jamejamonline
اقتصادی عمومی کد خبر: ۴۴۴۲۰۴   ۱۵ آذر ۱۳۹۰  |  ۱۷:۳۶

با توجه به اینکه اختلاف قیمت رسمی و بازار سکه به بحرانی‌ترین حد خود در سال‌های اخیر رسیده است بانک مرکزی به فکر دونوبته کردن حراج‌های بانک کارگشایی از فردا (چهارشنبه) افتاده است تا شاید بتواند بر حباب 90 هزار تومانی سکه غلبه کند.

در شرایطی که صف‌ها در جلوی شعب منتخب بانک ملی طولانی‌تر می‌شود و درگیری‌های جدی در این صف‌ها به چشم می‌خورد که حضور نیروی انتظامی را جدی‌تر می‌طلبد، بانک مرکزی سکه کمتری در اختیار این شعب قرار می‌دهد و متقاضیان واقعی سکه قادر به تهیه آن نمی‌شوند.

اوضاع در صف‌های تهیه سکه از بانک ملی با قیمت مصوب، اسف‌بار است و در روزهای گذشته درگیری‌های جدی در پی داشته و با قلدری و زورگویی برخی دلالان که اقدام به استخدام زورگیران کرده‌اند، همراه بوده است!

با این حال و با وجود بحران چندروزه، بانک مرکزی که تا کنون از دو نوبته کردن حراج‌های بانک کارگشایی خودداری کرده بود در اطلاعیه‌ای از دونوبته شدن حراج‌ها از 16 آذرماه و همچنین فروش شمش‌ طلا در این حراج خبر داده است.

اما چرا بانک مرکزی تمایلی به دونوبته کردن حراج‌ها نداشت و عرضه سکه به شعب منتخب بانک ملی را محدود کرده است؟

این در حالی است که محمود بهمنی ، رییس‌کل بانک مرکزی  در آبان‌ماه سال 88 اعلام کرده بود که ذخایر طلای بانک مرکزی بسیار مناسب است و با همین ذخایر، پنج میلیون سکه برای شرایط خاص ضرب شده است.

از آن موقع تاکنون سکه در چند مقطع دچار بحران شده و تقاضا برای آن به شدت بالا رفته است و بانک مرکزی را مجبور به خرج کردن این سکه‌ها در چند مقطع کرده است.

فقط در یک مورد، سیدمحمود احمدی‌ دبیرکل بانک مرکزی گفته است از ابتدای سال جاری تا اواسط شهریورماه 1.7 میلیون قطعه سکه از سوی بانک مرکزی به بازار عرضه شده است و با احتساب سکه‌ها عرضه شده بانک مرکزی در یک سال و نیم قبل از سال 90 به نظر می‌رسد، ذخایر پنج میلیونی سکه رو به پایان است، مگر آنکه بانک مرکزی اقدام به ضرب سکه‌های جدید کند که هنوز خبری در این باره اعلام نشده است. (ایسنا)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
توسعه تجارت از طریق دیپلماسی اقتصادی

توسعه تجارت از طریق دیپلماسی اقتصادی

دولت یازدهم و دوازدهم تمام تمرکز خود را روی حوزه خارجی، دیپلماسی سیاسی و پیش‌بردن قرارداد برجام گذاشت که این امر نیز صرفا وعده‌ای بیش نبود، به‌طوری‌که در هشت سال گذشته شاهد آن بودیم که در وضعیت اقتصادی کشور، وضعیت اشتغال و معیشت مردم گشایشی به‌وجود نیامد و حتی سفره مردم نیز کوچک‌تر شد و در کنار کاهش ارزش پول ملی اغلب خانوارها قدرت خرید خود را از دست دادند.

عوامل کاهش نرخ ارز

عوامل کاهش نرخ ارز

سیزدهمین انتخابات ریاست‌ جمهوری به پایان رسید و در روز اعلام نتایج بازارهای طلا، سکه و ارز کاهش قیمت را تجربه کردند و بورس نیز در دو روز گذشته سبزپوش بود.

بورس و دولت سیزدهم

بورس و دولت سیزدهم

بازار سهام، بازار هوشمندی است که می‌تواند اتفاقات سیاسی را قبل از به وقوع پیوستن پیش‌بینی و بر اساس احتمالات به رخدادهای آن نظیر انتخابات واکنش نشان دهد.

گفتگو

بیشتر
تکمیل مسکن مهر؛ 4 ماه بعد

گفت‌وگو با مهدی هدایت، مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید پردیس درباره سرنوشت مسکن مهر و طرح اقدام ملی مسکن

تکمیل مسکن مهر؛ 4 ماه بعد

پیشنهاد سردبیر بیشتر