jamejamonline
ورزشی فوتبال کد خبر: ۵۷۱۱۴۶   ۲۵ خرداد ۱۳۹۲  |  ۰۹:۴۱

از باخت 5 بر صفر تا برد 6 بر 2

10 بازی تاریخی ایران و کره جنوبی

ایران و کره جنوبی دو رقیب قدیمی و سنتی در فوتبال آسیا در یک بازی حساس و سرنوشت ساز برای راهیابی به جام جهانی 2014 به مصاف هم می روند.

10 بازی تاریخی ایران و کره جنوبی

ایران و کره جنوبی دو رقیب قدیمی و سنتی در فوتبال آسیا در یک بازی حساس و سرنوشت ساز برای راهیابی به جام جهانی 2014 به مصاف هم می روند.
از 26 بازی قبلی دو تیم برخی از دیدارها تاریخی و مهم بوده اند که این بازی ها را یادآوری می کنیم:

1

ایران 0- کره جنوبی 5 (بازی های آسیایی 1958- توکیو)

تیم ملی ایران بعد از اینکه در بازی های آسیایی 1951 دهلی مدال نقره گرفت، تا این دوره بازی های آسیایی و طی 8 سال گذشته فقط یک بازی دوستانه برگزار کرده بود و در هیچ تورنمنتی حاضر نشده بود! حوادث سیاسی اوایل دهه 30 باعث تعطیلی فوتبال و به حاشیه رفتن آن شده بود و تیم ملی در حالی راهی توکیو شد که از وضعیت تیم های آسیایی بی خبر بود. ایران با ترکیبی از بازیکن پا به سن گذاشته در میدان حاضر شد و در یک بازی عجیب با 5 گل خورده میدان را ترک کرد تا یکی از سنگین ترین شکست های تاریخ فوتبال ایران ثبت شود.

2

ایران 2 - کره جنوبی 1(فینال جام ملت های 1972 آسیا- بانکوک)

ایران به عنوان مدافع عنوان قهرمانی پای به دومین فینال پیاپی جام ملت های آسیا گذاشت که رقیب سنتی اش در آنجا انتظارش را می کشید. تیم ملی دو سال قبل در همین شهر در بازی های آسیایی مغلوب کره شده بود. بعد از یک نیمه بدون گل، 3 دقیقه پس از آغاز نیمه دوم علی جباری دروازه کره را گشود تا اینکه پارک ئی چون کاپیتان کره ای ها در دقیقه 65 دروازه ناصر حجازی را گشود. بازی در وقت عادی 1-1 شد و به وقت اضافی رفت. در دقیقه 18 وقت اضافی حسین کلانی با یک پرش بلند دروازه کره جنوبی را فرو ریخت و ایران برای دومین بار قهرمان آسیا شد.

3

ایران 2 - کره جنوبی 0 (بازی های آسیایی 1974- تهران)

کره جنوبی با یک تیم لرزان و نسبتاً ضعیف به تهران آمده بودد و در همان دور اول 4- صفر به کویت باختند که تعجب همگان را برانگیختند. شیاطین سرخ در دور دوم مسابقات نیز حتی به مالزی هم باختند، اما با این حال برد ایران مقابل این تیم آسان هم بدست نیامد. کره ای ها 74 دقیقه مقابل ایران میزبان مقاومت کردند تا اینکه غلامحسین مظلومی قفل دروازه کره را شکست و در دقایق پایانی نیز یک بار دیگر گلزنی کرد تا کره جنوبی با بدترین نتایج خود از تهران راهی شود.

4

ایران 2 - کره جنوبی 2 (مقدماتی جام جهانی 1978- تهران)

ایران و کره جنوبی برای اولین بار در مقدماتی جام جهانی 1978 همگروه شدند. بازی رفت دو تیم در بوسان بدون گل مساوی شد و بازی برگشت روز 20 آبان 1356 در تهران برگزار شد. لی یانگ مو در دقیقه 28 دروازه ایران را باز کرد تا 85 هزار تماشاگر ورزشگاه آزادی در سکوت مطلق فرو روند. اما در نیمه دوم حسن روشن مهاجم جوان تیم ملی درخشید و با دو گل دقایق 52 و 67 امید را به تیم ملی بازگرداند تا اینکه یانگ مو در دقیقه 89 گل دوم و خود و کره را زد و بازی را به تساوی کشاند. این یکی از جذاب ترین و تماشایی ترین بازی های دو تیم در طول تاریخ بود.

5

ایران 1- کره جنوبی 0 (بازی های آسیایی 1982- دهلی نو)

کره جنوبی برنده مدال طلا و قهرمان دوره قبل بازی های آسیایی در حالی به مصاف ایران رفت که تیم ملی با یک تغییر نسل روبرو شده و بعد از یک دوره غیبت در بازی های آسیایی راهی دهلی شده بود. ایران در بازی قبلی مقابل ژاپن شکست خورده و کره نیز یمن شمالی را شکست داده بود، بنابراین انتظار برد مقابل این تیم دور از ذهن بود. اما در اوایل نیمه دوم حمید درخشان هافبک جوان تیم ملی با یک شوت از پشت محوطه جریمه دروازه کره جنوبی را فرو ریخت و یک پیروزی ارزشمند را برای تیم ملی به ارمغان آورد. کره در نهایت حذف شد اما تیم ملی راهی مرحله یک چهارم نهایی شد.

6

ایران 1- کره جنوبی 0 (بازی های آسیایی 1990- پکن)

نیمه نهایی بازی های آسیایی 1990 در پکن؛ حریف تیمی است که در بازی های قبلی خود گلی دریافت نکرده و با 4 برد متوالی به مصاف ایران آمده است. آنها کمتر از 3 ماه قبل در جام جهانی حاضر بودند و اگرچه 3 بازی خود مقابل بلژیک، اسپانیا و اروگوئه باختند اما در یک عرصه مهم بین المللی محک خورده بودند. علی پروین با اتخاذ یک تاکتیک دفاعی قصد داشت بازی را به ضربات پنالتی بکشاند. او تا حد زیادی در کارش موفق بود و بازی در وقت عادی صفر- صفر شد و در وقت اضافی این سیروس قایقران بود که در دقیقه 107 و روی یک ضد حمله با پاسی از مجتبی محرمی دروازه این یونگ چوی را فرو ریخت و ایران با همین گل تاریخی راهی فینال شد که در نهایت هم به مقام قهرمانی رسید.

7

ایران 0 - کره جنوبی 3 (مقدماتی جام جهانی 1994- دوحه)

تیم ملی بدون تدارکات کافی راهی حضور در مرحله نهایی مقدماتی جام جهانی 1994 شد که بطور متمرکز و با حضور 6 تیم در دوحه قطر برگزار می شد. از دست دادن عابدزاده در مرحله قبلی مسابقات که به دلیل آسیب دیدگی شدید او بود، شوک بزرگی به تیم ملی بود. ایران در اولین بازی به مصاف کره جنوبی رفت که با لباس یکدست آبی به میدان آمده بود. یونگ بائه پارک در دقیقه 18 دروازه بهزاد غلامپور را گشود و کره در نیمه اول برنده راهی رختکن شد. در حالی که تیم ملی برای زدن گل تساوی تلاش می کرد، سئوک جو ها در دقیقه 79 گل دوم کره را زد و دو دقیقه بعد نیز جونگ وون کو گل سوم را زد تا تیم ملی با یک شکست سنگین 3- صفر از میان خارج شود. کریم باقری 20 ساله که در این بازی پیراهن شماره 14 را پوشیده بود در خط دفاعی به بازی گرفته شد و بعد از نمایش ضعیف در بازی های بعدی نیمکت نشین شد.

8

ایران 6 - کره جنوبی 2 (جام ملت های 1996 آسیا- دوبی)

38 سال بعد از شکست 5 گله مقابل کره جنوبی، این فرصت دست داد تا تیم ملی انتقام آن شکست را بگیرد. ایران و کره جنوبی در یک چهارم نهایی جام ملت های 1996 بهم رسیدند. نمایش درخشان تیم ملی در بازی قبلی مقابل عربستان همه ایرانی ها را به شکست کره جنوبی امیدوار کرده بود. بازی با سوت جمال شریف سوری در ورزشگاه آل مکتوم آغاز شد و کیم دو هون در دقیقه 11 دروازه نکیسا را گشود. کریم باقری در دقیقه 30 این گل را جواب داد و 4 دقیقه بعد تائه یونگ شین کره جنوبی را 2-1 پیش انداخت. در اوایل نیمه دوم خداداد عزیزی بازی را به تساوی 2-2 کشاند و فقط 4 دقیقه بعد آتش بازی علی دایی شروع شد! او در دقایق 55 و 66 دو گل زد تا تیم ملی 4-2 پیش بیافتد. اما این پایان کار نبود و دو گل دیگر از دایی در 10 دقیقه پایانی که دومی پنالتی بود، کره جنوبی را 6 تایی کرد. 4 گل از دایی و درخشش به یاد ماندنی خداداد که 4 گل ایران را ساخت، یک نتیجه تاریخی و رویایی را برای تیم ملی رقم زدند. چهره پارک جونگ هوان سرمربی کره جنوبی روی نیمکت این تیم از تصاویر به یاد ماندنی جام ملت های 1996 شد.

9

ایران 1- کره جنوبی 2 (جام ملت های 2000 آسیا- طرابلس)

ایران و کره برای دومین بار متوالی در یک چهارم نهایی جام ملت های آسیا بهم رسیدند. دیدار دو تیم در شهر طرابلس لبنان و با داوری علی بوسیم اماراتی آغاز شد. کره جنوبی در دور قبلی نتایج خوبی نگرفته بود، در حالی که ایران با 2 برد و یک تساوی صعود کرده بود. بازی تا دقیقه 71 بدون حادثه خاصی پیش رفت، اما شوت محکم کریم باقری از میانه زمین یکی از زیباترین گل های فوتبال ایران شد که در قعر دروازه کره جنوبی و لی وون جائه معروف قرار گرفت. در حالی که ایرانی ها خود را آماده شادی و حضور در نیمه نهایی می کردند، کیم سانگ شیک در لحظات پایانی روی دفع ناقص علی دایی دروازه پرویز برومند را فرو ریخت و بازی به وقت اضافی رفت. البته در همان لحظات پایانی نیز علی کریمی یک تک به تک را از دست داد. در دقیقه 99 و روی یک ضربه کرنر ،لی دونگ کوک گل طلایی را زد تا صعود کره با حذف تیم ملی ایران مصادف شود!

10

ایران 4 - کره جنوبی 3 (جام ملت های 2004 آسیا- شاندونگ)

سومین دیدار متوالی ایران و کره جنوبی در مرحله یک چهارم نهایی جام ملت های آسیا؛ این بار در شاندونگ چین. ایران برای صعود به این مرحله روزهای سختی را پشت سر گذاشته بود، در حالی که کره جنوبی با 2 برد و یک تساوی و بدون گل خورده به مصاف تیم ملی و شاگردان برانکو آمده بود. اگر در بازی 8 سال پیش زوج دایی و خداداد گل کاشتند، این بار زوج مهدوی کیا و کریمی یک روز تاریخی را رقم زدند. کریمی با 3 گل خود در دقایق 10، 20 و 77 یکی از مهم ترین هت تریک های تاریخ تیم ملی را ثبت کرد. گل دیگر را نیز مدافع کره ای ها به دروازه خودی زد. هر 4 گل ایران را مهدوی کیا ساخت و نکته جالب اینکه در این بازی ایران 3 بار پیش افتاد و کره جنوبی بازی را به تساوی کشاند تا اینکه بعد از گل سوم کریمی، کره ای ها در زدن گل چهارم ناکام ماندند و ایران راهی نیمه نهایی شد.(خبرآنلاین)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
ما حتما می توانیم

ما حتما می توانیم

خواهر و برادری ژاپنی با هم مدال طلای المپیک توکیو را صید کردند! هر دو جودوکار هستند و هر دو در یک روز در فینال مسابقات حریفان فرانسوی و گرجستانی خود را شکست دادند و قهرمان المپیک شدند.

نابودگر!

نابودگر!

 در سال‌های اخیر بسیار از این گفتیم که فلان مربی مزدور است و فلان ورزشکار هم.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر