در فهرست میراث جهانی یونسکو ۷59 اثر جزو آثار فرهنگی، ۱93 اثر جزو آثار طبیعی و ۲۹ اثر دیگر ترکیبی هستند

981 اثر در فهرست میراث جهانی یونسکو

رئیس‌جمهور در آیین نکوداشت ثبت جهانی کاخ گلستان:

امروز زمان هنرنمایی ملت ایران است

رئیس‌جمهور میراث فرهنگی را عنصر اصلی هویت ملتها و بستر روابط آنها با یکدیگر توصیف و اظهار داشت: صیانت از میراث فرهنگی، توجه به آن و معرفی میراث فرهنگی، معرفی هویت و شخصیت یک ملت و اندوخته‌ها و توانمندی‌های اوست.
کد خبر: ۵۷۷۴۱۳
امروز زمان هنرنمایی ملت ایران است

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری، دکتر محمود احمدی‌نژاد عصر امروز (یکشنبه) در آیین نکوداشت ثبت جهانی کاخ گلستان در فهرست میراث معنوی جهانی با بیان این‌که میراث فرهنگی، معنوی و تاریخی یک ملت عنصر اصلی هویت اوست، گفت: انسان با هویت خودش، خود را نسبت به محیط تعریف و با دیگران رابطه برقرار می‌کند و هر قدر هویت او عمیق‌تر، روشن‌تر و تعریف شده‌تر باشد، شخصیت او و حوزه ارتباطی او والاتر، گسترده‌تر و موثرتر خواهد بود.

رئیس‌جمهور افزود: میراث فرهنگی شبیه حافظه ثابت انسانهاست و همانگونه که یک انسان بر اساس داشته‌های حافظه خود که از کودکی تا بزرگسالی شکل می‌گیرند دایره ارتباطات خود را در بزرگسالی شکل می‌دهد، میراث فرهنگی نیز در یک مقیاس تاریخی و جهانی در حکم حافظه ثابت یک ملت است که شخصیت و هویت او را شکل داده و بستر رابطه آن ملت با دیگران و تعاملات، اثرگذاری‌ها و اثرپذیری‌های او را تعریف می‌کند.

احمدی‌نژاد میراث فرهنگی را از عناصر اصلی فرهنگی و شخصیتی یک ملت توصیف کرد و اظهار داشت: هر اثر فرهنگی اگر چه متعلق به یک دوره تاریخی خاص و یا دربردارنده یک اتفاق تاریخی مشخص است، اما در مسیر گذر تاریخ یکی از قطعات تشکیل دهنده هویت یک ملت و روح جمعی او که برآمده از گذشته تاریخی و فرهنگی آن ملت می‌باشد، است.

رئیس‌جمهور تصریح کرد: روح جمعی هر ملت حقیقتی زنده است که با عبور از فراز و نشیب‌ها و تجربیات گوناگون در طول تاریخ آبدیده شده و بستری برای شکل دهی به هویت امروز ماست، چنانکه آنچه در امروز ما می‌گذرد بستر شکل‌گیری آینده است.

احمدی‌نژاد صیانت از میراث فرهنگی، توجه به آن و معرفی میراث فرهنگی را معرفی هویت و شخصیت یک ملت و اندوخته‌ها و توانمندی‌های او دانست و خاطرنشان کرد: همین مساله دلیل ارزشمندی میراث فرهنگی و اهمیت صیانت از آن است.

رئیس‌جمهور با طرح این سوال که مگر می‌شود تجربیات تاریخی یا روح جمعی یک ملت را با چیزی دیگر معاوضه کرد؟ گفت: همه ما در قبال صیانت از میراث فرهنگی که حفاظت از موجودیت امروز ما و تضمین آینده این مرز و بوم و این ملت است، مسوول هستیم.

احمدی‌نژاد اضافه کرد: میراث فرهنگی مرور تجربیات گذشته و عبرت‌های تاریخی و بستری برای شناخت روحیه‌ای است که در امروز ملت ایران موج می‌زند.

رئیس‌جمهور در ادامه با بیان این‌که باور من این است که اگر سالها درباره عظمت ملت ایران سخن گفته شود، کم است، اظهار داشت: وقتی از عظمت‌های ملت ایران سخن می‌گوییم به معنای قوم‌گرایی و ناسیونالیسم نیست و اتفاقا یکی از ویژگیهای برجسته ملت ایران در طول تاریخ همین بوده است که رابطه خود را با دیگران بر اساس ملیت، عقیده و نژاد پایه نگذاشته است.

احمدی‌نژاد با اشاره به این‌که هیچ آثاری از بت‌پرستی در تاریخ ملت ایران وجود ندارد، تصریح کرد: آنچه درباره آتش پرستی ملت ایران گفته می‌شود نیز جعلیات تاریخی است که عنوان می‌شود و البته اگر جمع کوچکی از ملتی دهها میلیونی مرتکب تخلفی شوند، هرگز نمی‌توان آن تخلف را به پای همه ملت نوشت.

رئیس‌جمهور با بیان این‌که این مایه افتخار ماست که ملت ایران در طول تاریخ هر گاه که ندای حقی شنیده به سوی آن شتافته و آن را قبول کرده است، خاطرنشان کرد: این ملت هیچ گاه در لاک تعصبات قومی فرو نرفته و همواره و از ابتدا کمال‌جو بوده و حرکتی کمالی به سوی قله‌های کمال داشته است و زیباترین سنت‌های انسانی در ایران پایه‌گذاری شده که سرشار از مهربانی و انسانیت است.

احمدی‌نژاد ادامه داد: ملت ایران در طول تاریخ همواره شادی‌ها، امتیازات و دستاوردهایش را با دیگران بدون هیچ چشم‌داشتی تقسیم کرده در حالی که هم در گذشته و به ویژه در دنیای حاضر کسانی هستند که یک قطره دانش و علم را به قیمت استقلال ملت‌ها معاوضه می‌کنند، اما ایرانیان در تمام دوران درخشانی که سرآمد دانش و سیاست و زندگی در جهان بودند همه داشته‌های خود را با دیگران به رایگان تقسیم کردند؛ چرا که باور داشتند شادی، نشاط، سعادت و زیبایی حقیقی زمانی محقق می‌شود که همه از زیبایی و سعادت برخوردار باشند.

در دوره‌ای طولانی از تاریخ جهان فقط ایران بوده و دیگر هیچ

رئیس‌جمهور ملت ایران را همواره خالق فرهنگ و تمدن متعالی دانست و گفت: اگر میراث فرهنگی ایران را از صفحه میراث فرهنگی جهانی برداریم چیز قابل توجهی نمی‌ماند چرا که در دوره‌ای طولانی از تاریخ در جهان فقط ایران بوده است و دیگر هیچ. و شگفت آنکه در آن دوران ایرانیان با تکیه بر فرهنگ و مدیریت فرهنگی جهان را اداره می‌کردند نه با اتکاء به نظام‌های جاسوسی، دستگاههای اطلاعاتی، موشکهای پاتریوت یا ماهواره و بمب اتم.

احمدی‌نژاد افزود: ایرانی‌ها همواره آنقدر زیبا زندگی کردند و به اقوام دیگر احترام گذاشتند که دیگر ملت‌ها با افتخار زیر پرچم ایران می‌آمدند و ایران فرهنگی در طول تاریخ همواره زیباتر و گسترده‌تر از ایران سیاسی بوده است.

رئیس‌جمهور اظهار داشت: ایرانی‌ها از ابتدا می‌دانستند که سیر حرکت انسان کمالی است و جامعه انسانی باید به سمت یک میعادگاه و نقطه موعودی حرکت کند که در آن همه انسانها احساس آزادی، شرافت، کرامت، سعادت، بزرگی، نشاط و زیبایی کنند؛ همان میعادگاهی که خدا و پیامبران وعده آن را داده‌اند و فطرت انسان نیز همواره در آرزوی آن بوده است.

احمدی‌نژاد تصریح کرد: ایرانی‌ها می‌دانستند که تا عدالت و پاکی مطلق حاکم نشود زندگی انسان در دوره زمستانی خود خواهد بود و از همین رو از 5 هزار سال پیش در انتظار بهار عدالت و بهار انسانیت بوده‌اند و در همین مسیر هر گاه ندای حقی شنیده‌اند با اشتیاق از آن استقبال کرده‌اند.

رئیس‌جمهور اضافه کرد: ایرانیان بر همین اساس از چند هزار سال قبل زیباترین سنت انسانی یعنی نوروز را پایه‌گذاری کردند که همه سنت‌هایش به آینده امید می‌دهد و برای حرکت به سمت بهار حقیقی انرژی تزریق می‌کند. نوروز حکیمانه‌ترین سنتی انسانهاست و نامی زیبا و موقعیت زمانی زیبا و حکیمانه‌ای دارد.

احمدی‌نژاد خاطرنشان کرد: نوروز تجدید بیعت با بهار عدالت، ‌حقیقت و انسانیت است و اینها زیبایی‌های ملت ایران است و البته متعلق به همه بشریت است؛ چرا که ایرانی‌ها زیبایی‌ها و داشته‌هایشان را به رایگان با همگان به مشارکت می‌گذارند.

رئیس‌جمهور با اشاره به این‌که نوروز یکی از عناصر فرهنگی ایرانیان است، گفت: وقتی اسم برخی کشورها بر زبان انسان جاری می‌شود، انسان به یاد خشونت، جنگ، اشغالگری، بمب اتم و کشتار می‌افتد اما بعضی از اسمها به مجرد بر زبان آمدن انسان را در برابر واژه‌هایی قرار می‌دهد که مشحون از زیبایی و فرهنگ است و به عنوان مثال وقتی نام ایران برده می‌شود همه به یاد کاشیکاری‌های زیبا، موسیقی، شعر، ادبیات، محبت، دوستی، با هم بودن و عظمت‌های فرهنگی انسانی می‌افتند.

احمدی‌نژاد تاکید کرد: نباید تصور کنیم این ویژگیها منحصر در ایران جغرافیایی امروز است؛ چه آنکه بسیاری از ملت‌های جهان در این ویژگیها شریک و سهیم‌اند و ایرانیان هر کس را و در هر کجا که برخوردار از این ویژگیها باشد، ایرانی می‌دانند و آنجا را ایران می‌شناسند.

رئیس‌جمهور اضافه کرد: این ویژگیها یک شبه و اتفاقی به دست نیامده بلکه برآمده از یک تاریخ فرهنگ است که باید آن را حفظ و به دیگران معرفی کرد و تاکید بر این ویژگیها ذکر نعمت الهی و مسوولیتی است که خداوند بر عهده ملت ایران قرار داده است.

احمدی‌نژاد اظهار داشت: جهان بشری زمانی به سعادت می‌رسد که این ویژگیها در همه سرزمین‌ها عمومی شود و ملت ایران در قبال ترویج این ویژگیها مسوول است و البته هیچ گاه به دلیل برخورداری از این خصوصیات به دیگران فخرفروشی نکرده است.

امروز زمان هنرنمایی ملت ایران است

رئیس‌جمهور با بیان این‌که امروز جهان بیش از هر دوره تاریخی دیگر به این فرهنگ نیازمند است و به ضرورت حاکمیت این فرهنگ پی برده است، تصریح کرد: امروز زمان هنرنمایی ملت ایران است و هر کس در هر لباس و عنوانی و در هر جایگاه و شغلی باید نماد این ویژگیهای برآمده از یک تاریخ مجاهدت، اندیشه، حکمت و فداکاری باشد.

احمدی‌نژاد با اشاره به این‌که باید این ویژگیهای انسانی را حفظ کرد، آنها را تعمیق نمود و گسترش داد، خاطرنشان کرد: حفظ این میراث فرهنگی و بهره‌گیری از آن برای اصلاح جهان ماموریت امروز ماست.

رئیس‌جمهور با بیان این‌که ثبت هر یک از آثار فرهنگی ایران تراز فرهنگی این ملت را بالا می‌برد، گفت: ثبت هر یک از این آثار فرهنگی در فهرست میراث معنوی جهانی کاری بسیار سخت، تخصصی و زمان‌بر است که از دوره مسوولیت آقای مشایی بر سازمان میراث فرهنگی، توجه و تمرکز بیشتری صرف این موضوع شد و مدیران بعدی نیز آن را ادامه دادند که بنده در اینجا از همه آنان و همه دست اندرکاران این مهم صمیمانه قدردانی می‌کنم.

احمدی‌نژاد تصریح کرد: به امید روزی که همه ملت‌ها با هم، همه مرزهای جعلی را که به شرافت و حقیقت انسانی آنان لطمه وارد می‌کند، کنار بزنند و تحت لوای پرچم توحید و عدالت و به رهبری انسان کامل سرود عشق، زیبایی و آزادی سر دهند.

مجموعه کاخ گلستان در سی و هفتمین نشست کمیته میراث معنوی جهانی سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد (یونسکو) به عنوان شانزدهمین اثر معنوی، فرهنگی و تاریخی ایران در فهرست میراث جهانی به ثبت رسید.

مجموعه کاخ گلستان یادگاری به جای مانده از ارگ تاریخی تهران است که محل اقامت شاهان سلسله قاجار بوده و از زیباترین و کهن‌ترین بناهای پایتخت 200 ساله ایران می‌باشد.

سابقه تاریخی ارگ سلطنتی گلستان که محدوده مکانی- تاریخی آن از شمال به خیابان و میدان امام خمینی، از غرب به خیابان خیام، در شرق به خیابان ناصرخسرو و از جنوب به خیابان پانزده خرداد و میدان ارگ محدود می‌شود به روزگار صفویه بازمی‌گردد.

ایوان تخت مرمر، خلوت کریم خانی، اتاق موزه و حوض‌خانه آن، تالار آیینه، تالار عاج، تالار برلیان، عمارت شمس ‌العماره، عمارت بادگیر و حوض‌خانه وسیع آن، تالار الماس، کاخ ابیض و چادرخانه از جمله بخش‌های این مجموعه تاریخی می‌باشند.

برچسب ها: کاخ گلستان
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها