jamejamonline
استان ها عمومی کد خبر: ۳۸۹۱۸۰ ۱۴ اسفند ۱۳۸۹  |  ۱۵:۰۹

تعطیلی مدارس و لغو پروازها

بوشهری‌ها امروز خاک می‌خورند

گرد و غبار شدید امروز بوشهر که از شب گذشته، استان بوشهر را در برگرفته به حدی شدید و غلیظ است که انسانها به جای اکسیژن، خاک استنشاق می کنند.

به گزارش مهر، مهمان ناخوانده بوشهری ها که چند ماهی خبر از آن نبود زودتر از پیش بینی ها وارد بوشهر شد و به نوعی مردم این دیار را غافلگیر کرد. غافلگیری که با تعطیلی مراکز آموزش عالی و مدارس برخی شهرستانهای این استان در تمام مقاطع تحصیلی و لغو پروازهای این استان همراه شد.

علیرغم گردوغبار شدید و بدی آب و هوا در بوشهر مدیرکل آموزش و پرورش استان در برنامه زنده رادیو امروز بوشهر با انتقاد از صداوسیمای بوشهر اعلام کرد: چه کسی دستور تعطیلی مدارس را صادر کرد و صداوسیما چرا بدون هماهنگی تعطیلی مدارس  را اعلام می کند.

تعطیلی مدارس

محمد حاجی زاده در عین حال گفت: مدارس استان بوشهر به دلیل پدیده گردوغبار فقط در نوبت صبح تعطیل است و برای نوبت عصر بسته به آب و هوا تصمیم گیری خواهد شد.

وی افزود: در صورتیکه وضعیت هوا در مناطق مختلف استان بهتر نشود برای تعطیلی یا عدم تعطیلی مدارس در نوبت عصر مجدداً اطلاع رسانی می‌ کنیم.

وی با بیان اینکه تعطیلی مدارس در شهرستانهای در اختیار فرمانداران است، اظهار داشت: با توجه به اینکه فرماندار رئیس شورای آموزش و پرورش شهرستان‌ها هستند می ‌توانند با بررسی شرایط نسبت به تعطیلی یا عدم تعطیلی مدارس اقدام کنند.

آلودگی هوا در بوشهر 3 برابر بیشتر از استاندارد جهانی

مدیرکل حوادث غیرمترقبه استانداری بوشهر نیز گفت: آلودگی هوای امروز بوشهر و وجود گرد و غبار در هوای این استان 3 برابر بیشتر از استاندارد بهداشت جهانی است.

غلامرضا کشتکار افزود: وضعیت هوا در تمام استان بوشهر مطلوب نیست و گرد و غبار همه نقاط استان را فراگرفته است.

وی با بیان اینکه پدیده گردوغبار امروز بوشهر از استان خوزستان وارد این استان شده است، اظهار داشت: منشاء اصلی این پدیده از کشور عراق است که باید فکری اساسی برای آن شود.

مدیرکل حوادث غیرمترقبه استانداری بوشهر با بیان اینکه پیش بینی می شود وضعیت هوا بدتر شود، گفت: امیدواریم تا روزهای آینده وضعیت هوای بوشهر بهبود پیدا کند.

نمی توانستیم ادارات را تعطیل کنیم

کشتکار در خصوص عدم تعطیلی ادارات گفت: باتوجه به اینکه در پایان سال قرار داریم و بدلیل وجود حجم بالای کاری در ادارات، به جهت اینکه کار مردم مختل نشود نمی توانستیم ادارات را تعطیل کنیم.

وی اضافه کرد: بدی هوا را به استاندار اعلام کردیم اما طبق نظر ایشان ادارات و نهادهای دولتی در بوشهر نباید تعطیل شوند.

لغو پروازها

مدیرکل فرودگاه ‌های استان بوشهر نیز به مهر گفت: بدی هوا در بوشهر، وجود گرد و خاک بیش از اندازه در هوا که موجب کاهش دید شده است موجب شد تا پرواز دیشب و صبح امروز تهران - بوشهر و بالعکس لغو شد.

محمد گچکوب افزود: امروز دو پرواز دیگر نیز از فرودگاه بوشهر به مقصد مشهد و دبی انجام می ‌شود که با تداوم وضعیت آب و هوا احتمال لغو آنها وجود دارد.

وی اظهار داشت:  دید استاندارد برای فرود هواپیما باید  دو هزار متر باشد در حالیکه هم اکنون دید اندازه‌ گیری شده در فرودگاه بوشهر یک‌ هزار متر است.

آماده باش اورژانس و مراکز درمانی

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر نیز گفت: باتوجه به بدی آب و هوا در بوشهر علاوه بر اورژانس در تمامی شهرهای این استان مراکز درمانی نیز در آماده باش کامل بسر می برند.

دکتر رضا حیدری افزود: کسانی که دچار حساسیتهای راه های تنفسی و به طور مشخص بیماری آسم و بیماری های مزمن ریه هستند، بهتر است در این روزها از منزل خارج نشوند.

وی اظهار داشت: باید راه های ورود هوا را به داخل محیط زندگی مسدود کرده تا هوای درون محیط به گردش در آمده و گرد و خاک کمتری به سیستم تنفسی وارد شود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: افرادی که ناچار به خروج از منزل هستند از ماسکهای مخصوص ان 95 و در صورتی که این نوع ماسک در دسترس نبود از ماسکهای معمولی و یا حداقل از پارچه خیس استفاده کنند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل: