jamejamonline
سلامت عمومی کد خبر: ۵۸۱۵۷۷   ۳۱ تير ۱۳۹۲  |  ۰۹:۵۲

دو عنصر کلسیم و فسفر 65 درصد مواد تشکیل‌دهنده استخوان‌ها را شامل می‌شود. اگرچه عمده کلسیم بدن در استخوان‌ها رسوب کرده است، ولی همان میزان کم این عنصر که در مایعات داخل و خارج سلولی است در فرآیندهای مهم جریان الکتریکی سلول‌ها و نیز انعقاد خون دخالت مستقیم دارد.فسفر عنصری است که در استخوان‌ها به‌عنوان مکمل کلسیم به کار می‌رود. این عنصر نیز در فرآیندهای مهمی مثل تولید انرژی در سلول‌ها نقش مهمی دارد.

کلسیم و فسفر​ عناصر مورد نیاز بدن

همه می‌دانیم کلسیم و فسفر در لبنیات به‌وفور یافت می‌شود، اما برای جذب این دو عنصر حیاتی و رسوب آنها در استخوان نیاز به ویتامین D است.

ویتامین D در واقع مجوز جذب کلسیم و فسفر است و در صورتی که دچار کمبود این ویتامین باشیم حتی با وجود مصرف مقدار کافی کلسیم و فسفر آنها جذب نمی‌شود.

با وجود تبلیغات منفی که این روزها در مورد نور آفتاب می‌شود، اگر یک فرد هر روز 15 دقیقه در معرض نور آفتاب قرار بگیرد و فقط بازوها و گردن نور را جذب کند، می‌تواند ویتامین D مورد نیاز روزانه را تامین کند. ویتامین D البته در غذاهایی مانند تخم مرغ و کره هم وجود دارد.

خوشبختانه در سال‌های اخیر اندازه‌گیری آزمایشگاهی سطح ویتامین D در خون میسر شده است و‌ می‌توان با دقت این ماده را اندازه‌گیری کرد و در صورت کمبود به بیمار مقادیر کافی از این ماده را داد.​

کمبود ویتامین D ​موجب ناتوانی روده‌ها در جذب کلسیم و فسفر شده و در نهایت موجب می‌شود که استخوان‌ها خوب سفت و محکم نشوند و نرمی استخوان ایجاد شود.

علامت اصلی این بیماری درد سراسری استخوان‌ها بخصوص استخوان‌های تنه و لگن است. از دیگر علائم مهم این بیماری ضعف عضلانی بخصوص عضلات ران و شانه است. استخوان‌های نرم ضمنا در معرض شکستگی است. نرمی استخوان در چند دسته از افراد شایع است.

اول در افرادی که به دلیل مشکلات روده‌ای دچار سوء جذب مواد غذایی بخصوص ویتامین D می‌شود. در این افراد کمبود دیگر مواد مثل آهن موجب کم‌خونی فقر آهن می‌شود و می‌توان با مشاهده ترکیب کم‌خونی و نرمی استخوان به بیماری سوء جذب، که می‌تواند هردوی این بیماری‌ها را ایجاد کرده باشد، شک کرد.

در سنین پیری ضعف مخاط روده‌ها شرایط را برای ایجاد سوء جذب مهیا می‌کند و افراد پیر بکرات دچار کمبود ویتامین D و به تبع آن کمبود کلسیم و فسفر و در نهایت نرمی استخوان می‌شوند.

شاید بسیاری از موارد دردهای استخوانی که در این رده سنی دیده می‌شود در واقع ناشی از کمبود ویتامین D است. به همین دلیل، استفاده کافی از لبنیات، و در کنار آن از مکمل‌های کلسیم و ویتامین D به همه افراد مسن توصیه می‌شود.

دکتر رضا کریمی - فوق تخصص بیماری‌های غدد

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
تهران سینوسی

تهران سینوسی

آمار مبتلایان روز گذشته در تهران نشان می‌دهد با این‌که تعداد بستری‌ها همچنان بالاست اما تهران روزهای تقریبا آرام‌تری را نسبت به چند روز گذشته می‌گذراند؛ البته آرام نه به معنای این‌که سیر نزولی داشته باشیم بلکه این روند کاملا سینوسی است؛ یعنی مدام در حال بالا و پایین‌شدن است و به هیچ‌کدام از موج‌های نزولی‌اش نمی‌شود اطمینان کرد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
قرنطینه بدون تنش

نبود مهارت گفت‌وگو و کاهش آستانه تحمل ، قرنطینه خانگی را برای برخی خانواده‌ها مشکل کرده است

قرنطینه بدون تنش