در پی بارندگی‌های روز‌های اخیر

مسجد تاریخی بهبهان فرو ریخت

مسجد تاریخی بهبهان مشهور به غلامعلی که در فهرست آثار ملی کشورمان با شماره 9950 ثبت شده بود، دیگر نتوانست بار خستگی تاریخی‌اش را تحمل کند و به طور کامل فرو ریخت.
کد خبر: ۲۹۹۳۴۴

به گزارش خبرنگار ما، دلیل تخریب این مسجد، فرو ریختن منزل متروکه و البته قدیمی (تاریخی) مجاور آن مشهور به خانه سیادت بوده است. بارندگی‌های اخیر باعث شد این خانه متروکه فرو بریزد.وجود دیوار مشترک خانه سیادت با مسجد غلامعلی بهبهان، همچنین مرمت نشدن این مسجد در طول 2 دهه اخیر و رهاماندن آن و عدم استحکام بخشی، به ویران شدن این اثر تاریخی منجر شد.

این مسجد، یادگار دوران قاجار بود که از سوی شخصی به نام غلامعلی وقف شده بود، ولی در 2 دهه گذشته دیگر در آن مراسم عبادی و نماز برپا نمی‌شد و به دلیل متروک ماندن و مرمت نشدن همه بنا از جمله گنبد، دیوارها و... فرو ریخت و از این بنا تنها یک‌دیوار و راهرو باقی‌مانده است.

این مسجد تاریخی پیش از این هم دچار تخریب‌های جزئی شده بود، اما این بار فرسودگی و باران شدید حادثه‌ای را رقم زد تا این مسجد به صورت کامل از بین برود.

مسجد غلامعلی شهرستان بهبهان، سال 1382 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید.

ویژگی‌های مسجد

مسجد غلامعلی در مرکز شهر بهبهان قرار دارد و جزو مساجد تک ایوانی است. ایوان اصلی آن در ضلع جنوبی و در راستای محراب مسجد قرار دارد.

نمای دیوار شبستان جنوبی از جنس سنگ است و ضلع شرقی مسجد دارای سه رواق و ضلع شمالی دارای دو رواق است. سقف رواق‌ها از نوع طاق و قوس هستند. ایوان نیز با گنبدی گرد مسقف شده است.

از خصوصیات دیگر بنا میتوان به آجرکاریهای قسمت پیشانی و طاق‌های ضلع جنوبی اشاره کرد که احتمالا در دوره پهلوی بازسازی شده است.

کتیبه ورودی بنا زمان ساخت مسجد غلامعلی را مشخص می‌کند.

مسجد غلامعلی، از انواع مساجد محله‌ای و دارای پلان ساده است. در دهه‌های اخیر این مسجد به تخریب تدریجی گرفتار آمد و هیچ گونه تعمیری در آن صورت نگرفته است. اما میراث فرهنگی با توجه به رویکرد فعالیت اداره اوقاف خوزستان، در بازسازی اماکن مذهبی، اقدام به ثبت و مستندسازی این مسجد کرده است.

در بافت سنتی بهبهان آثار تاریخی فراوانی مانند منزل، مسجد، کاروانسرا، حمام و ... وجود دارد که به گفته یک مقام مسوول، بسیاری از این آثار تاریخی حتی با وجود ثبت تاریخی از سوی سازمان میراث فرهنگی خریداری و تملک نشده است و از این رو اغلب این بناها به حال خود رها شده‌اند و برخی توسط صاحبان آن ویران و به ساختمان‌های نوساز تبدیل گشتهاند. بهبهان یکی از 6 شهر دارای بافت تاریخی استان خوزستان به‌شمار می‌رود.

بهبهان - خبرنگار جام‌جم

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
فرزند زمانه خود باش

گفت‌وگوی «جام‌جم» با میثم عبدی، کارگردان نمایش رومئو و ژولیت و چند کاراکتر دیگر

فرزند زمانه خود باش

نیازمندی ها