jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۴۰۹۶۹۸ ۲۴ خرداد ۱۳۹۰  |  ۰۰:۱۱

هر قدر وضعیت قیمت ارز پیچیده‌تر می‌شود، کارشناسی بودن پیشنهاد دیر هنگام بانک مرکزی برای افزایش نرخ سود سپرده‌ها و رسانیدن آن به نرخ‌های سال قبل و خطای شورای پول و اعتبار در مخالفت تعجب‌برانگیز با این پیشنهاد بیشتر اثبات می‌شود. با این که کارشناسان اقتصادی و رسانه‌ها هنگام اعلام جزئیات بسته سیاستی سال 90 نظام پولی به تبعات کاهش نرخ سود سپرده‌های بانکی از جمله خروج نقدینگی و سپرده‌های مردم از بانک‌ها هشدار داده بودند، اما بانک مرکزی به دلایلی اعلام نشده، به این هشدارها بی‌توجهی کرد و بسته را برای اجرا ابلاغ کرد.

اما کمتر از 2 ماه بعد و با خروج تدریجی سپرده‌های مردم از بانک‌ها و متشنج شدن بازارهای طلا و ارز، دستگاه پولی به اشتباه خود پی‌برد و پیشنهاد اصلاح محتوای بسته سیاستی با افزایش نرخ سود سپرده‌ها به منظور بازگردانیدن نقدینگی به بانک‌ها را به شورای پول و اعتبار ارائه داد. اما در حالی که همه می‌دانند بانک مرکزی به عنوان رئیس شورا، کارشناس‌ترین و مطلع‌ترین عضو این شورا به مسائل پولی و ارز است و طبعا بهترین پیشنهاد را نیز ارائه می‌دهد، به دلایلی که تاکنون اعلام نشده، شورای پول و اعتبار با پیشنهاد یاد شده مخالفت کرد و در نتیجه وضعیت قیمت ارز رو به پیچیده‌تر شدن گذاشت.

اکنون هم بخوبی ثابت شده که اقدامات بانک مرکزی نظیر افزایش نرخ رسمی ارز و محدودیت‌های جدید بانکی مانند ممنوعیت سپرده‌گذاری برای دریافت وام به مهار نقدینگی و تاثیر آن در رشد قیمت ارز منجر نشده، انگشت اتهام به سوی تصمیم پیشین شورای پول و اعتبار و بی‌تحرکی آن در شرایط حاضر اشاره رفته است.صرف‌نظر از این که این شورا باید دلایل خود در مخالفت با افزایش نرخ سود سپرده‌ها که به رشد قیمت رسمی و بازار آزاد ارز منجر شد به طور شفاف اعلام کند ـ که از دل این اعلام، انگیزه احتمالی از رشد قیمت ارز و آینده این شاخص حیاتی بیرون می‌آید ـ‌ شورای پول و اعتبار باید با تشکیل جلسه‌ای فوری علاوه بر بررسی مجدد و تصویب افزایش نرخ سود سپرده‌های بانکی، مجوز افتتاح سپرده سرمایه‌گذاری کوتاه مدت ویژه را نیز به سیستم بانکی بدهد تا از حجم نقدینگی موجود در بازار کاسته شود؛ چرا که همه متفق‌القولند راه مهار قیمت ارز از کنترل نقدینگی می‌گذرد، مگر این‌که اهداف دیگری از رشد قیمت ارز وجود داشته باشد که این افزایش را عاملانه و آگاهانه می‌نماید.

سیدعلی دوستی موسوی / گروه اقتصاد

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

دقیقاً 10سال پیش، رهبر معظم انقلاب با اشراف کامل از شرایط محیطی و محاطی کشور و آگاهی از آینده جامعه، مهم‌ترین مسأله روز اقتصادی را شیوه مصرف آحاد مردم ومسؤولان و راه برون‌رفت از مشکلات پیش‌رو را صرفه‌جویی عمومی و اصلاح الگوی مصرف دانستند و بر این اساس، شعار سال 88 را «حرکت به سمت اصلاح الگوی مصرف» نام نهادند و فرمودند: «من آنچه را که می‌خواهم در این برهه عرض کنم این است که ملت عزیز جداً از اسراف و زیاده‌روی پرهیز کنند. چون وضع جامعه ما از لحاظ مصرف، وضع خوبی ندارد...عادت‌های ما، سنت‌های ما، روش‌های غلطی که از این و آن یاد گرفته‌ایم، ما را سوق داده است به زیاده‌‌روی در مصرف به نحو اسراف. یک نسبتی باید در جامعه میان تولید و مصرف وجود داشته باشد. امروز در کشور ما اینجوری نیست.»

این ۵۰ ثانیه تلخ

این ۵۰ ثانیه تلخ

با ذهن ده دوازده سالگی‌ات نگاه کنی، فکر می‌کنی زنگ تفریح یک مدرسه خورده و بچه‌ها دارند هوریز می‌کنند توی حیاط مدرسه که از بوفه ساندویچ مزخرف کالباس خشک بخرند و نوشابه فانتای تگری و این یک ربع وقت آزاد را خرج شکمشان کنند و بادگلوهای سوزنده را توی کلاس بزنند و بینی‌شان تا مغز سرشان تیر بکشد و بسوزد و کیف کنند.

چند نکته درباره اتفاق روز یکشنبه مجلس

چند نکته درباره اتفاق روز یکشنبه مجلس

تصویری که روز یکشنبه از حضور وزیر خارجه در مجلس شورای اسلامی منعکس شد، چگونه تصویری بود؟ وزیر خارجه به عنوان مهمان و از باب معارفه و تحلیل وضعیت سیاست خارجی به مجلس دعوت شد؛ اما در لابه‌لای بحث، مکرر همهمه و داد و فریاد از اطراف و اکناف مجلس بلند بود، وزیر خارجه نیز متقابلاً بر حرارت کلام خود می‌افزود، فضای جلسه از حالت گفت‌وگو به جدل میل کرد و درنهایت تصویری متشنج از سطوح بالای حکمرانی در کشور به افکار عمومی مخابره شد.

شما باید پاسخ بدهید

شما باید پاسخ بدهید

در ماه‌های اخیر برخی چهره‌ها و شخصیت‌های سیاسی در قالب نامه‌نگاری و مصاحبه و اظهارنظرهای مطبوعاتی و... و با لحنی طلبکار در مورد وضع موجود کشور اعلام موضع کرده‌اند.

مشغول صاحب‌خانه باش

مشغول صاحب‌خانه باش

آنهایی که دوم اسفند سال گذشته با همه ناامیدی‌ها و گلایه‌ها پای صندوق رای آمدند و چهره‌های جدیدی را به مجلس فرستادند، همه امید و خواسته شان این بود - و هنوز هم هست- که منتخبان جدید تشنه خدمت باشند،نه شیفته رانت خرید و فروش دلار و سکه و پوشک! آنها همچنین می‌خواستند نماینده‌های جدید نه‌تنها کاسب بازار خودرو نباشند، بلکه به جای دعوا بر سر رفتن یا نرفتن زنان به استادیوم و اصلاح دقیقه90 قانون انتخابات و گرفتار شدن در ترافیک طرح های سیاسی، فکر سفره هایی باشند که هر روز کوچک‌تر می‌شوند.

گفتگو

بیشتر
مادر و دخترانه!

گفتگو با بازیگران سریال «مادرانه» که این روزها از آی‌فیلم بازپخش می‌شود

مادر و دخترانه!

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر