دبیر شورای نخبگان بنیاد ملی نخبگان ضمن تشریح جزئیات اعطای وام مسکن به نخبگان و معرفی مشمولان این وام گفت: اجرای این مصوبه از سال 88 به مدت 3 سال لازم‌الاجراست که به دلیل محدودیت منابع مالی با توافق بانک‌ها این زمان افزایش می‌یابد. دکتر سیدمرتضی موسوی خوشدل در گفتگو با مهر با بیان این مطلب افزود: بر اساس مصوبه هیات وزیران، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران حداکثر به 3000 نفر از نخبگان و استعدادهای برتر با معرفی بنیاد ملی نخبگان در دو سقف 500 و 800 میلیون ریال تسهیلات خرید مسکن با نرخ سود 12 درصد اعطا می‌کند.
کد خبر: ۳۳۳۵۹۷

وی بانک‌های عامل را بانک‌های ملی، ملت و صادرات نام برد و گفت: در حال حاضر بانک ملی برای پرداخت وام اقدام کرده است و معرفی به بانک ملت نیز شروع شده است. ضمن آن‌که مذاکره با بانک صادرات برای اعطای این وام همچنان ادامه دارد و هنوز لیستی به این بانک برای معرفی افراد واجد شرایط ارسال نشده است.

دبیر شورای نخبگان بنیاد ملی نخبگان ادامه داد: تاکنون 450 نفر از واجدین شرایط برای دریافت وام به بانک‌های مذکور معرفی شده اند که برخی از آنها مسکن مورد نظر را خریداری کرده اند و برخی از آنها پس از تکمیل مدارک لازم اقدام به دریافت وام و خرید خواهند کرد.موسوی زمان اجرای این آیین‌نامه را از سال 88 دانست و خاطرنشان کرد: در سال گذشته به دلیل آماده نبودن ضوابط اجرایی اعطای وام مسکن به نخبگان، تنها 58 نفر از نخبگان کشوری به بانک‌های عامل معرفی شدند، ولی امسال با اجرایی شدن آن تاکنون 450 نفر برای دریافت این تسهیلات معرفی شده اند.

وی با بیان این‌که طبق مصوبات این آیین نامه برای 3 سال لازم‌الاجراست به مهر گفت: زمان اجرای این آیین‌نامه از سال 88 بود، ولی به دلیل مشکلاتی که وجود داشت سال گذشته موفق نشدیم ظرفیت معرفی شدگان را به حدنصاب برسانیم، ولی در سال جاری با رفع موانع این امر تسهیل شد و در تلاش هستیم که تا پایان سال جاری تا سقف 2000 نفر و تا پایان برنامه 3000 نفر به بانک‌های عامل معرفی شوند.

ضوابط اعطای وام مسکن

دبیر شورای نخبگان بنیاد ملی نخبگان با اشاره به جرئیات اعطای وام مسکن نخبگان افزود: این وام در دو سطح 500 و 800 میلیون ریالی با در نظر گرفتن اولویت‌ها پرداخت می‌شود.

به گفته وی، دارندگان مدال طلای المپیادهای دانش‌آموزی، نفرات اول تا سوم المپیاد‌های دانشجویی، 20 نفر برتر آزمون گروه ریاضی از 100 نفر برتر، 10 نفر برتر آزمون گروه تجربی از 50 نفر برتر، 10 نفر برتر گروه علوم انسانی از 50 نفر برتر و 5 نفر برتر گروه هنر از 20 نفر برتر، صاحبان طرح‌های برگزیده جشنواره‌های بین‌المللی خوارزمی، رازی، فارابی، بخش دانشجویی و آزاد جشنواره جوان خوارزمی و برگزیدگان بخش فن‌آفرینی جشنواره شیخ بهایی، برگزیدگان قرآنی سطوح یک و دو بر اساس ضوابط مصوب بنیاد، برگزیدگان از میان دانشجویان نمونه کشوری بر اساس ضوابط مصوب بنیاد و دارندگان مدال‌های جهانی مسابقات بین المللی مهارت می‌توانند از تسهیلات وام 800 میلیونی برخوردار شوند.

همچنین مشمولان وام سطح دو (500 میلیون ریال) شامل دارندگان مدال نقره و برنز کشوری المپیادهای دانش‌آموزی، نفرات برتر کشوری آزمون‌های ورودی دانشگاه‌ها (80 نفر باقیمانده از 100 نفر اول گروه ریاضی و فنی، 40 نفر باقیمانده از 50 نفر اول گروه علوم تجربی، 40 نفر باقیمانده از 50 نفر اول گروه علوم انسانی و 15 نفر باقیمانده از 20 نفر اول گروه هنر)، صاحبان طرح‌های برگزیده بخش دانش‌آموزی و کاردانی جشنواره جوان خوارزمی به شرط داشتن سهم موثر، اعزام شدگان به مسابقات جهانی مهارت و مخترعان سطح 1 و 2 طبق ضوابط بنیاد ملی نخبگان می‌شوند.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها