حسینی اعلام کرد:

سناریوی بانک‌ها برای ایجاد 2.5 میلیون شغل

سخنگوی اقتصادی دولت با تشریح برنامه‌های بانک ها برای تحقق 2.5 میلیون شغل به عنوان یکی از برنامه‌های مهم دولت در سالجاری، یکی از معیارهای انتخاب طرحها را بازدهی سریع و اشتغالزایی اعلام کرد.
کد خبر: ۴۰۹۷۰۹

سید شمس الدین حسینی در گفتگو با مهر درباره برنامه بانکها برای تحقق ایجاد 2.5 میلیون شغل به عنوانی یکی از اهداف مهم دولت در سالجاری گفت: بانک ها همچنان در جلسات شورای عالی اشتغال شرکت می کنند و متناسب با تدابیر مالی که این شورا به ویژه با محوریت بانک مرکزی و وزارت اقتصاد تعیین می کند، از برنامه های اشتغالزایی پشتیبانی می کنند.

سخنگوی اقتصادی دولت دهم افزود: این در حالی است که وامها و تسهیلات پرداختی از سوی بانکها به جز درصد کمی که به عنوان وامهای ضروری و اجتماعی مانند وام ازدواج، تحصیل یا قرض الحسنه تعلق می گیرد، بقیه وامها بانکها همگی در جهت حمایت از تولید است.

وی تصریح کرد: به عنوان نمونه بانک کشاورزی، سرمایه در گردش در اختیار بنگاه های مرتبط با کشاورزی قرار می دهد و یا وام به صورت سرمایه ثابت و سرمایه گذاری به آنها می دهد، که تمامی این موارد در جهت اشتغال زایی صورت می گیرد.

وزیر امور اقتصادی و دارایی خاطرنشان کرد: منتهی کشوری مانند ایران به دلیل رشد جمعیت بالا و افزایش نرخ مشارکت با عرضه نیروی انسانی و نیروی کار بیشتر در مراتبی از زمان مواجه می شود و یا اینکه تقاضای نیروی کار در آن بالا می رود، بنابراین طبیعی است که باید در برنامه های درآمدزایی اقتصادی و رشد اقتصادی به کاربری، بیشتر توجه کند.

به گفته حسینی ، طبیعی است که یکی از معیارهای انتخاب طرحها در بین طرحهای بی شماری که به بانک ها ارائه می شود به بازده رسیدن سریع تر و ایجاد اشتغال است و این پشتیبانی از سوی بانک ها صورت می گیرد و دولت نیز با توجه به منابعی که در اختیار دارد از بانکها حمایت می کند.

پس از پرونده طرح بنگاه‌های کوچک زودبازده و به دنبال افزایش درخواست کارجویان برای ورود به بازار کار، تحقق 2 میلیون و 500 هزار فرصت شغلی بزرگترین پرونده اشتغالی دولت و به نوعی بزرگترین هدف در این بخش حتی در ده‌های گذشته است.

دستیابی به این هدف بزرگ بدون همکاری و افزایش قدرت تسهیلات دهی بانک ها به هیچ وجه امکانپذیر نیست؛ هرچند همه نیازهای بازار کار برای تحقق یک فرصت شغلی فقط پول نیست و باید به موضوعاتی مانند میزان مهارت نیروی کار، وضعیت تولید و سرمایه گذاری بخش خصوصی نیز توجه داشت.

با این حال، باید منتظر بمانیم تا برنامه روشن و جدی بانکها در این زمینه اعلام شود. در حال حاضر 3 ماه از سال سپری شده است و بانکها برای حمایت از دولت در زمینه تحقق هدف بزرگ اشتغالی خود 9 ماه دیگر فرصت دارند.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها