کامران قدکچیان یکی از کارگردانان صاحب‌نام سینمای ایران است که از حدود 4 دهه قبل به فیلمسازی اشتغال دارد و جزو ریش‌سفیدهای سینماست. او همه‌جور فیلمی در کارنامه‌اش دارد؛ از فیلمی تلخ و اجتماعی مانند «جمعه» با فیلمنامه‌ای از فریدون گله در سال‌های پیش از انقلاب، تا فیلم محبوبی مانند «آواز تهران» و «دیوانه‌وار».
کد خبر: ۳۸۴۲۴۴

قدکچیان جزو معدود سینماگرانی است که در طول بیش از 55 سال حضورش در سینما (نخستین بار او در فیلمی به کارگردانی شهلا ریاحی به نام «مرجان» در سال 1335 بازی کرد) همه‌گونه تجربه‌ای اندوخته است، از بازیگری تا دستیاری کارگردان، ساخت آنونس، نوشتن فیلمنامه، تدوین، مشاوره در امور گوناگون، طراحی صحنه و لباس و... چنین فیلمسازی با اطلاع دقیق از سیر تحولات سینما طی نیم قرن گذشته، همواره فردی مورد احترام سینمایی‌ها بوده است. آخرین فیلمی هم که قدکچیان ساخت، «فاصله» نام داشت که هم در نمایش عمومی‌اش مورد استقبال قرار گرفت و هم پس از ورودش به شبکه نمایش خانگی، جزو پرمخاطب‌ترین‌ها بود. فیلم جدید این کارگردان برجسته و باسابقه سینمای ایران «دختر شاه‌ پریون» نام دارد. او این فیلم را برای موسسه پویا فیلم و به تهیه‌کنندگی حسین فرح‌بخش و عبدالله علیخانی می‌سازد. چند پروژه‌ای که این دو تهیه‌کننده در دفترشان تولید کردند، همگی ساخته کارگردانان جوان و تازه‌کاری بودند که چندان موفقیت تجاری‌ به همراه نداشتند. به همین سبب مدیران موسسه پویافیلم، درصدد برآمده‌اند تا از توانایی یک فرد باتجربه در جذب مخاطب بیشتر کمک بگیرند. البته پیش از این نیز قدکچیان سابقه همکاری با این موسسه را داشت و فیلم‌های خوب و پرفروشی برای آنها ساخته بود.

دختر شاه پریون با بازی رامبد جوان، نیوشا ضیغمی، علیرضا خمسه، نازنین کریمی، مهران رجبی و مریم سلطانی ساخته شده و چند روزی است که مراحل فیلمبرداری‌اش به پایان رسیده است. احمد رفیع‌زاده، فیلمنامه‌نویس این کار است و کامیار فاروقی مدیر فیلمبرداری. قصه فیلم نیز درباره مرد ثروتمندی است که به اشتباه در اثر یک تصادف به جای دزد و جیب‌بر، سر از خانواده دختر شاه پریون درمی‌آورد و گرفتاری‌هایی برایش پیش می‌آید. همواره اشتباهی گرفتن و جابه‌جایی آدم‌ها در فیلم‌های تجاری، جزو موارد و شاید بتوان گفت ایده‌های فیلمنامه‌ای بوده که باعث محبوبیت آثار می‌شده است. از زمان «گنج قارون» این ایده همواره در سینمای تجاری ایران مورد استفاده قرار گرفته است و حتی فیلمسازان برجسته‌ای مثل مسعود کیمیایی در فیلمی مثل «رضا موتوری» نیز از آن بهره برده‌اند. دختر شاه پریون نیز اسکلت فیلمنامه‌اش بر مبنای موقعیت اصلی اشتباهی گرفتن طراحی شده است. با شناختی که از آثار قدکچیان وجود دارد، با توجه به کارگردانی فیلم‌های موفقی از قبیل «آواز تهران» و اواخر «سوغات فرنگ» که در گیشه نیز موفق بود، می‌توان به موفقیت تجاری این آخرین ساخته‌اش نیز امیدوار بود. دختر شاه پریون دومین همکاری قدکچیان با رامبد جوان پس از سوغات فرنگ است. جوان که امسال سومین ساخته‌اش با نام «ورود آقایان ممنوع!» در بخش مسابقه سینمای ایران جشنواره فیلم فجر حضور دارد، کماکان به بازیگری در نقش‌های کمدی علاقه‌مند است.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها