jamejamnashriyat
کد خبر: ۵۸۰۵۹۵   ۲۷ تير ۱۳۹۲  |  ۱۴:۲۵

بی خوابی یکی از بیماری‌های شایع این روز‌های جامعه صنعتی است که بسیاری از مردم گرفتار آن هستند. هر چند این مشکل هر کسی را تهدید نمی‌کند اما بد نیست بدانید کاهش ساعات خواب یا بیدار ماندن و کار کردن با وسایل فناوری محور می‌تواند تاثیرات منفی روی فعالیت مغز بگذارد. بتازگی محققان متوجه این موضوع شده‌اند که استفاده از تبلت، تلفن همراه یا لپ‌تاپ قبل از خواب می‌تواند تاثیرات منفی روی مغز و البته خواب انسان بگذارد.

طبق تحقیقاتی که انجام شده، تمام نور‌های مصنوعی در طولانی مدت می‌توانند انسان را کم خواب کنند. حال این را در نظر بگیرید که قرار گرفتن نور مصنوعی صفحه نمایش تبلت یا تلفن همراه چه تاثیر مخربی روی مغز انسان دارد. دریافت نور با طیف کلی آبی پیش از خواب موجب انتشار ملاتونین در بدن می‌شود که با ایجاد ترکیبات شیمیایی، خواب انسان را با تاخیر روبه‌رو می‌کند. این در حالی است که اگر انسان در طولانی مدت از وسایل این چنینی آن هم در تختخواب استفاده کند، از لحاظ ذهنی به این موضوع عادت می‌کند که محل خوابش محیطی فعال است. محیطی که در آن مغز انسان شروع به فعالیت کرده و از شرایط خواب خارج می‌شود. همین موضوع در ادامه و زمانی که انسان تصمیم می‌گیرد بخوابد ادامه یافته و فرایند آرام‌سازی و شروع خواب را با تاخیر طولانی مواجه می‌کند. در نهایت محققان به صورت جدی توصیه کرده‌اند از تبلت و تلفن‌های همراه پیش از خواب به هیچ‌وجه استفاده نکنید.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
گردش بیشتر جهش بیشتر

گردش بیشتر جهش بیشتر

شرایطی که امروز در کشور شاهد آن هستیم، بدون شک نشان‌دهنده وجود و گسترش ویروس جهش‌ یافته انگلیسی است؛ آن‌قدر که در آزمایش‌های جدیدی که انجام می‌دهیم، غالب بودن سویه انگلیسی ویروس درنتیجه آنها کاملا مشهود و مشخص است؛ اتفاقی که متاسفانه با مدیریت نادرست و تصمیمات بسیار نابخردانه در ستاد کرونا اتفاق افتاد و موجب شد ویروس جهش‌یافته در تمام کشور شیوع پیدا کند و همه شهرها را در بربگیرد.

همچنان خوشبین نیستیم

همچنان خوشبین نیستیم

بعد از برگزاری چند جلسه از مذاکرات کمیسیون برجام باید گفت که همچنان برای خوشبینی نسبت به ثمربخش بودن این مذاکرات زود است و ما مثل گذشته خوشبین نیستیم.

بیم و امیدهای روزهای کرونا زده

بیم و امیدهای روزهای کرونا زده

این روزها، روزهای سختی است. روزهایی که برگشتیم به محدودیت‌های پاییز ۱۳۹۹. روزهایی که آژیر قرمز کرونا یک‌بار دیگر در سراسر کشور به صدا در آمده است اما این بار سخت‌تر و نگران‌کننده‌تر. ابتلاها خانوادگی و سرعت انتقال بالا رفته است.

گفتگو

بیشتر
کار ناتمام محققان با آرسیبو

مدیر عملیاتی تلسکوپ رادیویی ساردینیا در گفتگو با جام‌جم از داغ‌ترین حوزه‌های مطالعاتی در اخترشناسی رادیویی می‌گوید

کار ناتمام محققان با آرسیبو

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر