در تازه‌ترین حادثه در یکی از بیمارستان‌های تهران، انگشت آرمیتا با قیچی قطع شد

جان بیماران، بازیچه قصور پزشکی + عکس

بیشترین شکایت‌ها در سال گذشته و 4 ماه نخست امسال از جراحان زنان، ارتوپدی و عمومی بوده است

افزایش 15 درصدی شکایت از پزشکان

به نظرتان احتمال شکایت کردن کدامیک از این بیمار‌ها بیشتر است، آنها که از قصور پزشکی آسیب می‌بینند یا کسانی که از رفتار بد پزشک یا پرستارشان دلشکسته و ناراضی می‌شوند؟
کد خبر: ۵۰۴۲۳۹

اگر می‌گویید گزینه اول، در اشتباه هستید. نتایج پژوهش‌ها نشان می‌دهد احتمال شکایت دل آزرده‌ها بیشتر است و گرچه این اصل در کشور ما هم صادق است اما هنوز مشخص نیست دقیقا از 11 هزار شکایت از قصور پزشکان در چهار سال اخیر چه تعداد مربوط به بدرفتاری کادر پزشکی بوده است و چه تعداد مربوط به درمان ناموفق و نادرست، اما به هر حال آمار شکایت‌های پزشکی در کشورمان در سال 90 نسبت به سال 89، 15 درصد رشد داشته است.

احمد شجاعی، رئیس پزشکی قانونی کشور در گفت‌وگو با مهر می‌گوید: از میان 11 هزار و 138 مورد شکایت قصور پزشکی ثبت شده در پزشکی قانونی، 5091 مورد یعنی 7/45 درصد به‌محکومیت پزشک منجر شده است.

افزایش 12 درصدی شکایت در پنج سال

در سال 1385 میزان پرونده‌های شکایت 1854 مورد بود، در حالی که این تعداد در سال 1389 به 2925 پرونده رسید و متوسط رشد سالانه پرونده‌های قصور پزشکی در پنج سال گذشته 12درصد بوده است.این در حالی است که سازمان پزشکی قانونی کشور در گزارشی، تعداد کل پرونده‌های رسیدگی شده در کمیسیون‌های پزشکی قانونی در سال 1390 را بیش از 3370پرونده اعلام کرده بود که از این تعداد 1508 پرونده محکوم و 1869 پرونده به تبرئه منجر شده است.

بیشترین جرایم و قصور پزشکی در سال 90

افزایش آمار شکایت از قصور و کوتاهی پزشکان در کشور در حالی است که دکتر سیدهاشم سیدمهدی، دبیر کنگره سالانه جراحان عمومی ایران چندی پیش اعلام کرد: آمار شکایت از پزشکان زیاد بالا نیست، چرا که هیچ پزشکی از صدمه خوردن بیمار خود بهره مادی و معنوی نمی‌برد.

البته این مقام مسئول شکایت از قصور پزشکی را در بیمارستان‌های دولتی بیشتر از بخش خصوصی می‌داند و می‌گوید: شکایات از بیمارستان‌های دولتی نه به علت اقدامات عمدی بلکه به دلیل انجام کارهای دانشگاهی و آموزشی بیشتر است، اما آمار شکایت از قصور پزشکی در سال 91 زنگ هشدار را برای مسئولان وزارت بهداشت به صدا درمی‌آورد.

فقط در چهار ماهه اول امسال بیش از 1200 پرونده شکایت از قصور پزشکی وارد شده که 488 مورد آن به محکومیت منجر شده است، این در حالی است که هنوز هیچ گزارشی از نحوه بازرسی و نظارت بر پزشکان و رسیدگی به تخلفات از سوی وزارت‌بهداشت اعلام نشده است.

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها