نگاهی به وضعیت دستمزد بازیگران مطرح سینمای جهان

انتقام‌ تهیه‌کننده‌ها از ستاره‌های جهان سینما

صنعت سینما در ارتباط با میزان دستمزدهایی که به بازیگران درجه یک خود می‌دهد، دست به یک بازنگری اساسی می‌زند.شرکت‌های مستقل فیلمسازی شاید مشکلی درخصوص میزان دستمزد بازیگران غیرسرشناس نداشته باشند زیرا هیچ وقت دستمزدهای کلان به آنها نمی‌دهند اما کمپانی‌های بزرگ فیلمسازی مدتی است که به فکر میزان دستمزدی که به ستاره‌های سینما می‌دهند، افتاده‌اند و این پرسش را مطرح می‌کنند که چرا باید به بازیگران درجه یک سینما دستمزدهای نجومی و سرسام‌آور بدهند.
کد خبر: ۲۹۶۴۲۳

گمنام ها هم پول سازند

شاید تا چند سال قبل چنین بحثی مطرح نبود و کسی به ذهنش نمی‌رسید که این سوالات را مطرح کند، ولی در شرایط فعلی که هزینه‌های تولید فیلم به دلیل گرانی بالا رفته و اقتصاد جهانی در وضعیت بدی قرار گرفته، طبیعی است که موضوع دستمزدهای بالای 20 میلیون دلاری بازیگران مشهور، تبدیل به بحث و موضوع روز شود.

طبیعی‌ترین واکنش در قبال وضعیت بداقتصادی، گرانی و بالا‌بودن هزینه‌های تولید در رشته‌های مختلف، این است که تهیه‌کنندگان به فکر کاهش رقم دستمزد بالای بازیگران درجه یک بیفتند. اما فقط به این دلایل نیست که تهیه‌کنندگان سینما ‌می‌خواهند دستمزد کلان بازیگران را کاهش دهند. موفقیت پیش‌بینی نشده تعدادی از فیلم‌های سینمایی که در آنها بازیگران گمنام یا کمتر معروف و شناخته شده نقش‌های اصلی را بازی کرده‌اند، یکی از دلایل اصلی اتخاذ این تصمیم جدید است.

پرسشی که هم‌اکنون برای بسیاری از کمپانی‌های بزرگ فیلمسازی مطرح شده، این است که وقتی این فیلم‌ها با موفقیت کلان مالی روبه‌رو می‌شوند و در همان زمان فیلم‌های بازیگران مشهور فروش‌هایی معمولی (و حتی شاید کم)‌ دارند،‌ چرا باید میلیون‌ها دلار پول بی‌زبان را به آنها داد. پرسش تهیه‌کنندگان این است که این گروه از بازیگران مگر چه دارند که مستحق دریافت چنین دستمزدهایی باشند؟

«خماری صبحگاهی»، آغاز ماجرا

تحلیلگران اقتصادی سینما می‌گویند،‌ زمزمه بحث کاهش دستمزد بازیگران سرشناس از اواسط فصل تابستان و به دنبال موفقیت غیرقابل انتظار «خماری صبحگاهی» شروع شد. فیلم با حضور چند بازیگر غیرمطرح در سطح جهانی 460 میلیون دلار فروش کرد. نیمی از این فروش متعلق به آمریکای شمالی و بقیه‌ آن مربوط به بقیه کشورهای جهان است.

این فیلم و تعداد دیگری از محصولات موفق و کم سروصدای صنعت سینما، بیانگر این نکته بود که یک متن یا قصه قوی و جذاب است که می‌تواند باعث به نمایش درآمدن بهتر ستارگان این فیلم‌ها شود و بازی آنها به چشم تماشاچی بیاید. این جور فیلم‌ها نه‌فقط باعث جذب دوستداران و طرفداران این ستارگان به داخل سالن‌های نمایش می شود، بلکه صدها هزار تماشاچی معمولی دیگر را نیز به سمت خود می‌کشاند و همین مساله موجب موفقیت خوب مالی آن فیلم‌ها می‌شود.

«منطقه 9» یک فیلم علمی تخیلی و اکشن کم‌خرج که حدود 2ماه قبل روی پرده سینماها رفت، از سوی منتقدان سینمایی به عنوان فیلمی شناخته شد که بزرگ‌ترین ستارگان آن موجودات بیگانه فضایی بودند که اهالی کره زمین را تهدید به نابودی می‌کردند. بازیگر اصلی فیلم شارلتو کاپولی، اهل آفریقای جنوبی بود. این فیلم 200 میلیون دلار فروش کرد. در گذشته فیلم دلهره‌آور و ترسناک «فعالیت غیرطبیعی» با حضور 2 بازیگر گمنام توانست در جدول گیشه سینماهای آمریکا 100‌‌میلیون دلار فروش کند.

فیلم که با هزینه بسیار اندک 15 هزار دلاری ساخته شده، اکران عمومی خود را با حدود 500‌سالن سینما (در مقایسه با اکران فیلم‌های پرسرو صدای روز در حدود 3000 سالن)‌ شروع کرد. تبلیغات شفاهی تماشاگران فیلم خیلی سریع به کمک آن آمد و با گذشت زمان، تعداد بیشتری از مردم متوجه نمایش عمومی آن شدند. استقبال خوب بینندگان از فیلم باعث شد تا تعداد سالن‌های نمایش دهنده آن طی 4 هفته گذشته به 1500 سالن افزایش پیدا کند. خود فیلم که در زمان شروع نمایش عمومی در ردیف بیستم جدول هفتگی گیشه نمایش بود، بسرعت وارد فهرست 10 فیلم اول جدول شد و حتی 2 هفته قبل توانست صدرنشین این جدول هم بشود.

صنعت سینما همین روزها توسط شرکت مستقل فیلمسازی سومیت اینترتینمنت قسمت دوم مجموعه فیلم نوجوانانه و خون‌آشامانه خود «گرگ و میش» را با نام «ماه تازه» روانه پرده سینماها می‌کند. این فیلم که با هزینه‌ای 50 میلیون دلاری تهیه شده، دنباله‌ای بر قسمت اول آن است که در سال 2008 (اواسط فصل پاییز)‌ با فروش 180 میلیونی خود در آمریکای مرکزی، تحلیلگران سینمایی را شگفت‌زده کرد.

زمزمه بحث کاهش دستمزد بازیگران سرشناس از اواسط فصل تابستان و به دنبال موفقیت غیرقابل انتظار «خماری صبحگاهی» شروع شد

فروش بین‌المللی فیلم، بالای 200 میلیون دلار شد و 2 بازیگر اصلی آن رابرت پاتینسن و کریستین استوارت تبدیل به چهره‌های مطرح بین‌المللی شدند. مسوولان خطوط اینترنتی که بلیت فیلم‌های سینمایی را پیش‌فروش می کنند، میگویند استقبال تماشاگران سینما از فروش زودهنگام اینترنتی بلیت‌های قسمت دوم «گرگ و میش» بی‌سابقه بوده است. به این ترتیب، این فیلم لقب اولین محصول تاریخ سینما را تا این لحظه کسب کرده که بالاترین رقم پیش‌فروش اینترنتی بلیت‌های یک فیلم سینمایی را به خود اختصاص داده است. بر همین اساس، اهل‌ فن میگویند «ماه تازه» یک افتتاحیه عالی در تاریخ 20 نوامبر خواهد داشت و این در حالی است که دستمزد هیچ یک از 2بازیگر اصلی آن، کلان و نجومی نبوده است.

جیمز ای اسکوآر، پروفسور سینما در دانشگاه کارولینای جنوبی می‌گوید: «هیچ‌کسی بر این عقیده نیست که یک فیلم فوق‌العاده بزرگ، نیازمند آن است که گرانقیمت و پرهزینه باشد. چنین چیزی می‌تواند ما را در یک مسیر غلط بیندازد.»

گفته‌های این پروفسور سینما چندان هم بیراه نیست و فاکت‌های زیادی برای تایید اظهارات وی وجود دارد. همین یکی دو هفته قبل فیلم جدید جیم‌کری، کمدین بنام «یک سرود کریسمسی» تبدیل به تازه‌ترین فیلمی شد که در دسته کارهایی قرار می‌گیرد که پرخرج است و از یک نام بزرگ بهره‌ گرفته، ولی موفقیتی در جدول گیشه نمایش کسب نمی‌کند. منتقدان سینمایی از چنین فیلم‌هایی به عنوان کارهایی یاد می‌کنند که نام ستارگان حاضر در آنها فیلم را به جلو می‌برد و همه، این فیلم‌ها را به واسطه نام ستارگان آنها می‌شناسند.

مردم در چنین شرایطی و در برخورد با این گونه محصولات، مثلا می‌گویند «برویم فیلم جیم‌کری را ببینیم.» شاید سال‌ها قبل این نوع فیلم‌ها در جدول گیشه نمایش بروبیایی داشتند، ولی امروز نمی‌توان همان نسخه قدیمی را برایشان پیچید.

موتور بسیاری از فیلم‌های پر سر و صدا که بازیگران موفقی را در نقش اصلی داشت، در فصل تابستان کار نکرد. اگر شما به فیلم‌ها و نام بازیگران آنها نگاه کنید، ‌متوجه می‌شوید بسیاری از فیلم‌هایی که نام‌های بزرگ داشتند، با عدم استقبال عموم تماشاگران روبه‌رو شدند و شکست تجاری خوردند. در مقابل، فیلم‌هایی شاهد موفقیت خوب مالی شدند که بازیگران‌شان حرف اول را در گیشه نمایش نمی‌زدند و به اصطلاح فیلم‌های ستارگان نبودند.

ستاره‌ها عقب نشستند

منابع نزدیک به کمپانی‌های فیلمسازی می‌گویند، بازیگران درجه‌‌یک سینما این روزها با مشکل تازه‌ای روبه‌رو هستند. آنها دیگر نمی‌توانند پیشنهاد دریافت دستمزدهای بالای 15 میلیون دلاری خود را در کنار دریافت 20 درصد از کل فروش فیلم‌هایشان را مطرح کنند. این قضیه دریافت این چنینی دستمزدها مربوط به زمانی نه‌چندان دور است که آنها به بهانه استعداد غریزی خود و موفقیت مالی فیلم‌هایشان درخواست می‌کردند.

درحال حاضر حرف تمام تهیه‌کنندگان سینما به این گروه از بازیگران این است که با قبول دریافت دستمزدهای کمتر جلوی دوربین فیلمبرداری ظاهر شوند و تا جای ممکن از مطرح کردن دریافت درصدی از سود حاصل از فروش فیلم‌هایشان خودداری کنند. طبیعی است که در گام اول بازیگرانی که تا قبل از این به واسطه شهرت نام خود دستمزدهای نجومی می‌گرفتند، زیربار چنین خواسته‌ای نروند، اما اهل فن می‌گویند وقتی تهیه‌کنندگان برای تولیدات جدید خود سراغ آنها نروند، این گروه مجبور خواهند شد رقم دستمزد خود را شکسته و آن را کاهش دهند. همین یک سال پیش بود که اتحادیه بازیگران سینمای آمریکا تهدید به اعتصاب نامحدود می‌کرد و حاضر به نشستن پای میز مذاکره با نمایندگان اتحادیه تهیه‌کنندگان سینما نبود. آیا تهیه‌کنندگان بزرگ و کمپانی‌های فیلمسازی با اقدام جدید خود، دارند از بازیگران انتقام می‌گیرند؟

تهیه‌کنندگان «گرگ و میش» از همان روز اول تولید آن، قصد داشتند این اکشن خون‌آشامانه را به صورت یک مجموعه فیلم موفق در‌آورند. از همان ابتدای کار تلاش تهیه‌کنندگان فیلم برای تولید آن با یک هزینه کم با تحسین اهل فن و منتقدان سینما روبه‌رو شد. گرگ و میش با سرمایه‌ای 36 میلیون دلاری تولید شد و در سطح جهانی 300 میلیون دلار فروش کرد.

قسمت دوم هزینه‌ای 50 میلیون دلاری دارد و پیش‌بینی می‌شود حداقل 400 میلیون دلار در سطح جهانی فروش کند. بخش کمی از هزینه فیلم به عنوان دستمزد به 2 بازیگر اصلی آن داده شده است. لورت شولر دانر، تهیه‌کننده «مردان ایکس» می‌گوید: «خوش به‌حال تهیه‌کنندگان این فیلم، آنها توانسته‌‌اند هزینه‌های خود را پایین نگه دارند. چنین کاری غیرمعمول است و کمتر کسی توانایی انجام آن را دارد.»

مترجم: ‌کیکاووس زیاری
منبع: ورایتی

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها