jamejamonline
ورزشی سایر کد خبر: ۳۱۲۹۰۲   ۰۱ اسفند ۱۳۸۸  |  ۱۲:۱۸

شمشیربازی ایران درحالی به وعده‎های سرپرست این رشته مبنی بر مدال‌آوری در گوانگژو و کسب سهمیه المپیک لندن دلخوش کرده که چگونگی انتخاب اعضای تیم ملی و نتایج به دست آمده ورزشکاران اعزامی به رقابت‎های بین‌المللی ناامیدی نسبت به تحقق وعده‌ها را موجب شده است.

به گزارش مهر ، این روزها ورزش ایران با هیاهوهای زیادی که البته بیشتر برگرفته از شکست‎ها و ناامیدی‎ها هستند ، گره خورده است. هیاهوهایی که معقول یا نامعقول تا آنجا پیش رفتند و ورزش ایران را درگیر خود کردند که کمتر فرصتی برای توجه بیشتر به برخی رشته‎ها و به خصوص فرصت سوزی آنها باقی گذاشتند. مثل شمشیربازانی که رفتند و آمدند اما هرگز کسی صدای چکاچک شمشیر آنها را نشنید!

آنچه زاده این شکست‎های بزرگ و جهانی و شادی زودگذر بود آنچنان سلسله وار به دنبال یکدیگر آمدند و رفتند که کمتر کسی نتوانست در میان صدای بلند هیاهوهای ایجاد شده، صدای به زمین خوردن شمشیر شمشیربازان در مسکو را بشنود یا حداقل اینکه شنیدند اما به روی خود نیاوردند!

وگرنه یکی از مدیران متولی ورزش که مدعی رسیدگی به امور همه رشته‎ها هستند پاسخ این سوال را از فدراسیون شمشیربازی و سرپرست جدیدش جویا می‎شد که سقوط تک تک ورزشکاران و در نهایت آخر شدن تیم ایران در مسابقات جایزه بزرگ سابر مسکو چرا و به چه دلیل؟ یا حداقل اینکه خود سرپرست فدراسیون به فکر رسیدگی به این سقوط و نزول می‎افتاد.

93 پله سقوط به لطف یک درجا زدن

شمشیربازان ایرانی که در قالب تیم ملی سابر برای شرکت در مسابقات جایزه بزرگ به روسیه سفر کرده بودند در پایان این رقابت‎ها و در مجموع دیدارهای تیمی و انفرادی نسبت به دوره پیشین همین مسابقات که یک سال پیش برگزار شد 93 پله سقوط داشتند.

تیم اعزامی ایران در پایان دیدارهای تیمی پایین‎تر از دیگر شرکت‎کنندگان یعنی در رده هفدهم و آخر قرار گرفت. اما اینکه چرا تیم کشورمان نتوانست مانند فرانسه، ایتالیا و چین عنوان‌های اول تا سوم را به دست آورد یا اینکه به جای آلمان، رومانی، کره‎جنوبی، روسیه، اوکراین، مجارستان، بلاروس، آمریکا، لهستان، کانادا، ژاپن، قزاقستان و ترکیه در یکی از رده‎های چهارم تا شانزدهم قرار گیرد اصلا جای سوال و پرسش ندارد! چون سقوط انفرادی  تک تک شمشیربازان شرکت‎کننده در این مسابقات نمی‎توانست موقعیتی بهتر از این را برای تیم ملی ایران فراهم کند.

در میان شمشیربازان اعزامی به مسکو پرویز درویشی با تکرار رده پیشین خود بهترین مقام ایران را هم به دست آورد. وگرنه بازیکنانی مانند مجتبی عابدینی، حمیدرضا طاهرخانی و امین قربانی با وجود تجربه حضور در این مسابقات با چندین پله نزول به کار خود در مسکو خاتمه دادند. اعضای جدید تیم ملی هم در میان 120 بازیکن شرکت کننده نتوانستند صاحب رده‎های جالب توجهی شوند.

بر این اساس ، حمیدرضا طاهرخانی و مجتبی عابدینی که در دوره پیشین این مسابقات به جدول 64 نفره صعود کرده بودند و موجب مقام یازدهمی تیم ایران شدند به ترتیب از رده‎های 46 و 63 به رده‎های 89 و 91 سقوط کردند.

امین قربانی با 16 پله نزول به رده 105 بسنده کرد. محمد فتوحی و فرزاد باهرارس باران که در دوره پیشین این مسابقات حضور نداشتند هم عنوانی بهتر از 106 و 110 به دست نیاوردند. با این اوصاف چه بسا اگر پرویز درویشی درجا نمی‎زد و در رده 84 باقی نمی‎ماند و مانند دیگر هم تیمی‌هایش با سقوط مواجه می‎شد نزول تیم سابر ایران در رنکینگ جهانی بیشتر از دو پله بود و در مکانی پایین‎تر از بیستمی جهان قرار می‌گرفتیم.

دلخوشی زودگذر یک نایب قهرمانی جهانی

مجتبی عابدینی در مسابقات اخیر قهرمانی کلاس A جهان که در جزیره کیش برگزار شد در فینال رقابت‎های سابر مقابل حریف مجارستانی خود متحمل شکست شد و به مدال نقره جهانی دست یافت. اما همین ملی پوش به فاصله کمتر از دو ماه در مسابقاتی که سابقه حضور در آن را هم دارد 28 پله نزول می‎کند. این چه معنایی دارد جز اینکه مسابقات کیش اصلا در حد و اندازه‎های «جهانی» نبوده و دلخوش کردن به نتایج آن به صلاح نیست. اگر غیر از این بود رقابت‎های بخش اسلحه سابر این مسابقات با حضور بیشتر از 9 ورزشکار خارجی برگزار می‎شد!

مسکو اولین محل سقوط شمشیربازان نبود

تیم ملی شمشیربازی ایران پیش از آنکه به مسکو برود، در رقابت‎های جام جهانی شرکت کرد. پیکارهایی که درست به فاصله یک هفته بعد از مسابقات کیش در ترکیه برگزار شد اما هیچ نتیجه‎ای از آن عاید مسافران ایرانی نشد.

امین قربانی، مجتبی عابدینی، پرویز درویش و حمیدرضا طاهرخانی شمشیربازان کشورمان در دوره پیشین مسابقات جام جهانی بودند که هر 4 نفر هم به جدول 64 نفره راه یافتند. اما امسال مجبتی عابدینی تنها نماینده کشورمان بود که تا این مرحله بالا آمد. البته آن هم به لطف روبروشدن با قرعه استراحت در دور اول بازی‎ها. وگرنه دیگر ملی‏پوشانمان همگی در همان دور نخست شکست خوردند و از دور مسابقات کنار رفتند و بعد از آن مشابه این ناکامی در مسکو اتفاق افتاد.

در اسلحه اپه هم سقوط داشتیم

اما سقوط شمشیربازی ایران طی ماه‎‌های گذشته تنها معطوف به تیم‎های سابر نبوده است. شمشیربازان اسلحه اپه کشورمان نیز در رقابت‎های جایزه بزرگ قطر با 5 پله نزول مواجه شدند. این تیم در دوره پیشین این رقابت‎ها تیم‎هایی مانند انگلستان و ونزوئلا را برد و در رده 14 ایستاد. اما امسال به رده 19 این رقابت‌ها بسنده کرد.

سه روز تمرین در تهران تنها اردویی بود که ورزشکاران تیم ملی شمشیربازی کشورمان به واسطه حضور در آن و وصل کردنش به زمان اعزام، خود را برای رویارویی با دیگر شرکت‌کنندگان در مسابقات شمشیربازی جایزه بزرگ سابر مسکو آماده کردند. اما اینکه شمشیربازان حاضر در این اردوی ناکافی بدون غربال و گذر از رقابت‌های انتخابی تیم ملی معرفی شده بودند، دلیل دیگری بر ناکامی‎های تیم ملی است.

مسعود فتوحی که دارنده سه مدال برنز از مسابقات قهرمانی جوانان آسیا و رقابت‎های کلاس A جوانان جهان است یکی از منتقدان نسبت به برگزار نشدن مسابقات انتخابی تیم ملی است:«من نفر سوم مسابقات قهرمانی کشور هستم ولی به روسیه اعزام نشدم چون سرپرست فدراسیون نمی‌خواست. 4 سال پیش هم من نتوانستم در مسابقات قهرمانی جوانان جهان (ترکیه) شرکت کنم. آن زمان هم باقرزاده رئیس فدراسیون بود. این بار هم درست در زمان مدیریت ایشان چنین مشکلی برایم پیش آمده است».

«اما برادر شما (محمد فتوحی) به مسابقات جایزه بزرگ مسکو اعزام شد. اگر سرپرست فدراسیون شمشیربازی با شما مشکل دارد می‎توانست برای بردارتان هم مشکل تراشی کند؟» وی در واکنش به این سوال گفت:«او نمی‎توانست مانع اعزام برادرم شود چون مسعود نفر اول ایران است اما با این حال مسعود فقط در رقابت‌های انفرادی روسیه شرکت کرد. او را در مسابقات تیمی شرکت ندادند. فکر می‎کنم این هم از تاثیر انتقادات من بود».

فتوحی با اشاره به اینکه به خاطر چنین مسائلی از شمشیربازی خداحافظی می‎کند، یادآور شد:«باقرزاده خیلی خوب حرف می‏زند. می‎گویند ملی پوشان توسط کمیته فنی انتخاب شدند پس لزومی به برگزاری رقابت‎های انتخابی نبود. نمی‎دانیم این چه کمیته فنی است که ما نمی‎دانیم اعضای آن چه کسانی هستند! مگر کسی از بزرگان هم در این رشته مانده که عضو کمیته فنی باشد؟ اصلا فدراسیون مسابقات انتخابی برگزار نکرد چون خودشان می‎دانستند که نفرات مورد نظرشان نمی‎توانند سهمیه بگیرند. این صحبت‎ها را بدون ترس از عواقب آن می‎زنم چون قصد خداحافظی برای همیشه را دارم. البته کناره گیری خود را به رئیس سازمان تربیت بدنی اعلام می‏کنم نه مدیران فدراسیون شمشیربازی».

پول بده تا مسافر شوی

تیم شمشیربازی جوانان کشورمان 13 اسفندماه به منظور حضور در رقابت‎های قهرمانی آسیا عازم فیلیپین خواهد شد. فرزاد باهرارس باران، محمد فتوحی، سجاد پورسلمان (نفرات اول، دوم و چهارم المپیاد ایرانیان) همراه با علی پاکدامن نفرات اعزامی به این رقابت‎ها هستند. محمد رهبری که عنوان سوم بازی‎های اخیر المپیاد ورزشی ایرانیان را به دست آورد از اینکه در ترکیب اعزامی به این رقابت‎ها جایی ندارد به شدت گله‏مند است:« برای معرفی بازیکنان اعزامی به فیلیپین رقابت‎های انتخابی برگزار نکردند اما قرار بود 4 نفر برتر کشور عضو تیم جوانان شوند. حالا چطور نفرات اول، دوم و چهارم المپیاد ایرانیان به تیم ملی دعوت می‎شوند ولی من که سوم شدم نه؟ آنوقت بازیکنی اعزام می‏شود که در همین المپیاد ایرانیان نتوانست از جمع 8 بازیکن بالاتر بیاید!».

وی به یک موضوع جالب دیگر اشاره می‏کند:«حضور در مسابقات قهرمانی آسیا حق من است. من یک سال تمرین مداوم داشتم تا بتوانم در المپیاد ایرانیان موفق حاضر شوم اما با این وجود یکی دیگر به جای من به فیلیپین می‏رود. واقعیت این است که آنها هرکس را دوست دارند می برند نه کسی که لیاقت دارد. البته سرمربی تیم (محمد شیخ الاسلام) یک راه پیش پای من گذاشت تا بتوانم عازم فیلیپین شوم. او به من گفته اگر پاسپورت داری و از نظر وسایل و تجهیزات مورد نیاز برای مسابقه هم مشکلی نداری، یک میلیون تومان بده تا برایت بلیط تهیه کنیم. یعنی هزینه سفر کامل به عهده خودم باشد. من که خوب می‏دانم دلایل این کارها چیست. من گیلانی هستم و سرپرست فدراسیون هم با گیلانی‎ها لج است».

توضیحات سرمربی تیم ملی و جوانان شمشیربازی

فضل الله باقرزاده سرپرست فدراسیون شمشیربازی تماس‎های چندباره خبرنگار مهر برای پاسخگویی به تمام این مسائل و نظرهای مطرح شده را بی پاسخ گذاشت. اما محمد شیخ الاسلام که تقریبا از حدود یک ماه پیش در راس کادر فنی تیم‎های ملی و جوانان قرار گرفت ادعای محمد رهبری را تایید و در مورد آن توضیح داد:«چون وقت نداشتیم از برگزاری مسابقات انتخابی صرفنظر کردیم. ملاک ما هم برای معرفی نفرات اعزامی به فیلیپین رده بندی کلی جوانان کشور بود نه بازی‌های المپیاد؛ محمد رهبری در المپیاد ایرانیان سوم شد اما نفر ششم رده‎بندی کلی جوانان کشور است».

«قضیه پرداخت یک میلیون تومان برای سفر به فیلیپین چیست؟» شیخ الاسلام در این مورد اظهارداشت:سرپرست فدراسیون لطف کردند و گفتند اگر تیم اعزامی برای اعزام بیش از 4 بازیکن ظرفیت داشت و مجاز به انجام این کار بود و کمیته فنی هم تایید کرد، محمد رهبری می‎تواند در مسابقات شرکت کند اما چون خارج از ظرفیت است باید هزینه‎ها را خودش پرداخت کند که البته این موضوع الان کاملا منتفی شده است. ضمن اینکه رهبری اصلا پاسپورت هم ندارد.

سرمربی تیم ملی شمشیربازی در مورد علت برگزار نشدن مسابقات انتخابی برای این تیم و نتایج ضعیف در رقابت‌های جایزه بزرگ مسکو هم تصریح کرد:«من وقتی مسئولیت این تیم را بر عهده گرفتم که تنها چند روز به زمان اعزام باقی مانده بود. نفرات اعزامی به مسکو هم براساس آخرین رده‎بندی کشور انتخاب شدند. ضمن اینکه ما در روسیه به دنبال کسب نتیجه نبودیم. هدف ما بازی‌های آسیایی گوانگژو و رقابت های قهرمانی آسیا (کره جنوبی) است».

این راه رسیدن به نان نیست چه برسد مدال

«برخلاف فوتبال ، شمشیربازی برای شما نان نمی‎آورد» این معروف ترین جمله «لورا فلسل کولوویچ» است. ورزشکار معروف فرانسوی که  در تقابل با حریفانش آنچنان با شدت حمله می‎کند که به عقیده خیلی ها می‏تواند بدن حریفان را سوراخ کند و به همین دلیل به او لقب «زنبور» داده‎اند. این ورزشکار 5 مدال المپیک و 12 مدال از رقابت‏های قهرمانی جهان در اختیار دارد با این وجود برای گذران زندگی‎اش همزمان در یک دفتر هواپیمایی کار می‎کند چون اعتقاد دارد که «برخلاف فوتبال ، شمشیربازی برای شما نان نمی‏آورد».

و حال با شیوه‏ای که شمشیربازی ایران در پیش گرفته ورزشکاران ما هم نمی‎توانند به نان برسند چه برسد مدال‏ها و سهمیه‏ای که فضل الله باقرزاده از زمان حضور دوباره اش در فدراسیون شمشیرباز وعده آنها را داده است.«به طور حتم از بازی‎های آسیایی 2010 گوانگژو با دست پر بازمی‎گردیم. شمشیربازان ایرانی در این رقابت‌ها مدال آور خواهند بود. ضمن اینکه برنامه‎هایی داریم که بتوانیم به واسطه آنها سهمیه المپیک 2012 لندن را به دست آوریم».

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
ما حتما می توانیم

ما حتما می توانیم

خواهر و برادری ژاپنی با هم مدال طلای المپیک توکیو را صید کردند! هر دو جودوکار هستند و هر دو در یک روز در فینال مسابقات حریفان فرانسوی و گرجستانی خود را شکست دادند و قهرمان المپیک شدند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر