jamejamonline
اقتصادی عمومی کد خبر: ۴۴۶۸۲۷   ۳۰ آذر ۱۳۹۰  |  ۱۰:۱۷

پس از پیروزی انقلاب اسلامی صنعت نفت ایران شاهد تغییر و تحولات زیادی بود. پیش از انقلاب، اغلب نیروهای آمریکایی و انگلیسی در این صنعت حضور داشتند که این موضوع باعث شده بود تکنولوژی و دانش مورد نیاز در این صنعت صرفا در اختیار خارجی‌ها باشد.

با پیروزی انقلاب، کارکنان صنعت نفت بویژه در بخش حفاری که از صفر تا صد آن در اختیار خارجی‌ها بود نسبت به این موضوع اعتراض کردند و خواستار استقلال صنعت حفاری در نفت شدند.

از این رو تعداد کثیری از متخصصان و نیروهای متعهد در صنعت حفاری در دیدار با امام(ره) خواستار تشکیل شرکت مستقل حفاری شدند و در آن زمان حضرت امام به نخست‌وزیر وقت دستور تشکیل شرکت ملی حفاری را در اول دی‌ماه 1358 صادر کردند که پس از آن نیز این صنعت به طور مستقل در صنعت نفت در بخش بالادستی به عنوان موتور اصلی تولید نفت تشکیل شد.

در شرایطی که تا پیش از این دستور، صنعت حفاری صد درصد به خارج وابسته بود، در مدت زمان کوتاهی توانست با تربیت نسل متعهد و متخصص در صنعت نفت حضوری پررنگ در عرصه تولید نفت داشته باشد.

صدور این پیام از سوی امام نقطه عطفی در صنعت نفت بود که مسیری جدید را در این صنعت پیش پای متخصصان داخلی گشود تا به حفظ میراث منابع طبیعی این سرزمین همت گمارند.

از آن زمان تاکنون 32 سال می‌گذرد و صنعت حفاری صد درصد خودکفا شده و به بومی‌سازی ساخت دکل‌های حفاری نیز پرداخته است.

در حال حاضر 30 هزار نفر در این صنعت در دریا و خشکی به تولید نفت از میادین مستقل و مشترک نفت و گاز کشور مشغول‌ هستند.

شرکت حفاری نخستین و تنها شرکتی در کشور است که به فتوای حضرت امام (ره) شکل گرفت و از آن رو با قطع حضور بیگانگان در این صنعت، متخصصان داخلی با حضور در صنعت حفاری در تمامی دوران‌های سخت دفاع مقدس و دوران دشوار تحریم توانسته‌اند با حفظ استقلال و اتکا بر توانمندی داخلی روی پای خود بایستند و با بومی کردن دانش و فناوری حفاری و ساخت دکل مسیرهای دشوار تحریم را طی کنند.

امروز صنعت حفاری ایران توان رقابت با بسیاری از شرکت‌های پرآوازه حفاری در دنیا را دارد و این صنعت هم‌اکنون در تعدادی از پروژه‌های خارجی نیز حضور یافته است.

نباید فراموش کرد حفاری پاشنه اصلی تولید نفت است که هم‌اکنون 32 سالگی تاسیس و استقلال خود از بیگانگان را جشن می‌گیرد.

زیبا اسماعیلی - گروه اقتصاد

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
توسعه تجارت از طریق دیپلماسی اقتصادی

توسعه تجارت از طریق دیپلماسی اقتصادی

دولت یازدهم و دوازدهم تمام تمرکز خود را روی حوزه خارجی، دیپلماسی سیاسی و پیش‌بردن قرارداد برجام گذاشت که این امر نیز صرفا وعده‌ای بیش نبود، به‌طوری‌که در هشت سال گذشته شاهد آن بودیم که در وضعیت اقتصادی کشور، وضعیت اشتغال و معیشت مردم گشایشی به‌وجود نیامد و حتی سفره مردم نیز کوچک‌تر شد و در کنار کاهش ارزش پول ملی اغلب خانوارها قدرت خرید خود را از دست دادند.

عوامل کاهش نرخ ارز

عوامل کاهش نرخ ارز

سیزدهمین انتخابات ریاست‌ جمهوری به پایان رسید و در روز اعلام نتایج بازارهای طلا، سکه و ارز کاهش قیمت را تجربه کردند و بورس نیز در دو روز گذشته سبزپوش بود.

بورس و دولت سیزدهم

بورس و دولت سیزدهم

بازار سهام، بازار هوشمندی است که می‌تواند اتفاقات سیاسی را قبل از به وقوع پیوستن پیش‌بینی و بر اساس احتمالات به رخدادهای آن نظیر انتخابات واکنش نشان دهد.

گفتگو

بیشتر
تکمیل مسکن مهر؛ 4 ماه بعد

گفت‌وگو با مهدی هدایت، مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید پردیس درباره سرنوشت مسکن مهر و طرح اقدام ملی مسکن

تکمیل مسکن مهر؛ 4 ماه بعد

پیشنهاد سردبیر بیشتر