jamejamonline
اقتصادی عمومی کد خبر: ۴۵۸۰۰۰   ۲۹ بهمن ۱۳۹۰  |  ۲۲:۲۶

بلومبرگ اعلام کرد ایران به‌رغم تحریم‌های بانکی غرب طی ماه‌های اخیر 1/1 میلیون تن گندم از کشورهای آلمان، کانادا، استرالیا و برزیل خریداری کرده و دو شرکت آمریکایی نیز در این قراردادها نقش داشته‌اند.

به گزارش پایگاه اینترنتی بلومبرگ، تهران طی دو هفته اخیر تلاش‌های خود را برای خریداری گندم در بازارهای بین‌المللی افزایش داده و تاکنون 1/1 میلیون تن گندم خریداری کرده است.

خرید این حجم گندم طی مدتی کوتاه نشان می‌دهد تلاش‌های آمریکا برای محدود کردن مبادلات مالی این کشور تاثیر مهمی در مبادلات تجاری ایران نداشته است.

مقام‌های ایران همچنین در حال مذاکره با کشورهای فروشنده گندم و غلات برای مبادله پایاپای با نفت و طلا هستند.

منابع آگاه افزودند، ایران برای ماه‌های فوریه تا آوریل 2012 میلادی بیش از 420 هزار تن گندم از آلمان، 300 تا 360 هزار تن از کانادا، 240 هزار تن از برزیل و 200 هزار تن نیز از استرالیا خریداری کرده است.

این در حالی است که دو شرکت بزرگ آمریکایی در این قراردادها نقش و مشارکت داشته‌اند. یک کارشناس ارشد اکراینی نیز تاکید کرد، سه کشتی با محموله 70 تا 80 هزار تن غلات اکراین در بنادر ایران منتظر تخلیه بار خود هستند.

وی افزود: اکراین با انجام مبادله پایاپای با ایران موافقت نکرده است و منتظر دریافت پول محموله‌های ارسالی این سه کشتی به ایران است. اکراین تنها حاضر است پول محموله‌های ارسالی به ایران را از طریق اعتبار اسنادی یا سایر حساب‌های اعتباری دریافت کند.

وزیر کشاورزی اکراین پیش از این تاکید کرده بود از سوی دولت اکراین هیچ محدودیتی برای روابط تجاری با ایران وجود ندارد. تنها مشکل بین تجار ایران و اکراین نحوه پرداخت پول محموله‌های ارسالی است.

وی افزود: وارد کنندگان ایرانی در حال مذاکره و رایزنی با عراق و ترکیه برای واردات گندم و آرد هستند.

بازرگانان آگاه افزودند، تجار خصوصی ایران همچنین قصد دارند مقادیر بیشتری گندم از روسیه با روبل خریداری کنند. اقدام ایران در خرید گندم با روبل از روسیه در واقع به نوعی دور زدن تحریم‌های غرب است.

با توجه به خودکفایی ایران در تولید گندم طی سال‌های اخیر، به نظر می‌رسد این میزان واردات با هدف ذخیره‌سازی و افزایش موجودی احتیاطی گندم در کشور صورت می‌گیرد.(فارس)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
پایان احتکار مسکن؟

پایان احتکار مسکن؟

نخستین مصوبه مجلس یازدهم که به‌طور مستقیم به مطالبات مردم اختصاص داشت، مربوط به مالیات بر خانه‌ های خالی (احتکار مسکن) و اصلاح قانون مالیات‌ ها در این زمینه بود.

چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

موضوع هزینه سند نقل‌ و انتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی یکی از گلایه‌های مهم مردم در سال‌های گذشته بوده است؛ این موضوع در حالی است که با میانداری مقامات پلیس راهور، افکار عمومی شناسنامه خودرو (برگ‌ سبز) صادره از سوی نیروی انتظامی را به عنوان سند خودرو کافی می‌دانند و از این نظر معتقدند هزینه دریافتی در دفاتر اسناد رسمی بابت ثبت رسمی نقل‌وانتقال خودرو، گران و بار مضاعفی بر دوش مردم به حساب می‌آید.

چرا دیپلماسی اقتصادی را باید جدی گرفت؟

چرا دیپلماسی اقتصادی را باید جدی گرفت؟

چندی پیـش محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس در جریان حضور وزیرخارجه در صحن مجلس و پس از قانع نشدن نمایندگان از پاسخ‌های وزیرخارجه، در جملاتی به بیان ضرورت احیای دپیلماسی اقتصادی در این وزارتخانه کلیدی پرداخت و عنوان کرد: باید نام وزارت خارجه را تغییر دهیم و اگر نیاز است این کار را هم دنبال کنیم و نام آن را به وزارت خارجه و تجارت امور بین‌الملل تبدیل کنیم.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر