مراجعه مالباختگان به پلیس آگاهی

سارقان در دام پلیس گرفتار شدند

2 مرد جوان که شب‌ها به خانه‌ها دستبرد می‌زدند در دام پلیس گرفتار شدند.
کد خبر: ۴۰۶۱۹۴

به گزارش فارس، از تابستان سال 89 تعدادی از شهروندان تهرانی با مراجعه به دادسرای ناحیه 1 تهران شمیرانات طی دادخواستی اعلام کردند شب در حالی که اعضای خانواده در منزل خواب بودند، سارق یا سارقان وارد منزل شده و اقدام به سرقت فرش، لوازم صوتی و تصویری، وجه نقد، طلا و جواهرات و غیره کرده‌اند.

با دستور قضایی و ارجاع پرونده به کارآگاهان مبارزه با سرقت منزل پایگاه یکم پلیس آگاهی تهران بزرگ و بررسی ‌های انجام شده معلوم شد سارقان شب هنگام و از طریق دیوار و سپس پنجره بسته به شیوه‌ای خاص وارد خانه ویلایی شده و سرقت‌ها را در حضور اعضای خانواده مالباخته که همگی خواب بودند، انجام داده‌اند.

با شکایت‌های جدید که اغلب از خانه‌های ویلایی و در مناطق شمال، شمال شرق و تا حدودی محدوده مرکزی تهران رخ داده بود و تحقیقات تخصصی کارآگاهان پایگاه‌های یکم، سوم و چهارم پلیس آگاهی و اداره 17 پلیس آگاهی از آنجائی‌که سرقت‌ها کاملاً به یک شیوه و مشابه انجام شده بود، به این فرضیه قوت بخشیده شد که سارقان تمامی این‌گونه سرقت‌ها، یک گروه حرفه‌ای هستند.

بنابراین رسیدگی به این پرونده‌ها به بازپرس ولی‌زاده و در شعبه ششم بازپرسی دادسرای ناحیه 4 تهران رسالت تجمیع شد و به کارآگاهان اداره 17 پلیس آگاهی تهران بزرگ واگذار شد.

با تشکیل تیم ویژه‌ای از کارآگاهان در اداره هفدهم و تحقیقات پلیسی، تعدادی از مالباختگان اظهارات داشتند چهره یک، یا دو نفر از سارقان را دیده‌اند، لذا با انجام چهره‌نگاری و نیز رویت تصاویر سارقان سابقه‌دار منزل، هویت سارقان به نام خداعفو و فرامرز که دو برادر بودند، شناسایی شد.

با توجه به اظهارات مالباختگانی که موفق به رؤیت سارقان شده بودند، برخی از این افراد سارقان را در حین فرار دیده بودند، اما برخی دیگر از مالباختگان که در نیمه شب خواب بودند، با ایجاد سر و صدا در زمان سرقت، سارقان را در حین سرقت در منزلشان رویت کردند. این افراد به علت کهولت سن، تنها بودن و غیره به جهت ترس از حضور افراد غریبه در خانه شان خود را به خواب زده و در لحظات کوتاهی سارق و چهره‌اش را دیده که این موضوع کارآگاهان را به هویت واقعی سارقان رساند.

با اخذ دستور قضایی مبنی بر دستگیری این 2 برادر، متهمان تحت تعقیب کارآگاهان پلیس آگاهی قرار گرفته در حالی که آنان تحت تعقیب پلیس آگاهی چند استان دیگر از جمله اصفهان و کهگیلویه و بویراحمد بودند.

در تاریخ 11 فروردین امسال خداعفو و فرامرز به همراه یکی دیگر از برادران خود در مخفیگاه یکی از دوستانشان در اصفهان که تحت تعقیب پلیس آگاهی آن استان بود دستگیر شدند. با رسیدگی به جرائم این افراد در اصفهان و رفع نیاز از طریق آن پلیس و مرجع قضایی استان اصفهان، متهمان در اختیار کارآگاهان اداره هفدهم پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار گرفتند.

با انتقال متهمان به تهران، تحقیقات کارآگاهان از این 3 برادر آغاز شد که در ابتدای مسیر رسیدگی، یکی از 3 برادر با دستور قضایی آزاد و 2 برادر دیگر که در سرقت‌های تهران مشارکت داشتند در دایره تحقیقات تخصصی قرار گرفتند.

2 برادر سابقه‌دار هرگونه مشارکت در سرقت‌های خانه‌های ویلایی شمال تهران را انکار کرده، اما کشف مقادیر زیادی اموال سرقتی در مخفی‌گاه همدستشان در اصفهان و مدارک مالباختگان تهرانی مبنی بر مشخصات اموال مسروقه، اموال حدود 11 فقره از آخرین سرقت‌های تهران متعلق به مالباختگان شناسایی شد که متهمان فقط این 11 فقره سرقت را پذیرفتند.

با حضور مالباختگانی که سارقان را درحین سرقت دیده بودند، این 2 برادر مورد شناسایی مالباختگان رسیدند اما متهمان انجام این سرقت‌ها را انکار کردند.

ارزش اموال مسروقه در 11 فقره از سرقت‌ها که اموال سرقتی در اصفهان کشف شده بود، بیش از 300 میلیون تومان برآورد شد که با توجه به سرقت‌های مشابه در تهران به شیوه فوق ارزش این اموال به میلیاردها تومان بالغ خواهد شد که تحقیقات کارآگاهان در این باره کماکان ادامه دارد. لازم به ذکر است که از این 11 فقره سرقت تمامی اموال مسروقه قبل از این که سارقان موفق به فروش شده باشند کشف شده بود، به مالباختگان مسترد شد.

با انکار متهمان درباره سایر سرقت‌های مشابه، حتی آن دسته از سرقت‌هایی که مالباختگان این 2 برادر را در منزل خود در حین سرقت دیده بودند؛ بازپرس ولی‌زاده با درخواست انتشار بدون پوشش تصاویر متهمان در رسانه‌ها به منظور شناسایی سایر مالباختگان، موافقت کرد.

سرهنگ عباسعلی محمدیان رئیس پلیس آگاهی تهران بزرگ گفت: از شهروندانی که به شیوه فوق از منزل آنان سرقت شده و یا موفق به رویت سارقان شده دعوت می‌شود تا جهت برسی موضوع به اداره 17 پلیس آگاهی تهرن بزرگ واقع در خیابان وحدت اسلامی یا شعبه ششم بازپرسی دادسرای ناحیه 4 تهران مراجعه یا با شماره تلفن 51055389 یا 51055391 تماس حاصل کنند.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها