با اجرای مراسم نظامی از هورست کوهلر، رئیس‌جمهور مستعفی آلمان در برلین وداع شد. در این مراسم 200 مهمان برجسته شرکت داشته و یک قطعه‌موسیقی "بلوز" نیز نواختن شد. کوهلر باردیگر بر درستی کناره‌گیری خود تاکید کرد.
کد خبر: ۳۳۴۵۳۳

در کاخ ریاست جمهوری آلمان در برلین مراسم تودیع هورست کوهلر در شامگاه سه‌شنبه 15 ژوئن برگزار شد. در این مراسم آنگلا مرکل، صدر‌اعظم آلمان، گیدو وستروله، وزیرامورخارجه، نوربرت لامرت، رئیس پارلمان، کارل تئودور تسو گوتنبرگ، وزیر دفاع و ینز بوهرنزن، رئیس شورای فدرال و رئیس‌جمهور موقت آلمان حضور داشتند.

این مراسم برجسته‌ترین و مهم‌ترین شکل احترام نظامی در آلمان به شمار می‌آید. هورست کوهلر پیشتر با برپایی چنین مراسمی موافقت کرده بود. بیش از 200 مهمان داخلی و خارجی نیز به مراسم خداحافظی ‌رئیس‌‌جمهور آلمان دعوت شده بودند.

کوهلر بار دیگر در مراسم تودیع بر درستی استعفای خود تاکید کرد و گفت: «پیش از این دلایل کناره‌گیری‌ام را بر شمردم، حال نیز نمی‌توانم چیزی بدان بیافزایم. این تصمیم را به این دلیل اتخاذ کردم، چرا که آن را درست می‌دانستم و همچنان نیز درست می‌دانم.»

کوهلر افزود: «احترام و صداقت باید در سیاست این کشور جایگاهی استوار داشته باشد. خدمت به آلمان، افتخاری بزرگ برای من است.»

ینس بوهرنزن، رئیس‌جمهور موقت آلمان از زحمات کوهلر قدردانی کرد و اظهار داشت که «وی مُهر خاص خود» را بر مقام ریاست‌جمهوری در آلمان زد و با طرح پرسش‌هایی مهم و هر از گاهی «دردسرآور» مسایلی را به چالش کشید که بحث‌برانگیز بودند.

رقابت شدید دو نامزد ریاست‌جمهوری

در باغ کاخ ریاست جمهوری بلوو سرانجام نوبت به موسیقی‌های درخواستی کوهلر رسید. رئیس‌جمهور مستعفی آلمان خواستار نواختن مارشی از یوهان اشتراوس و یک قطعه موسیقی "بلوز" به نام "سنت لوئیز" اثر ویلیام هاردی شده بود.

در بامداد چهارشنبه 16 ژوئن نیز هورست کوهلر از همکاران خود در کاخ ریاست‌جمهوری برای شش سال فعالیت مشترک قدردانی کرد.

هورست کوهلر برغم کناره‌گیری داوطلبانه خود از مقام ریاست‌‌جمهوری همچنان از مزایای معینی بر طبق قانون آلمان برخوردار است. بطور مثال مبلغ 199 هزار یورو حقوق سالانه‌ وی پرداخت خواهد شد. کوهلر همچنین اجازه دارد به حساب دولت دفتر، منشی و یک اتومبیل خدمت در اختیار داشته باشد.

جانشین هورست کوهلر در تاریخ 30 ژوئن در اجلاس فدرال آلمان برگزیده خواهد شد. تاکنون سه نامزد برای تصدی این مقام معرفی شده‌اند. "کریستیان وولف" نامزد مشترک ائتلاف حاکم، "یواخیم گاوک" نامزد مشترک احزاب سوسیال دمکرات و سبزها و خانم لوکرتسیا یوخیمزن، نامزد حزب چپ در آلمان.

گرچه رئیس‌جمهور آلمان دارای وظایف تشریفاتی است و مستقیماَ از سوی مردم انتخاب نمی‌شود، اما در آخرین نظرسنجی‌های معتبر 43 درصد از آلمانی‌ها خواهان انتخاب "گاوک"، 37 درصد طرفدار "وولف" و تنها 2 درصد طرفدار "یوخیمزن" هستند.

دویچه وله

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
فرزند زمانه خود باش

گفت‌وگوی «جام‌جم» با میثم عبدی، کارگردان نمایش رومئو و ژولیت و چند کاراکتر دیگر

فرزند زمانه خود باش

نیازمندی ها