jamejamonline
اقتصادی عمومی کد خبر: ۴۱۳۳۲۱   ۱۳ تير ۱۳۹۰  |  ۲۰:۱۹

رئیس کمیسیون اقتصادی خبر داد

اصلاح قانون چک در دستور کار مجلس

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی افزایش حجم چک‌های برگشتی را نشانه وضع نامطلوب بازار و نبود قوانین شفاف درباره صدور چک دانست و گفت: مجلس به‌زودی اصلاح قوانین مربوط به چک را در دستور کار خود قرار می‌دهد.

 به گزارش واحد مرکزی خبر، ارسلان فتحی‌پور از برنامه‌ریزی کمیسیون اقتصادی برای تدوین طرحی به منظور مقابله با افزایش حجم چک‌های برگشتی خبر داد و افزود: بخشی از افزایش حجم چک‌های برگشتی، به نبود قوانین شفاف درباره نحوه اعطای دسته چک و نحوه مقابله با چک‌های بلامحل مربوط می‌‌شود که کمیسیون اقتصادی در آینده نزدیک با تدوین طرحی برای مقابله با این مشکلات وارد عمل می‌شود.

نماینده مردم کلیبر در مجلس گفت: بخشی از این مشکل نیز به رکود جهانی اقتصاد و تحریم‌های گسترده علیه اقتصاد کشور ما مربوط می‌شود که تجربه ثابت کرده است عبور از این‌گونه مشکلات برای کشور ما زیاد هم سخت نیست.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان این‌که افزایش حجم چک‌های برگشتی موجب لطمه دیدن شاخص اعتماد در بازار می‌شود، افزود: بانک‌ها باید با قرار گرفتن در مسیر اجرای صحیح قوانین، از اعطای دسته چک به افراد فاقد پشتوانه مالی خودداری کنند.

بنا بر این گزارش؛ بر اساس آمار رسمی مراجع اقتصادی کشور، در سه ماهه نخست امسال روزانه بیش از 16 هزار چک در کشور برگشت خورده؛ از سوی دیگر در سال گذشته 49 میلیون برگ چک در کشور مبادله شده که 5،9 میلیون برگ از آنها برگشت خورده‌ است.

این رقم به معنای آن است که از 628 هزار میلیارد تومان چک که در سال 1389 برای معاملات اقتصادی صادر شده‌، حدود 29 هزار میلیارد تومان آنها، به پول تبدیل نشده ‌و برگشت خورده ‌است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
نباید برای خارجی‌ها فرش قرمز پهن کنیم

نباید برای خارجی‌ها فرش قرمز پهن کنیم

اوایل سال ۹۷ بود که آمریکا از برجام خارج شد و همه تحریم‌ها علیه ایران بازگشت. آن‌طور که کارشناسان اقتصادی و سیاسی تحلیل می‌کنند، تحریم‌های آمریکا علیه ایران بی‌سابقه بوده و شرکت‌های سرمایه‌گذاری مختلف شامل شرکت‌های نفتی، خودرویی، لوازم خانگی و غیره از ترس تحریم‌های آمریکا بعد از خروج آنها از برجام، چمدان‌های خود را بسته و کشورمان را ترک کردند.

مشکل 100 ساله بودجه‌ریزی ایران

مشکل 100 ساله بودجه‌ریزی ایران

زمانی که بودجه 1400 تقدیم مجلس شد انتقادات زیادی نسبت به اعداد و ارقام و همچنین منابع و مصارف آن مطرح شد، اما باید توجه داشت علاوه بر مشکلات بودجه سال آینده، نظام بودجه‌ریزی در ایران دارای ایراد و اشکالات ساختاری است.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر