jamejamonline
اقتصادی عمومی کد خبر: ۴۵۲۰۷۵   ۲۶ دی ۱۳۹۰  |  ۱۸:۴۳

وزیر نفت، وضعیت بازار جهانی نفت را متعادل ارزیابی و تصریح کرد: بر اساس گزارش های دریافتی، اعضای اوپک سقف تولید 30 میلیون بشکه نفت در روز را رعایت می کنند.

  به گزارش شبکه اطلاع رسانی نفت و انرژی، 'رستم قاسمی' تصریح کرد: در نشست 160 سازمان کشورهای صادرکننده نفت(اوپک) با در نظر گرفتن افزایش تولید آتی لیبی و عراق، تولید نفت این سازمان با اجماع کامل در سقف 30 میلیون بشکه در روز تثبیت شد که برخی آن را افزایش تولید تصور می کردند.

وی گفت: این در حالی است که محدود کردن تولید به 30 میلیون بشکه در روز به معنای کاهش تولید و افزایش نیافتن آن بود.

وی افزود: بر اساس گزارش دبیر کل اوپک تا پیش از برگزاری اجلاس اخیر، تولید روزانه 30 میلیون و 400 هزار بشکه نیز گزارش شده بود و این رقم بدون در نظر گرفتن افزایش تولید نفت کشورهای لیبی و عراق بود.

قاسمی در باره پایبندی کشورهای عضو اوپک به نگه داشتن سقف تولید گفت: بر اساس آنچه به طور رسمی توافق شده اعضای اوپک باید سقف مورد نظر (30 میلیون بشکه در روز) را حفظ کنند، و بر اساس گزارش هایی که داریم، این سقف رعایت می شود.

وی افزود: بازار نفت تا روز برگزاری اجلاس اخیر اوپک، بازار متعادلی بود و هم اکنون نیز پس از نشست اوپک این بازار در وضعیت تعادل قرار دارد و اکنون میان قیمت و عرضه نفت در بازارهای جهانی تعادل منطقی وجود دارد.

یکصد و شصتمین نشست وزیران نفت اوپک 15 دسامبر برابر با 23 آذر ماه گذشته در وین، پایتخت اتریش، برگزار شد و در این اجلاس اعضای اوپک با اجماع سقف تولید 30 میلیون بشکه در روز را تصویب کردند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
پایان احتکار مسکن؟

پایان احتکار مسکن؟

نخستین مصوبه مجلس یازدهم که به‌طور مستقیم به مطالبات مردم اختصاص داشت، مربوط به مالیات بر خانه‌ های خالی (احتکار مسکن) و اصلاح قانون مالیات‌ ها در این زمینه بود.

چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

موضوع هزینه سند نقل‌ و انتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی یکی از گلایه‌های مهم مردم در سال‌های گذشته بوده است؛ این موضوع در حالی است که با میانداری مقامات پلیس راهور، افکار عمومی شناسنامه خودرو (برگ‌ سبز) صادره از سوی نیروی انتظامی را به عنوان سند خودرو کافی می‌دانند و از این نظر معتقدند هزینه دریافتی در دفاتر اسناد رسمی بابت ثبت رسمی نقل‌وانتقال خودرو، گران و بار مضاعفی بر دوش مردم به حساب می‌آید.

چرا دیپلماسی اقتصادی را باید جدی گرفت؟

چرا دیپلماسی اقتصادی را باید جدی گرفت؟

چندی پیـش محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس در جریان حضور وزیرخارجه در صحن مجلس و پس از قانع نشدن نمایندگان از پاسخ‌های وزیرخارجه، در جملاتی به بیان ضرورت احیای دپیلماسی اقتصادی در این وزارتخانه کلیدی پرداخت و عنوان کرد: باید نام وزارت خارجه را تغییر دهیم و اگر نیاز است این کار را هم دنبال کنیم و نام آن را به وزارت خارجه و تجارت امور بین‌الملل تبدیل کنیم.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر