jamejamsara
سرا خواندنی ها کد خبر: ۵۷۷۳۱۸   ۱۷ تير ۱۳۹۲  |  ۱۰:۵۰

واقعا حیف است اگر همه ساعات آخر هفته را رو به روی تلویزیون سر کنید و غافل بمانید از پیشنهاد این هفته ما که سفر به ابهر است و در 240 کیلومتری تهران و 81 کیلومتری قزوین قرار دارد.

ابهر شهری است سبز و خنک که در حاشیه رودخانه‌اش، جنگلی بکر آرام گرفته است و دراز کشیدن و چرت زدن زیر سایه درختان بیدش به چند ساعت رانندگی می‌ارزد. نام ابهر از واژه پهلوی «اوهر» گرفته شده است که به معنای مکان بستن آب‌هاست.

این منطقه همچنین یکی از شهرهای باستانی و از نخستین زیستگاه‌های انسانی در ایران است که نخستین خانه‌های آن در نزدیکی ابهررود و روی تپه باستانی «تپه قلعه» ساخته شده است. قدیمی‌ترین تمدن شناسایی شده در ابهر متعلق به دوره «کالکوتیک» در هزاره ششم پیش از میلاد است.
تاکنون 25 اثر تاریخی در این ناحیه شناخته شده است اما حتی اگر به تاریخ علاقه‌ای نداشته باشید، باز هم به این شهر کوچک سر بزنید چون بیشتر گردشگران، آن را نه با آثار تاریخی‌اش، بلکه با آب و هوای خوش، چمن‌زارهای سبز و باغ‌های پر میوه‌اش می‌شناسند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۵
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
عاشق ابهر
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۴۸ - ۱۳۹۲/۱۲/۱۹
كاش شهرداری ب فكر درست كردن ی جنگل مصنوعی (با درختان تبریزی )در سمت زرین كوب و راه مرشون بود تا هوای مطبوع تری داشتیم . وكاش و كاش محیط زیست ابهر ب فكر جلوگیر كردن قطع درختان حاشیه ابهر رود باشه .بكر تر ازون خاك تا حالا هیجا ندیدم.
۰
۰
الهام
Saudi Arabia
۱۵:۲۴ - ۱۳۹۴/۰۱/۰۴
راست میگیدواقعا
الهه
Saudi Arabia
۱۵:۲۵ - ۱۳۹۴/۰۱/۰۴
خیلی نظر خوبیه
الهام
Saudi Arabia
۱۵:۲۲ - ۱۳۹۴/۰۱/۰۴
خیلی خوبه
۰
۰
الهام
Saudi Arabia
۱۵:۲۳ - ۱۳۹۴/۰۱/۰۴
به همه پیشنهاد می كنم به این شهر سربزنید
۰
۰

یادداشت

بیشتر
بازدارندگی منطقه‌ای

بازدارندگی منطقه‌ای

ایران با پیوستن به سازمان همکاری‌ های شانگهای به عضویت پیمان بسیار مهمی درآمد که به لحاظ اقتصادی، سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و همچنین نظامی می‌تواند بسیار در منطقه تاثیرگذار باشد.

موج‌ ششم از راه می‌رسد؟

موج‌ ششم از راه می‌رسد؟

شیوع ویروس کرونا در کشور براساس آنچه اپلیکیشن ماسک نشان می‌دهد این روزها در حال فروکش کردن است، طوری که تعداد شهرهای با وضعیت نارنجی به 238شهر و تعداد شهرهای زرد به 136شهر افزایش یافته‌است، ضمن این‌که 17شهر کشور نیز در وضعیت آبی قرار دارند و تنها 57 شهر رنگ قرمز کرونایی دارند.

شاعری که پدیده شد

شاعری که پدیده شد

جنوب ایران و به ویژه فارس و بوشهر همواره یکی از قطب‌ های شعری کشور بوده است. ادیبان این بخش از ایران‌ زمین در جریان‌ سازی شعر انقلاب نیز نقش بسزایی داشته‌اند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر

نیازمندی ها