jamejamonline
بین الملل عمومی کد خبر: ۳۹۳۹۵۲ ۱۹ فروردين ۱۳۹۰  |  ۲۱:۱۷

بانک مرکزی اروپا به منظور مقابله با رشد سریع تورم، نرخ بهره در حوزه یورو را به میزان 1.25 درصد افزایش داده است.

نرخ بهره به مدت دو سال بعد از رکود اقتصادی جهان و بحران مالی در پایین ترین حد خود، یعنی یک درصد، نگه داشته شده بود.

ژان کلود تریشه، رئیس بانک مرکزی اروپا با تاکید بر اینکه هنوز نرخ بهره بسیار پایین است، گفت که افزایش آن در واکنش به خطر رشد پر شتاب تورم صورت گرفته است.

اما نگرانی هایی وجود دارد مبنی بر اینکه افزایش نرخ بهره موجب زیان کشورهایی مثل پرتغال خواهد شد که از لحاظ اقتصادی ضعیف ترند.

تریشه که در یک کنفرانس خبری سخن می گفت بر لزوم این اقدام تاکید کرد.

وی گفت که افزایش نرخ بهره موجب کاهش نرخ تورم می شود و آن را از دو و نیم درصد به هدف بانک مرکزی اروپا که 2 درصد است نزدیک یا مساوی می کند.

البته او در اظهارات خود که از پیش تدوین شده بود، سیاست های مالی اروپا را "بسیار مناسب" توصیف کرد و گفت که خطر افزایش تورم هنوز وجود دارد.

اما با این وجود، صرافان می گویند که اظهارات تریشه تا حدی احتمال افزایش بیشتر نرخ بهره را کاهش می دهد.

در طول اظهارات تریشه و در حالی که سرمایه گذاران تلاش می کردند از حرف های او سر در بیاورند، نرخ ارز یورو بسیار متغیر بود.

اما چیزی نگذشت که ارزش یورو در برابر دلار به طور قطعی پایین آمد.

ژان کلود تریشه در پاسخ به سوال خبرنگاران در مورد پرتغال تایید کرد که بانک مرکزی اروپا "مقامات پرتغالی را تشویق کرده است تا درخواست کمک کنند".

ژوزه سوکراتش، نخست وزیر پرتغال از اتحادیه اروپا درخواست کمک مالی کرد.

دولت پرتغال مقاومت زیادی در برابر وام خارجی کرد، اما سرانجام هفته پیش اذعان کرد که نتوانسته به اهداف سال 2010 برای کاهش کسری بودجه دست یابد.

بی بی سی

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
ما شاخه‌های توأم سیبیم و دیر نیست ...

ما شاخه‌های توأم سیبیم و دیر نیست ...

هفته گذشته به دانشگاه کابل حمله انتحاری شد. مردم ایران در همدردی با خواهران و برادران افغانستانی‌شان سنگ تمام گذاشتند. آنها با هشتگ #جان- پدر- کجاستی؟ تمام فضای مجازی را تسخیر کردند.

افول ظرفیت‌های سخت و نرم آمریكا

افول ظرفیت‌های سخت و نرم آمریكا

آمریكا امروز به‌عنوان پرچمدار یك نوع مدل سیاسی كه از آن به لیبرالیسم یاد می‌شود پس از یك فرآیند طولانی شاهد وضعیتی است كه تحت عنوان پیدایش گسل‌های اجتماعی، محل بروز جلوه‌های روشنی از نابرابری و تبعیض است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر