jamejamsima
سیما خاطره ها کد خبر: ۵۴۳۸۰۴   ۰۶ اسفند ۱۳۹۱  |  ۱۰:۱۷

«اگر شاه عباس صفوی نبود، امروز سینمای ایران هنرپیشه ای به نام محمدعلی کشاورز نداشت». تعجب کردید؟ اما واقعیت دارد، این را خود کشاورز به ما گفت. واقعیت این است که محمدعلی کشاورز از تبار همان «گرجستانی» هایی است که شاه عباس آنها را حدود 300سال قبل با زبان خوش یا بعضا ناخوش(!) به اصفهان آورد. اگر شاه عباس نبود، شاید امروز محمدعلی کشاورز، همان خوابگزار اعظم سلطان و شبان، شعبان استخوانی هزاردستان، اسدالله خان پدرسالار، محمدابراهیم فیلم مادر، اتابک ناصرالدین شاه و... در خیابان های تفلیس قدم می زد یا برای خودش کشاورزی می کرد و حتی شاید هم ایران را با یکی از کشورهای عربی اشتباه می گرفت. محمدعلی کشاورز با وجود کهولت و کسالت، با روحیه ای شاد، در آپارتمانی در شهرک غرب ـ که با سبک و سیاق سنتی و قدیمی تزئین شده ـ در کنار ده ها قاب عکس قدیمی و خاطره خوب از 80 سال، زندگی می کند. گفت وگوی جام جم با آقای بازیگر را از نظر می گذرانید.
    
    آقای کشاورز! این فامیل کشاورز چطور انتخاب شد؟ اجداد شما کشاورز بودند؟
    نام فامیل ما قبلااصلانی بود، ما نواده های امیراصلان خان ارمنی که در زمان شاه عباس از گرجستان آمده و مسلمان شده بودند، هستیم.
    
    پس این چشم های خاکستری شما یادگار گرجستان است؟
    بله، ارث آنهاست. پدر من فامیلش را عوض کرد و چون کشاورز بود و کشاورزی می کرد نام خانوادگی ما را «کشاورز» گذاشت.
    
    شما متولد سال 1309 هستید و فکر می کنم اولین خاطره شما برمی گردد به شهریور 1320 و هجوم متفقین به ایران، به نظرم بهتر است این بخش از تاریخ را از زبان محمدعلی کشاورز بشنویم و شما آن را روایت کنید. شما در آن زمان کجا بودید، یادتان می آید؟
    آن زمان که ما در اصفهان بودیم، جنگ شروع شد، به این صورت هم نبود که خبر دهند، رسانه نبود، رادیو و تلویزیون هم نبود، یادم هست که نگاه می کردیم و هواپیماهای متفقین را برفراز آسمان می دیدیم، این هواپیماها اعلامیه پخش می کردند و این برایمان عجیب بود.
    
    آن موقع چندسال داشتید؟
    حدود 11 سال.
    
    در اصفهان مثل تهران در زمان جنگ جهـــانی دوم قحطی شد؟
    خیر، اصفهان مثل تهران قحطی نشد، ولی چیزی که در آن موقع کم بود قند و شکر بود، ما که مدرسه می رفتیم مدیر مدرسه بچه ها را هفته ای یک بار جمع می کرد و به تک تک دانش آموزان یک جعبه پولکی می داد.
    
    چرا؟
    
    چون قند و شکر کم بود، به جای قند، بین دانش آموزان پولکی پخش می کردند.
    
    مدیر این پولکی ها را از جیب خودش می داد؟
    نه، از بودجه وزارت فرهنگ بود، ما هم می بردیم خانه و به جای قند با چای می خوردیم.
    
    شفاف ترین خاطره ای که از جنگ جهانی دوم یادتان می آید؟
    یک روز داشتیم می رفتیم مدرسه، مدرسه مان هم در محله جلفای اصفهان بود، دیدیم که کامیون های عجیب و غریب پر از سربازهای خارجی و در حال عبور از خیابان های شهر هستند، مردم هو می کشیدند و سنگ می زدند، سربازهای سوار بر کامیون هم به سمت مردم آدامس پرت می کردند که البته کسی این آدامس ها را برنمی داشت، مردم وقتی این کامیون های متفقین را می دیدند شعار «مرگ بر انگلیس» و «مرگ بر روس» می گفتند و بعضا فحش های بد و ناموسی هم به آنها می گفتند. آن زمان زاینده رود مثل حالاخشک نشده بود، بچه ها می رفتند از کنار زاینده رود ریگ و سنگ برمی داشتند، دست به دست می دادند یا پیراهن هایشان را پر از ریگ و سنگ می کردند و می آوردند جایی که کامیون ها در حال رد شدن بودند و به سمت کامیون ها پرتاب می کردند. مردم اصفهان در این موقع، چندبار تظاهرات ضدبیگانه داشتند. به هرحال متفقین از اصفهان گذشتند. این خاطره را خیلی خوب به خاطر دارم.
    
    یعنی برخلاف تهران که قحطی شد، اصفهان این اتفاق نیفتاد؟
    بله، این طور بود.
    
    این به خاطر خصوصیات اصفهانی ها بود؟
    بله، مردم اصفهان طوری همبستگی داشتند که مثل سایر شهرهای ایران در زمان جنگ جهانی دوم دچار قحطی نشدند، هنوز هم اصفهانی ها این طوری هستند و هوای هم را دارند.
    
    بعد از عبور متفقین از اصفهان، حال و هوای شهر چطور بود؟ هرج و مرج اتفاق افتاد؟
    نه، مردم اجازه هرج و مرج ندادند، مدتی بعد گروه هایی را برای اسکان به اصفهان آوردند که بعد فهمیدیم آنها لهستانی هستند. مردم اصفهان هم وقتی فهمیدند که این لهستانی ها آواره و گرفتار هستند، با همه مشکلات و کمبودهایی که داشتند، خیلی به آنها کمک کردند.
    
    لهستانی ها در کجای اصفهان ساکن بودند؟
    آنها در باغ های محله جلفا که ارمنی نشین بود، ساکن شدند، مردم اصفهان برایشان غذا درست می کردند و برای آنها می آوردند و یک مساله ای که خیلی جالب این بود که مردم اصفهان از زن ها و دخترهای لهستانی ها به طور خاص مواظبت می کردند که اراذل و اوباش دنبال دختران و زنان آنها نیفتند.
    این مواظبت طوری بود که در همان موقع چند تا از ارامنه جلفا با این لهستانی ها ازدواج کردند، آن موقع هم که به این اندازه پاسبان نبود، خود مردم و جوان های اصفهان مواظب این لهستانی ها بودند، در حالی که مردم اصفهان اصلابا متفقین خوب نبودند و همان طور که گفتم به کامیون های متفقین سنگ می زدند اما حواسشان به این لهستانی های آواره هم بود.
    یک نکته جالب دیگر هم در مورد این لهستانی ها این بود که وقتی از ایران رفتند، بعضی هایشان به نیوزلند رفتند و در آنجا پارکی به نام اصفهان درست کرده اند به یاد خاطراتشان از اصفهان ما.
    
    آقای کشاورز! خودتان تاحالادعوا کرده بودید در این دوره نوجوانی؟ چون بعضی نقش های شما مثل شعبان استخوانی طوری است که آدم باور نمی کند شما دعوا و کتـــک کاری بلد نباشید!
    بله، اتفاقا خاطره خیلی جالبی از این دوره دارم. سال 1329 عروسی شاه با ثریا بود، عده ای از اقوام لر بختیاری می آمدند که بچه ها آمدند و خبر آوردند که برخی اراذل مزاحم دخترها شدند و به اصطلاح دنبال دخترها افتادند. ما هم که در اصفهان بودیم همراه دوستانمان به دخترها گفتیم این مزاحم ها را بکشانند در کوچه ای، ما هم رفتیم و حسابی کتک شان زدیم و فرار کردیم، شب که در خانه بودیم، دیدم در می زنند، به بابایم قضیه مزاحمت برای دخترها و کتک زدن مزاحم ها را گفتم، پدرم هم گفت هیچ نگران نباش! با هم رفتیم کلانتری آن جوان های مزاحم هم با سرو کله باندپیچی شده آمدند، بازپرس از من پرسید چه کسانی اینها را کتک زدند؟ گفتم فقط من بودم! فردایش ما را بردند به دادگستری و ما چند نفر را زندانی کردند، بابایم با جمعیت زیادی آمده بود در دادگستری که ما را آزاد کنند، اینقدر ماجرا بالاگرفت که استاندار اصفهان میان جمعیت رفت و قول داد که ما را آزاد کنند، پدرم حتی به این هم راضی نشد و گفت باید آن بازپرس هم عوض شود، ما را آزاد کردند و آن بازپرس را بلافاصله به سیرجان منتقل کردند.
    
    از همکلاسی های شما در اصفهان کسی به خاطرتان هست؟ آدم معروف و موفقی بین آنها هست؟
    ما به مدرسه ادب می رفتیم که هرچی هم که داریم از آن مدرسه و از استادان و بزرگان آن موقع آقای کتابی، جهاداکبر و شفیعی را داریم. یک معلم هم داشتیم به اسم حجت الاسلام اشراقی که به ما عربی درس می داد. در مدرسه ادب انجمن تئاتر، ادبی و ورزش داشتیم. در واقع جرقه های فعالیت هنری ما از اینجا زده شد، از همکلاسی هایمان در مدرسه ادب آقای مهندس حقوقی بود که جزو مهندسین ناب و درجه اول کشاورزی است که البته الان بازنشسته شده ولی حوزه تخصصی مطالعاتش راجع به دلایل خشک شدن رودخانه زاینده رود است.
    دیپلمم را که گرفتم، پدرم مجبور شد بیاید تهران، ما هم به تهران آمدیم و من رفتم خدمت وظیفه، این می شود حدود سال های 1332.
    
    کجا خدمت کردید؟
    خدمت وظیفه در همین پادگان سرآسیاب بود.
    
    چطور پایتان به دنیای حرفه ای سینما ، تئاتر و هـــنر باز شد؟
    موقع خدمت سربازی، بعد از دوره آموزشی در سرآسیاب به کرمان منتقل شدیم، برای این که از زیر کار نظامی دربیاییم، گفتیم که ما تئاتر کار می کنیم! در دوره سربازی چند تئاتر آماتوری با دوستان کار کردیم، بعد از پایان خدمت سربازی، آمدیم به تهران و جویای کار، خیلی اتفاقی دیدم که در روزنامه اطلاعات یک آگهی زده اند که هنرستان هنرپیشگی هنرجو می پذیرد.
    
    یعنی شما بعد از دیپلم و سربازی رفتن، آمدید به هنرستان هنرپیشگی؟
    بله و دلیل این که سن و سال من از بعضی دوستان همدوره ام بیشتر است، همین است. از همان دوره سربازی سخت به هنر علاقه مند شده بودم، در هنرستان هنرپیشگی اسم نوشتم، امتحان دادیم و قبول شدیم. در خدمت استادان خیلی خوبی که آنجا بودند یک دوره سه ساله را گذراندیم.
    
    چه کسانی بودند؟
    استاد علی اصغر گرمسیری، استاد رهاورد، استاد حبیب یغمایی، خانم ملک ساسانی، مثلاآقای مهرتاش به ما موسیقی ایرانی درس می داد.
    
    از فضای بیست و هشتم مرداد چیزی خاطرتان هست؟
    ما زمان کودتا در اصفهان بودیم که شنیدیم دولت مصدق را سرنگون کردند، در اصفهان آنقدرها شلوغ نشد، اصل قصه کودتا در تهران بود.
    
    آن شعبان جعفری معروف را شما دیده بودید؟
    نه ندیده بودمش، شعبان جعفری در تهران زورخانه داشت و به دربار وابسته بود.
    
    یعنی در سریال هزاردستان که شما به نوعی شخصیت او را بازآفرینی کرده بودید، هیچ تجربه نزدیکی از شخصیت او نداشتید؟
    در هزاردستان آن شخصیتی که من نقشش را بازی کردم، شعبان استخوانی بود که جزو کمیته مجازات بود، ربطی به شعبان جعفری نداشت، هرچند گرته برداری هایی هم از او در این شخصیت شده بود، اما مال زمان و مکان متفاوتی بودند، البته باید بگویم که تهیه کننده سریال هزاردستان هم آقای شنگله بود.
    
    خاطره ای از سریال هزاردستان که تابه حال جایی تعریف نکرده باشید، دارید؟
    در هزاردستان، آن صحنه آخری که مفتش شش انگشتی می خواست شعبان استخوانی را بکشد، من به علی حاتمی گفتم: علی جان! شعبان یک لوتی است، در فرهنگ لوتی های قدیم این طور است که اگر دشمن آمد و کارد زد به شکمش، روده هایش را می گذارد و دنبال قاتل می دود، گفتم ولی در این سکانس، یک گلوله به شعبان می زنند و تمام. بهتر است این طوری باشد که وقتی تیر اول را می زنند، من بیفتم دنبال قاتل، تیر دوم را بخورم و باز قدم ها کوچک تر بشود و وقتی به قاتل رسیدم، او با تیر سوم مرا بکشد، مرحوم علی حاتمی گفت این که می گویی خیلی خوب است، ولی به ما گفته اند که باید این صحنه را همین الان تمام کنیم، به دلیل کمبود وقت و بودجه و آن چیزی که تو می گویی طول می کشد، اینجا بود که شدیدا عصبانی شدم نه از دست علی حاتمی، بلکه از سیستمی که نگذاشت علی حاتمی ها کار خودشان را آن طور که دوست دارند، انجام دهند.
    
    بعد از هنرستان هنرپیشگی چه کردید؟
    بعد ما رفتیم دانشگاه هنرهای دراماتیک که البته برای اولین بار بود این دانشگاه در ایران تاسیس شده بود، حتی یک سری از بچه ها رفتند دانشگاه تهران که آنها قبول نکردند، ولی وزارت فرهنگ سابق که آقای دکتر فروغی بودند که به پای تئاتر و موسیقی این مملکت خدمات بسیار شایانی کرد، دانشگاه دراماتیک را ایجاد کرد و ما هم کنکور دادیم و قبول شدیم و استادان درجه یک این مملکت آنجا تدریس می کردند.
    
    همدوره ای ها و استادان شما چه کسانی بودند؟
    معروف ترین همدوره ای ما، مرحوم علی حاتمی بود. در آن دانشگاه رشته های بازیگری، ادبیات دراماتیک، نمایشنامه نویسی، کارگردانی و طراحی صحنه داشت و آنجا دکتر آرمان پور، زنده یاد دکتر محمدجعفر محجوب، دکتر صفا، هشترودی، دکتر خوانساری، آقای شنگله و آقای حمید سمندریان تدریس می کردند. مرحوم حسین تهرانی که نوازنده معروف تنبک بود به ما ریتم درس می داد، دانشکده های هنرهای دراماتیک، ساختاری مدرن، ولی با استادان بزرگ و قدیمی داشت و این فرصت بسیار خوبی به ما می داد.
    
    پایان نامه لیسانس شما چه بود؟
    عنوان پایان نامه من «تاثیر متقابل جامعه و هنر» بود و استاد راهنما هم زنده یاد دکتر آریان پور.
    
    اولین نقش سینمایی شما چه بود؟
    فیلمی که آقای فرخ غفاری ساخته بود به نام شب قوزی.
    
    نقش شما در این فیلم چه بود؟
    من نقش یک سلمانی را داشتم که یک شاگرد داشت و نقش آن را خود آقای غفاری بازی می کرد، به نظر من از فیلم های خوب و ماندنی است که الان نسخه اصلی فیلم در موزه سینماتیک فرانسه هست.
    
    اولین بار که طعم سانسور و توقیف در سینمای ایران را چشیدید، کی بود؟
    یک فیلمی قبلاآقای فرخ غفاری ساخته بود به اسم «جنوب شهر» که در سینمای مایاک نشان دادند آن موقع سرتیپ نادر باتمانقلیچ وزیر کشور بود، شب سوم آمده بود فیلم را دیده بود و بلافاصله دستور توقیف فیلم را داد و آقای فرخ غفاری را هم شب بازداشت کردند.
    
    خاطره ای از هنرمندان درباری هم دارید؟
    البته یک سری از بچه های هنرمند و هنرپیشه بودند که در جشن های بیست و هشتم مرداد می رفتند در کاخ و یک مقدار ادا و اصول در می آوردند، ولی ماها مطلقا این کار را نمی کردیم.
    
    آقای کشاورز می شود گفت که تقریبا با همه کارگردان​ها کارکرده اید بجز آقای مسعود کیمیایی؟
    بله می شود اینطور گفت، با کیمیایی کار نکردم چون آن موقع بچه هایی که در بخش تئاتر وزارت فرهنگ و هنر بودند حق این را که در هر فیلمی بازی کنند، نداشتند و تعهد داشتند که فقط فیلم های درجه یک و هنری بازی کنند، که در آنجا من یادم است آقای کیمیایی فیلم قیصر را می خواست بسازد که از من هم دعوت کرد، اما چون ما اجازه نداشتیم من نرفتم، نقش من را آقای جمشید مشایخی بازی کرد.
    
    ظاهرا شما از سینمای کیمیایی خوشتان نمی آید؟
    درست است، من خیلی از تم کارهای کیمیایی خوشم نمی آید.
    
    بزرگ ترین حسرت هنری محمدعلی کشاورز؟
    هنرمندی بود به نام آقای اصغر تفکری، اگر بود و می گذاشتند و فرصت می داشت از بزرگ ترین کمدین های تاریخ ایران می شد.
    
    آقای کشاورز بدترین نقشی که بازی کردید و پشیمان هستید چه بود؟
    من از فیلم هایی که بازی کردم پشیمان نیستم.
    
    مشکل مهم سینمای ایران از نگاه محمدعلی کشاورز؟
    در تلویزیون و تئاتر و سینما، چیزی که الان نداریم یا به صورت کامل و ایده ال نداریم، تهیه کننده خوب است، بسیاری از مشکلات و مفاسد ناشی از تهیه کننده نامناسب، کار نابلد یا کاسبکار است، الان هرکسی گاوداری دارد و پولدار است می آید تهیه کننده سینما می شود! همین است که نجابت را از سینمای ما برده است و باعث این مشکلات و فسادها شده است.
    
    اگر وارد عرصه بازیگری نمی شدید دلتان می خواست چه شغلی داشته باشید؟
    نمی دانم روزگار به چه صورت رقم می خورد؟ البته من اول در دانشکده پزشکی قبول شدم، ولی وقتی برای اولین بار به سالن تشریح اجساد رفتم، دیدم که نمی توانم!
    
    چه نقشی را دوست داشتید بازی کنید اما نکردید؟
    من خیلی دوست داشتم نقش یک رهبر ارکستر را بازی کنم، الان که دیگر پیر شدیم و از کار افتادیم. گفتند چون پیر شدی حافظ از میکده بیرون شو.
    
    شما تا به حال عاشق شدید؟
    بله، یک بار عاشق شدیم و برای همیشه عشق را کنار گذاشتیم و برای هفت پشتمان بس است!
    
    می شود بگویید داستان چه بوده؟
    دختری که گرفتمش عاشقش بودم دیگر.
    
    می توانید بگویید داستان چه بود؟ بازیگر بود؟
    نه بازیگر نبود، ما رفتیم خواستگاری و ازدواج کردیم و کمی بعد جدا شدیم، تلخی آن هنوز با من هست، البته ثمره آن هم نلی، دخترم است که همه چیزم است و در کار هنری هم بسیار فعال است.
    
    این روزها شما در خانه چه کاری انجام می دهید؟
    من فقط کتاب می خوانم.
    
    چه کتابی؟
    تمام کتاب های من درباره ادبیات است.
    
    آخرین کتابی که خواندید چه بوده؟
    کتاب «خاکستر هستی» که محمدجعفر محجوب نوشته و به نظر من لازم است تمام کسانی که کار سینما تئاتر می کنند این کتاب را بخوانند تا ببینند تاریخ ادبیات ما چه سوژه های گردن کلفتی برای ساختن فیلم و سریال دارد.
    
    دوست داشتید با کدام کارگردان کار کنید که کار نکردید؟
    با آنهایی که دلم می خواست کار کردم، اما هنوز هم دوست دارم آقای شنگله یک تئاتر کار کنند و من هم با این پای شل بروم و کار کنم.
    
    بامعرفت ترین دوست محمدعلی کشاورز؟
    علی نصیریان.
    
    شما، آقایان علی نصیریان، جمشید مشایخی و عزت الله انتظامی، چهار پیشکسوت و تفنگدار سینمای ایران هستید، هرکدام را چطور توصیف می کنید؟
    علی نصیریان، نویسنده، کارگردان و بازیگر ایرانی است و کمتر کسی اینها را با هم دارد. عزت الله انتظامی، آدمی واقعا دلسوز، هم در زندگی شخصی هم در زندگی هنری و جمشید مشایخی به پای این سه نمی رسد، ولی آکتور خوبی است.
    
    شما از مردم ایران راضی هستید؟
    من مردم پایین شهر را خیلی دوست دارم. پایین شهری ها مانند کف دست می مانند، زلال، شفاف و بامعرفت! هیچ جای دنیا شرافت و انسانیت ایرانی ها را ندارد.
    
    بدترین عادت مردم ایران چیست؟
    دروغگویی !
    
    آقای کشاورز اصفهانی ها چه جور آدم هایی هستند؟
    برعکس آنچه که می گویند بسیار آدم های ساده ای هستند.
    
    زرنگ نیستند؟
    نه، می گویند که خیلی زرنگ هستند، اما در کارشان حسابگر هستند؛ یعنی اگر مهمانی بروید آنجا صاحبخانه می نشیند و می گوید گز می خورید، اگر بگویند آره، می گوید خوب بروید بخرید. (می خندد)
    
    دلتان می خواهد به اصفهان برگردید؟
    دلم می خواهد به اصفهان برگردم، هنوز نفهمیدند پل هایی که آنجا ساختند با چه ماده ای بوده که 400 سال است چیزی نشده، اما بی آبی رخ اصفهان را که زاینده رود است، گرفته است. تا آب به زاینده رود برنگردد، من هم به اصفهان برنمی گردم!
    
    آخرین نقش سینمایی که بازی کردید چه بود؟
    در فیلم فرزند صبح، نقش معلم و استاد امام خمینی را بازی کردم که حالانمی دانم آن قسمت را پخش می کنند یا نه؟
    
    چه صحنه ای است؟
    امام و استادش روبه روی هم می نشینند، امام که نقش ایشان را عبدالرضا اکبری بازی می کند یک انگشتری را که استادش به ایشان داده بود، آن را از دستش درمی آورد و به او می دهد و می گوید من را دعا کن، استاد امام هم می خندد و می گوید تو هم من را دعا کن.
    
    چیزی که الان محمدعلی کشاورز از مسئولان می خواهد؟
    من تعجب می کنم چرا تلویزیون این شهرکی را که علی حاتمی ساخت اسمش را گذاشت شهرک غزالی؟ چرا نگذاشت شهرک علی حاتمی؟ درست است که فیلم های علی حاتمی جاودانه خواهند ماند، اما باید این نامگذاری هم می شد و به نظرم در این مورد تلویزیون یک مقداری بی مهری کرد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر

نیازمندی ها