jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۴۰۹۸۸۰ ۲۵ خرداد ۱۳۹۰  |  ۰۰:۰۹

کار گمانه‌زنی معبد لائودیسه با حضور یک تیم کارشناس باستان‌شناسی روز دوشنبه در نهاوند آغاز شد. به گزارش ایرنا، علی جعفری سرپرست پایگاه میراث فرهنگی نهاوند با اعلام این خبر افزود: برای انجام این طرح 2 ماه در نظر گرفته شده که براساس مطالعات در چند فاز به انجام خواهد رسید. هدف از گمانه‌زنی، تعیین حریم معبد لائودیسه و قلعه یزدگرد سوم است که پس از تعیین حریم می‌توان به معبد رسید.

در سال 82 اولین مرحله کاوش معبد انجام شد و گمانه‌زنی‌هایی نیز در این حریم صورت گرفت که به علت عدم اعتبار کافی این عملیات نیمه‌کاره رها شد.

با توجه به این‌که در گمانه‌زنی‌های سال 82 مشخص شد معبد در محوطه منزل مسکونی واقع شده است لذا در سالیان گذشته تعدادی از واحدهای مسکونی این منطقه خریداری و تملک شدند و پس از تامین اعتبار، کار گمانه زنی جدید برای تعیین حریم و کشف معبد آغاز شد.

معبد لائودیسه به فرمان آنتیو خوس سوم، پادشاه سلوکی در منطقه دوخواهران نهاوند بنا شد که در کتیبه به دست آمده وجود این معبد در نهاوند محرز شده است.

همچنین سر ستون معبد لائودیسه در یکی از پاساژهای شهر نهاوند نگهداری می‌شود.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رازهای خونین در شمال‌ شرق افغانستان

رازهای خونین در شمال‌ شرق افغانستان

هفته گذشته طالبان یورش برق‌آسایی به شهرستان «مایمی» در شمال‌ شرق افغانستان داشت.این منطقه روی خط مرزی این کشور با تاجیکستان و در استان بدخشان قرار دارد.

اسبی در غبار آمد

اسبی در غبار آمد

در نخستین ساعاتی که خبر شهادت شهید محسن فخری‌ زاده را شنیدم، نوشتن یک مثنوی را آغاز کردم: «سواری بر زمین افتاد و اسبی در غبار آمد/ غروب از جاده دردا باز اسبی بی‌سوار آمد». تا پاسی از شب بیدار بودم و شعر را بازنویسی می‌کردم.

چرایی پیک زمستانی کرونا

چرایی پیک زمستانی کرونا

وزیر بهداشت اعلام کرد پس از پیک پاییزه کرونا، یک پیک زمستانی نیز خواهیم داشت که به‌خصوص در استان‌های جنوبی کشور، باعث افزایش شیوع بیماری می‌شود.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر