jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۳۸۴۳۰۲   ۱۹ بهمن ۱۳۸۹  |  ۱۸:۰۶

داروی پپتیدی در ایران تولید شد

رادیوداروی ضد تومور پروستات و ریه

رادیوداروی بومبزین - گالیوم67 با ترکیبی جدید برای نخستین بار در دنیا در پژوهشکده تحقیقات کشاورزی، صنعتی و پزشکی کرج وابسته به پژوهشگاه علوم و فنون هسته‌یی سازمان انرژی اتمی ایران تولید شد.

به گزارش ایسنا ، این رادیودارو قادراست به تومورهایی همچون تومورهای پروستات ، ریه ، سینه و کولون (سرطان روده بزرگ) که تعداد زیادی گیرنده بومبزین و گیرنده پپتید آزاد کننده گاسترین دارند متصل شده و جهت تصویربرداری از این تومورها استفاده شود.

این رادیونوکلید جهت نشاندارسازی ترکیب گالیوم-67 است که از سیکلوترون موجود در پژوهشکده تحقیقات کشاورزی، صنعتی و پزشکی کرج تولید می شود.

بنا بر این گزارش ، علاوه بر این با توجه به طرح ملی تولید ژنراتور گالیوم-68 در پژوهشگاه علوم و فنون هسته ‌یی در صورت تهیه و در اختیار گذاشتن آن، اولین داروی پپتیدی PET در کشور خواهد بود که نتایج بهتری نسبت به تصویربرداری کنونی با تکنسیوم خواهد داشت.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
اهمیت حفظ محققان در 30 سالگی رویان

اهمیت حفظ محققان در 30 سالگی رویان

احساس ما به‌عنوان دانش‌آموزان و دانشجویان قبل از انقلاب که مسائل سیاسی و توسعه ایران را پیگیری می‌کردیم، این بود کشور ما به لحاظ علمی و فناورانه و اقتصاد متکی بر دانش‌ملی به عمد عقب نگه داشته می‌شود.

ابررایانه سیمرغ بستر رشد اقتصاد دیجیتال

ابررایانه سیمرغ بستر رشد اقتصاد دیجیتال

امروزه با توجه به پیشرفت فناوری‌ های نوین، افزایش چشمگیر و گسترش روزافزون اطلاعات، دسترسی به منابع پردازشی پرسرعت و با ظرفیت بالا، به یکی از نیازهای اصلی و بنیادین مراکز پژوهشی و کسب‌ و کارها تبدیل شده و در پایداری و تداوم توسعه اقتصاد دیجیتالی، امری اجتناب‌ناپذیر است.

جای خالی سیاستگذاری در هوش مصنوعی

جای خالی سیاستگذاری در هوش مصنوعی

امروزه فناوری‌ های نوین و به ویژه هوش مصنوعی به سرعت جهان اطراف ما را متحول می‌کند و نفوذ روزافزون آنها در تمامی کاربردهای سنتی، یکی‌از دغدغه‌ها و اولویت‌های دولت‌هاست. اکنون دنیا به تعبیری با سونامی فناوری مواجه بوده و کشور ما نیز از این قاعده مستثنی نیست.

گفتگو

بیشتر
کار ناتمام محققان با آرسیبو

مدیر عملیاتی تلسکوپ رادیویی ساردینیا در گفتگو با جام‌جم از داغ‌ترین حوزه‌های مطالعاتی در اخترشناسی رادیویی می‌گوید

کار ناتمام محققان با آرسیبو