کد خبر: ۴۵۲۵۶۹

گاه این وسایل چندان تناسبی هم با فضای اتاق‌های نشیمن ندارد پس اگر شما هم جزو آن گروهی هستید که می‌خواهید مبل و میزی بخرید، حتما فضای خانه را در نظر بگیرید و مبلمانی را انتخاب کنید که برای خانه شما مناسب باشد. همچنین بهتر است رنگ مبل خریداری شده با رنگ سالن یا نشیمنی که می‌خواهیم مبلمان را در آنجا بگذاریم، هماهنگ باشد و خلاصه در یک کلام، مبل‌ها به کل خانه و سایر وسایل بیاید.

این یک طرف موضوع است، اما سوی دیگر این بحث، نگهداری صحیح از مبلمان است که بحق مهم‌تر از خرید آن است. این کار در حقیقت نوعی هنر است که باعث می‌شود این وسایل عمری طولانی‌تر داشته و از جلوه و زیبایی آنها کاسته نشود، وگرنه شما هم به آن دسته از خانم‌های خانه‌دار می‌پیوندید که هر سال یک‌بار یا حتی کمتر از آن مبل‌ها را عوض می‌کنند و کلی به اقتصاد خانواده ضرر می‌زنند!

حتما شما هم می‌دانید روش نگهداری از انواع مختلف مبلمان، متفاوت است. اما جنس این وسایل هر‌چه باشد یک اصل اولیه برای نگهداری آنها وجود دارد و آن این‌که مبلمان خود را در جایی بگذارید که در مقابل نور مستقیم خورشید نباشد. زیرا در درازمدت آفتاب رنگ آنها را می‌برد، از رونق می‌اندازدشان و  در طول زمان به وسایل خانه آسیب می‌رساند. همچنین این قبیل وسایل نباید در جاهای خیلی گرم مثل نزدیک رادیاتور شوفاژ یا شومینه و بخاری قرار بگیرد. گرمای زیاد باعث خشک و شکننده شدن چرم یا چوب می‌شود. بویژه اگر مبلمان شما چرمی باشد در مجاورت گرما خیلی زود شکل و قیافه خود را از دست می‌دهد. همین موضوع در مورد لوازم چوبی صادق است. از سوی دیگر این نوع اسباب خانه در مسیر جریان هوای سرد هم نباید قرار بگیرد. پس یادمان باشد گرما و سرمای بیش از حد باعث خراب شدن مبلمان می‌شود. پس آنها را در جایی قرار دهید که در زمستان و تابستان هوای متعادلی داشته باشد. برای نظافت مبلمان چوبی بهتر است آنها را با دستمالی خشک (دستمال‌های متقالی اولویت دارد)، گردگیری کنید. همچنین اگر مبلمان چرمی در خانه دارید آنها را نیز مرتب گردگیری کرده و حداقل هر‌3 ماه یکبار سطح آنها را به واکس مخصوص چرم آغشته کنید.در صورت ریختن مایعات روی مبل، اول دستمالی خشک را روی محل قرار دهید تا رطوبت آن را بگیرد. یادتان باشد هیچ وقت دستمال را روی رطوبت نکشید بلکه فقط دستمال خشک را روی رطوبت بگذارید و پس از مدتی بردارید، سپس با دستمال خشکی که رنگ نمی‌دهد بقیه رطوبت به جا مانده را خشک کنید. بهتر است بعد از خشک کردن کامل اگر قسمت چوبی مبل هم خیس شده بود، آن محل را با ماده مخصوص پولیش کنید.

اگر قسمت‌های پارچه‌ای مبلمان شما کثیف شده است حتما آنها را با مواد استاندارد تمیز کنید؛ اگر هم لکه‌ای روی این قسمت‌ها به وجود آمده از لکه‌برهای مخصوص که در بازار موجود است، استفاده کنید.

نکته مهم دیگر در نگهداری مناسب مبلمان این است که از گذاشتن اجسام سنگین و غیرمتعارف و تیز روی این وسایل خودداری شود. گذاشتن این‌گونه اجسام روی مبلمان باعث خراب و پاره شدن مبل می‌شود. همچنین در مواقعی که مهمان دارید، سعی کنید با گذاشتن زیربشقابی یا انداختن یک رومیزی زیبا میز را پوشش دهید و پس از صرف غذا هم میز را تمیز کنید تا اگر احیانا مایعات یا غذا روی آن ریخته، جای آنها روی میز نماند.

نکته بعدی که رعایتش مهم است، قراردادن مبلمان در جایی است که سطحی یکنواخت و صاف داشته باشد. همچنین موقع جابجا کردن مبلمان هرگز آنها را روی زمین نکشید، زیرا این کار باعث آسیب‌دیدن مبل‌ها می‌شود و پایه‌های آنها را لق می‌کند.

در بعضی‌ خانه‌ها برای تزئین یا نگهداری بهتر پوشش‌هایی روی مبلمان می‌اندازند. اگر این پوشش‌ها از نوع پلاستیکی باشد به مرور زمان موجب صدمه دیدن سطح چوبی این وسایل می‌شود.

همچنین اگر مبلمان شما نیاز به ترمیم دارد، مثلا فنر آنها آسیب دیده است، حتما در اسرع وقت اقدام به برطرف کردن این مشکل کنید، زیرا تاخیر در این کار باعث خرابی بیشتر می‌شود.

نکته آخر در این فرصت این که یادتان باشد، پولیش کردن ماهانه مبلمان چوبی، به طول عمر این وسایل کمک خواهد کرد و شما وسایلی خواهید داشت که همیشه نو به نظر می‌آیند.

مرضیه عالمی

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها