jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۳۵۳۴۶۳ ۲۶ شهريور ۱۳۸۹  |  ۱۷:۴۵

یک روستا از عصر‌آهن به همراه آثاری از تمدن روم‌باستان در انگلیس کشف شدند.

به گزارش ایسنا، روز گذشته در جریان احداث یک مدرسه در شهر لندن پایتخت انگلیس، بقایای روستایی از عصرآهن به همراه آثاری از تمدن روم‌باستان کشف شدند.

تا به حال در بقایای این دهکده استخوان‌های چندین کودک، ظرف‌های سفالی و استخوان‌های حیوانات اهلی از جمله گوسفند و بز و ابزار‌آلات ویژه قربانی‌کردن این حیوانات برای نوعی مراسم مذهبی ویژه کشف شده‌اند.

در حدود یک ماه قبل نیز بقایای قدیمی‌ترین خانه‌ی انگلیس با ‌10هزار و ‌500 ساله قدمت در شمال منطقه‌ی یرکشایر کشف شد. این خانه یک‌هزار سال قدیمی‌تر از خانه‌ای است که تا به‌حال گمان می‌شد، قدیمی‌ترین خانه‌ی انگلیس است.

باستان‌شناسان تاریخ ساخت این خانه را حدود ‌8500 پیش از میلاد مسیح (ع) تخمین زده‌اند و آن را محل زندگی شکارچیان می‌دانند. این خانه گنجایش ‌12 نفر را داشته و از چوب ساخته شده است.

در ماه مارس نیز استخوان‌های ده‌ها وایکینگ بدون سر در یک گور دسته‌جمعی با یک‌هزار سال قدمت در منطقه‌ی دورست انگلیس کشف شد که احتمالا بین سال‌های 910 تا 1030 میلادی توسط آنگلوساکسو‌ن‌های محلی گردن زده شده‌اند.

در ماه ژانویه نیز در جریان پروژه‌ی ساخت خط لوله‌ی آب شهر کنت انگلیس بقایای آثاری از عصر آهن شامل خانه‌های دایره‌یی‌شکل، ظرف‌های سفالی، چند ستون، حفره و تنور کشف شدند.

در دسامبر 2009 نیز باستان‌شناسان انگلیسی جریان کاوش‌های خود در دهکده‌ای 3500 ساله در منطقه‌ی یورکشایر انگلیس موفق به کشف قبرستانی شدند که قدمت برخی اسکلت‌های کشف‌شده در آن به یک‌هزار سال می‌رسد.

تعدادی از این اسکلت‌ها به زنانی از قرن 14 میلادی تعلق دارند که در قرون وسطا مرده یا به دلیلی کشته شده‌اند.

در نوامبر 2009 نیز باستان‌شناسان دانشگاه لیسستر انگلیس در محوطه‌ای تاریخی در نزدیکی شهر ملتون موفق به کشف بقایای یک کارخانه‌ی اسلحه‌سازی متعلق به عصر سنگ شدند که در آن بقایای هزاران سلاح سنگی با قدمتی حدود 10هزار سال کشف شده‌اند.

در آگوست 2009 نیز باستان‌شناسان انگلیسی موفق به کشف بقایای ساختمانی بزرگ از دوره‌ی نوسنگی شدند که قدمتی برابر اهرام ثلاثه‌ی مصر دارد و از آن می‌توان به‌عنوان یکی از قدیمی‌ترین عبادتگاه‌های جهان نام برد.

ساختار کلی این بنا به‌شکل یک صلیب است. دیوارهای آن حدود 16 فوت ضخامت دارند و از بخشی از آن که احتمالا پرستشگاه داخلی بوده، به‌عنوان محلی برای تقدیم کردن قربانیان به خدایان که احتمال دارد، انسان بوده باشند، استفاده می‌شده است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
کنترل کرونا با تشویق و تنبیه

کنترل کرونا با تشویق و تنبیه

نقش‎ها را باید جدی گرفت. اگر می‎‌خواهیم پروتکل‎های بهداشتی مقابله با بیماری کرونا رعایت شود، آمار ابتلا به بیماری کاهش پیدا کند یا کمک کنیم آمار مرگ و میر کم شود، باید هر کسی نقش خود را درست انجام دهد.

چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

دقیقاً 10سال پیش، رهبر معظم انقلاب با اشراف کامل از شرایط محیطی و محاطی کشور و آگاهی از آینده جامعه، مهم‌ترین مسأله روز اقتصادی را شیوه مصرف آحاد مردم ومسؤولان و راه برون‌رفت از مشکلات پیش‌رو را صرفه‌جویی عمومی و اصلاح الگوی مصرف دانستند و بر این اساس، شعار سال 88 را «حرکت به سمت اصلاح الگوی مصرف» نام نهادند و فرمودند: «من آنچه را که می‌خواهم در این برهه عرض کنم این است که ملت عزیز جداً از اسراف و زیاده‌روی پرهیز کنند. چون وضع جامعه ما از لحاظ مصرف، وضع خوبی ندارد...عادت‌های ما، سنت‌های ما، روش‌های غلطی که از این و آن یاد گرفته‌ایم، ما را سوق داده است به زیاده‌‌روی در مصرف به نحو اسراف. یک نسبتی باید در جامعه میان تولید و مصرف وجود داشته باشد. امروز در کشور ما اینجوری نیست.»

این ۵۰ ثانیه تلخ

این ۵۰ ثانیه تلخ

با ذهن ده دوازده سالگی‌ات نگاه کنی، فکر می‌کنی زنگ تفریح یک مدرسه خورده و بچه‌ها دارند هوریز می‌کنند توی حیاط مدرسه که از بوفه ساندویچ مزخرف کالباس خشک بخرند و نوشابه فانتای تگری و این یک ربع وقت آزاد را خرج شکمشان کنند و بادگلوهای سوزنده را توی کلاس بزنند و بینی‌شان تا مغز سرشان تیر بکشد و بسوزد و کیف کنند.

چند نکته درباره اتفاق روز یکشنبه مجلس

چند نکته درباره اتفاق روز یکشنبه مجلس

تصویری که روز یکشنبه از حضور وزیر خارجه در مجلس شورای اسلامی منعکس شد، چگونه تصویری بود؟ وزیر خارجه به عنوان مهمان و از باب معارفه و تحلیل وضعیت سیاست خارجی به مجلس دعوت شد؛ اما در لابه‌لای بحث، مکرر همهمه و داد و فریاد از اطراف و اکناف مجلس بلند بود، وزیر خارجه نیز متقابلاً بر حرارت کلام خود می‌افزود، فضای جلسه از حالت گفت‌وگو به جدل میل کرد و درنهایت تصویری متشنج از سطوح بالای حکمرانی در کشور به افکار عمومی مخابره شد.

شما باید پاسخ بدهید

شما باید پاسخ بدهید

در ماه‌های اخیر برخی چهره‌ها و شخصیت‌های سیاسی در قالب نامه‌نگاری و مصاحبه و اظهارنظرهای مطبوعاتی و... و با لحنی طلبکار در مورد وضع موجود کشور اعلام موضع کرده‌اند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر