رئیس کل بانک مرکزی با تاکید بر اینکه برای تصمیم‌گیری درباره ترکیب سبد ارزی "لحظه به لحظه" بازارهای جهانی را رصد می‌کنیم تا در هر مقطع زمانی، تصمیم خاص خود را بگیریم گفت: جزئیات این اقدامات را فعلا بنا به مصلحت کشور نمی‌توانیم اعلام کنیم ولی در ماههای آینده گزارشی در این باره به مردم ارائه خواهیم کرد.
کد خبر: ۳۳۵۴۲۲

محمود بهمنی در گفتگو با  مهر درباره جدیدترین اقدامات بانک مرکزی درباره ترکیب سبد ارزی کشور گفت:  دو سال قبل شرایط ایجاب می کرد که بانک مرکزی، تغییراتی را در سبد ارزی کشور انجام دهد. این کار صورت گرفت و فایده های بسیاری نیز برای کشور داشت چراکه آن زمان، ارزش دلار و یورو یکسان بود و بنابراین تغییر در سبد ارزی و تبدیل ذخایر از دلار به یورو، بسیار برای کشور مفید بود.

بهمنی افزود: بانک مرکزی در حال حاضر بازارهای جهانی را "لحظه به لحظه" رصد می کند تا ببیند در هر مقطع زمانی، چه تصمیمی باید اتخاذ کند، البته تصمیمات به طور قطع اعلام نمی‌شود.

رئیس کل بانک مرکزی با رد برخی اخبار رسانه‌های خارجی مبنی به احتمال تبدیل 45 میلیارد دلار یورو به دلار و طلا و با تاکیر بر اینکه اجازه نمی دهیم که کشور متضرر شود، گفت: به مردم اطمینان می دهم که بانک مرکزی به شدت اوضاع را تحت کنترل دارد و تصمیمات به موقعی را اتخاذ می کند که به طور قطع، گزارش آن را در ماههای آینده به مردم ارایه خواهیم داد.

تمرکز بانک مرکزی بر صندوق توسعه ملی

بهمنی در ادامه با اشاره به نحوه تبدیل حساب ذخیره ارزی به صندوق توسعه ملی، گفت: در صندوق توسع ملی قرار بر این است که 20 درصد از منابع درآمدی نفت کشور به حساب صندوق توسعه ملی منتقل شود؛ بنابراین از این به بعد تمرکز بانک مرکزی از حساب ذخیره ارزی بر این صندوق صورت می گیرد.

رئیس کل بانک مرکزی افزود: دستورالعمل این صندوق هم اکنون در مجلس مطرح است و به زودی مصوب می شود. بر این اساس، باید دید که چگونه و با چه ضوابط و دستورالعملی می توان از این منابع استفاده کرد، ضمن اینکه این موضوع در قانون لحاظ خواهد شد.

وی تصریح کرد: در سال گذشته اگر نفت را بالای 37.5 دلار می فروختیم، مازاد به حساب ذخیره ارزی واریز می شد و در این حساب برای ارایه تسهیلات ارزی به بخش خصوصی تصمیم‌گیری می شد. برای بخش دولتی نیز صرفا با مجوز مجلس، امکان برداشت وجود داشت.

صندوق توسعه ملی همواره موجودی خوبی خواهد داشت

بهمنی گفت: امسال که قیمت پایه نفت در بودجه 65 دلار دیده شد، در مجموع 20 درصد از منابع نفتی به صندوق واریز می‌شود، یعنی صندوق توسعه ملی همواره موجودی خوبی خواهد داشت که می توان براساس آن موجودی، تصمیم‌گیری کرد.

رئیس کل بانک مرکزی در خصوص نحوه نظارت بر فعالیت صندوق توسعه ملی خاطرنشان کرد: برای این کار هیئت امنایی تعیین می شود که رئیس را مشخص می کنند. اگر بانک مرکزی رئیس باشد، وظیفه نظارت با بانک مرکزی است؛ ولی به طور قطع یکی از اعضای اصلی بانک مرکزی خواهد بود چراکه مسائل آن مرتبط با درآمدهای ارزی کشور است و باید سیاستهای ارزی و کنترلهای مربوط به آن توسط بانک مرکزی انجام شود.

بهمنی در خصوص چگونگی برداشت دولت از منابع صندوق توسعه ملی خاطرنشان کرد: باید دید مصوبه ای که مجلس در این زمینه خواهد داشت، چیست. ما به دنبال آن مصوبه هستیم. ممکن است شرایطی بگذارند که ما دقیقا براساس آن شرایط عمل کنیم.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها