاری با شیر مادر انجام می‌دهند و با وجود بیمارستان‌های حامی کودک تنها ۵۰ درصد کودکان ما اولین شیری که مصرف می‌کنند، شیر مادر است. هنوز هم اتفاقاتی می‌افتد که مورد توافق ما نیست و برای سلامت کودک مشکلاتی ایجاد می‌کند.

رخشانی ادامه داد: یکی از مشکلات عمده ما درصد بالای زایمان به روش سزارین است، به طوری که اکنون ۶۰ درصد حاملگی‌ها در کشور با سزارین انجام می‌شود و به دلیل شرایط مادر، تماس مادر با کودک را در ساعت اول تولد دچار اختلال می‌کند. ضمن آنکه باید برنامه‌های جدی برای کاهش زایمان سزارین داشته باشیم، لازم است سیستم بهداشت و درمان تلاش کند در سزارین نیز نخستین شیری که نوزاد مصرف می‌کند، شیر مادر باشد.

معاون بهداشت وزیر بهداشت به برخی باورهای نادرست اشاره کرد و افزود: اغلب مادر‌ها تصور می‌کنند که شیر کافی ندارند و یا شیر نخستین ساعت پس از زایمان، شیر خوبی نیست به سیستم ارائه خدمات تاکید می‌کنم که در دوره بارداری مادر را برای ساعت‌های پس از زایمان آماده کنند. به عنوان نگرانی خود اعلام می‌کنم که حتی سیستم بهداشت و درمان خودمان هم شیر خشک را به مادر توصیه می‌کند، این موضوع باید اصلاح شود. باید در این زمینه فرهنگ‌سازی لازم صورت گیرد و موانع استفاده از شیر مادر برطرف شود.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
ما چرا هنوز زنده‌ایم؟

ما چرا هنوز زنده‌ایم؟

عصر پنجشنبه است. بخار سوپ شلغم، فضای خانه را پر کرده است. جعبه ابزار وسط است. سه‌چهارتا کار کوچک خرده ریزه در خانه باید انجام بدهم. رگلاژ کردن در کابینت‌ها.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر