درگیری‌های شدید میان مخالفان و نیروهای قذافی همچنان ادامه دارند. دبیرکل ناتو برای مناقشه‌ لیبی راه‌حل نظامی نمی‌بیند. رؤسای پنج دولت آفریقایی قصد دارند برای برون‌رفت از این مناقشه با قذافی و اپوزیسیون مذاکره کنند.
کد خبر: ۳۹۴۴۶۹

این فقط نیروهای دمکراسی‌خواه نیستند که باید در برابر برتری نظامی نیروهای وفادار به قذافی هرچند یکبار دست به عقب‌نشینی بزنند. ناتو نیز برای آینده‌ لیبی فاقد یک استراتژی درازمدت است.

آندرس فوگ راسموسن، دبیرکل ناتو، اگرچه از عملیات نظامی نیروهای ائتلافی دفاع می‌کند، ولی وی برای برقراری صلح در لیبی این عملیات را کافی نمی‌داند. راسموسن در گفت‌وگو با هفته‌نامه‌ اشپیگل گفت: «پاسخ صادقانه‌ من این است که برای این مناقشه راه‌حل نظامی وجود ندارد.»

دبیرکل ناتو اتهام نیروهای اپوزیسیون مبنی بر این‌که ناتو به مبارزه علیه رژیم قذافی خیانت کرده است را غیرمنصفانه خواند. وی گفت، از زمانی که جنگنده‌های ناتو پنجشنبه‌ گذشته به اشتباه مواضع مخالفان را بمباران کردند، مناسبات میان نیروهای ائتلافی و مخالفان لیبی رو به تنش گذاشته است. در فاصله‌ یک هفته این دومین باری است که چنین اشتباهی رخ می‌دهد.

مخالفان به انتقاد می‌گویند که ناتو با حملات هوایی خود به قدر کافی از جان غیرنظامیان حمایت نمی‌کند.

راسموسن می‌‌گوید که شرایط وخیم هوا مانع از اجرای بخشی از عملیات هوایی ناتو شده است. دبیرکل ناتو به تغییر تاکتیک قذافی اشاره می‌کند و می‌افزاید: «رژیم سبعیت خود را آنجا نشان می‌دهد که انسان‌ها را به سپر دفاعی خود بدل کرده است.»

از نظر راسموسن، دیکتاتور لیبی باید برای این عمل خود «در برابر دیوان بین‌المللی جزا پاسخ دهد».

دبیرکل ناتو به این نشریه‌ آلمانی‌گفت که به خاطر انتقادی که وی به دولت آلمان داشته است، لزومی برای عذرخواهی نمی‌بیند. وی در شورای ناتو گفته بود، این "بی‌معنا" است که آلمان از اینکه توان نظامی خود را در اختیار پیمان ناتو بگذارد،امتناع می‌کند.

در پی اظهارات راسموسن، نماینده‌ آلمان در ناتو در اعتراض به این سخنان جلسه را ترک گفت. راسموسن در این رابطه خیلی ساده می‌گوید: «ما در شورای ناتو جلسه‌های طولانی بسیار داریم که در آن افراد مدام  وارد و خارج می‌شوند.»

تلاش دیپلماتیک کشورهای آفریقایی برای برقراری آتش‌بس

اتحادیه آفریقا نیز دست به تلاش‌هایی برای برون‌رفت از بحران لیبی زده است. یک سخنگوی وزارت خارجه آفریقای جنوبی گفت که هدف از این تلاش‌ها، توافق بر سر یک آتش‌بس فوری و سپس گفت‌وگوی سیاسی میان طرفین درگیری است.

یک هیأت بلندپایه‌ اتحادیه‌ آفریقا قرار است از روز یکشنبه 10 آوریل به مدت دو روز هم با معمر قذافی و هم نمایندگان مخالفان وارد مذاکره شود.

جاکوب زوما، رئیس‌جمهور آفریقای جنوبی و رؤسای کشور‌های کنگو، مالی، موریتانی و اوگاندا این هیأت بلندپایه‌ را تشکیل می‌دهند.

دفع حملات نیروهای قذافی توسط مخالفان

در مناطق رزمی نیروهای دولتی روز شنبه 9 آوریل مواضع مخالفان در غرب اجدابیا را مورد حمله قرار دادند. در جاده‌ میان اجدابیا و شهر البریقه درگیری سختی میان طرفین رخ داد. در این روز حدود 30 نفر از مخالفان کشته شدند.

در منطقه مصراته در حالی که این شهر در محاصره‌ نیروهای قذافی است، مخالفان توانستند حملات نیروهای قذافی را دفع کنند. نیروهای دولتی بارها در صدد تسخیر این شهر بندری استراتژیک برآمده‌اند.

ناتو روز شنبه بر حملات خود علیه نیروهای قذافی که در اطراف مصراته مستقر هستند افزود و 15 دستگاه تانک نظامیان قذافی را منهدم کرد. حملات هوایی ناتو مانع از ورود نیروهای قذافی به شهر شد. دو تانک دیگر نیروهای قذافی در نزدیکی بریقه منهدم شدند.

روز شنبه یک کشتی صلیب سرخ بین‌الملل به بندر مصراته رسید. این کشتی حامل دارو و وسائل پزشکی و دیگر نیازهای امدادی بوده است. محموله‌ این کشتی برای تأمین نیازهای بیمارستان اصلی شهر بوده است.

مشارکت ارتش آلمان در عملیات انسان‌دوستانه در لیبی

آلمان قصد دارد با کمک‌های نظامی خود در عملیات انسان‌دوستانه در لیبی مشارکت کند. در بوندستاگ آلمان از قرار معلوم اکثریت نمایندگان موافق شرکت ارتش آلمان در عملیات انسان‌دوستانه در لیبی، به ویژه برای شهر مصراته هستند.

هرمان گروهه، دبیرکل حزب دمکرات مسیحی آلمان گفت که «در اینجا مسئله بر سر تضمین کمک‌های انسان‌دوستانه است». وی در گفت‌وگو با یک روزنامه‌ آلمانی‌افزود که «این با عملیات نظامی کنونی در لیبی، که ما به دلایل منطقی‌خودمان در آن شرکت نکردیم، تفاوت دارد.»

دو حزب سوسیال دمکرات و سبزها نیز موافقت خود را با مشارکت ارتش آلمان در عملیات انسان‌دوستانه در لیبی اعلام کرده‌اند.

دویچه وله

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
یک عارف انقلابی

گفت‌وگوی جام‌جم با علی سرلک درباره ویژگی‌ های شخصیتی آیت‌ا... فاطمی‌ نیا

یک عارف انقلابی

نیازمندی ها