jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۳۱۱۱۵۲   ۱۷ بهمن ۱۳۸۸  |  ۰۰:۰۴

گروه سلامت: تحقیقات تازه پژوهشگران نشان می‌دهد: هر چه شروع تغذیه کودکان را با غذاهای جامد به تعویق بیندازید، در بزرگسالی اضافه‌وزن کمتری خواهند داشت. به گزارش ایسنا؛ محققان دانشگاه کپنهاگ Copenhagen اعلام کردند؛ کودکان خود را هر چه دیرتر یعنی در حدود 2 تا 6 ماهگی با غذاهای مکمل آشنا کنید تا خطر اضافه وزن در بزرگسالی آنها کاهش یابد.

چندین تحقیق نشان می‌دهند که تغذیه از شیر مادر، عامل محافظتی در برابر چاقی می‌باشد. در پی این یافته‌ها محققان مطالعه‌ای را بر روی گروهی متشکل از 5 هزار و 68 مرد و زن که در بین سال‌های ‌1959 1961 درCopenhagen به دنیا آمده بودند، انجام دادند.

نیمی از شرکت‌کنندگان این تحقیق به مدت حداقل دو ماه و نیم توسط شیر مادر تغذیه شده بودند در حالی که نیمی دیگر از حدود 5/3 ماهگی یا دیرتر شروع به خوردن غذاهای جامد کرده بودند.

17 درصد از کودکان تغذیه با قاشق را قبل از دوماهگی آغاز کرده بودند در حالی که ‌46 درصد از آنها تا 4 ماهگی یا دیرتر این عمل را انجام نداده بودند.

در یک سالگی کودکانی که به مدت طولانی‌تری از شیر مادر تغذیه کرده بودند، شاخص توده بدنی BMI (مقیاسی استاندارد برای انداره‌گیری چاقی یا لاغری یک فرد) کمتری را داشتند، هرچند هیچ ارتباطی بین مدت زمان شیر خوردن کودک و BMI در دوران بعد از کودکی، جوانی یا بزرگسالی یافت نشد.

محققان افزودند: در مطالعه انجام شده، خطر اضافه وزن در 42 سالگی به ازای هر ماه تاخیر در شناساندن غذاهای مکمل به کودکان حدود ‌5 تا ‌10 درصد کاهش یافت.

بنا بر اظهارات دانشمندان بهتر است تا زمان رسیدن کودک به 6 ماهگی آغاز تغذیه با غذاهای مکمل به تعویق بیفتد، اما دلیلی برای تاکید خیلی شدید روی سن وجود ندارد. بعضی از کودکان قبل از ‌6 ماهگی به غذاهای مکمل احتیاج خواهند داشت اما نباید قبل از ‌4 ماهگی غذاهای مکمل را دریافت کنند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
از بنده خدا به بنده خدا

از بنده خدا به بنده خدا

جناب آقای رئیسی! رئیس‌جمهور منتخب تمامی مردم ایران اسلامی، یقین دارم از دیروز صبح، سونامی آدم‌ها و پیام‌های تبریک به سوی شما روانه شده و به احتمال زیاد خسته‌تر از آن هستید که همه آنها را بخوانید، هرچه هست این یک پیام تبریک نیست.

فرصت افزایش سرمایه‌ اجتماعی

فرصت افزایش سرمایه‌ اجتماعی

خبر کوتاه بود: «سیزدهمین رئیس‌ جمهور ایران انتخاب شد». به بهانه این خبر می‌خواهم به چند نکته اشاره کنم که چگونه می‌توان این انتخاب را تبدیل به یک فرصت کرد تا مردم رنگ آرامش را بیشتر ببینند.

دولت آینده جبران کند

دولت آینده جبران کند

انتخابات ریاست‌ جمهوری بار دیگر عرصه‌ای برای خلق حماسه از سوی مردم انقلابی و فهیم جمهوری اسلامی ایران بود.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر