jamejamonline
اقتصادی عمومی کد خبر: ۲۹۲۸۲   ۳۰ شهريور ۱۳۸۲  |  ۲۱:۵۷

میزان واردات کشور چه به صورت رسمی و چه به طور غیر قانونی ، کسری بودجه دولت ، گداخته شدن حجم نقدینگی بخش خصوصی ، فراریان مالیاتی در عرصه سرمایه گذاری بخشهای بازرگانی

و اعلام افزایش نرخ ارز از سوی مسوولان بانک مرکزی از مهمترین علل بالا رفتن قیمت ارز در بازار داخلی است .
دکتر مهدی مقدسی در گفتگو با خبرنگار ما ، در تشریح عوامل اصلی افزایش قیمت ارز در مرداد و شهریور امسال گفت : افزایش 53درصدی واردات کشور در مقایسه با سال قبل موجب شد تا افزایش تقاضای ارز را در بازار داخلی به همراه بیاورد و فشار تقاضا را بر روی کالاهای وارداتی از طریق تامین ارز از بازار آزاد تامین کند. این اقتصاددان همچنین با اشاره به حجم نقدینگی کشور که از 170هزار میلیارد ریال سال 79به 430هزار میلیارد ریال در 6ماهه نخست امسال رسیده است ، یادآور شد: وقتی بازار خودرو در انتظار واردات و بازار مسکن با رکود رو به رو شود، طبیعی است که حجم گداخته نقدینگی تورم زا، فرصتهای قبلی را در کسب سود در بخشهای خودرو، تلفن همراه ، مسکن و بورس از دست بدهد و روانه بازار ارز داخلی که سود مقطعی کلانی به همراه دارد ، شود. عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی در ادامه به کسری بودجه 242میلیارد تومانی دولت اشاره کرد و خاطرنشان کرد: دولتها در اکثر اوقات از طریق افزایش نرخ ارز به جبران کسری بودجه خود می پردازند که این امر در سالهای گذشته نیز پیوسته عمل شده است ؛ زیرا سهل ترین راه برای برطرف کردن کسری بودجه به شمار می رود. مقدسی گفت : سرمایه گذاران در بخشهای غیر مولد نیز به نوبه خود در افزایش قیمت ارز در 2 ماه گذشته مقصر بودند، زیرا این عده از سرمایه گذاران همواره به دنبال سودهای کلان در زمان کوتاه بوده و ضمن فرار از مالیات های دولتی ، همواره بر جذب سود فعالیت های غیر تولید به نفع منافع خود تاکید دارند. این عضو هیات علمی دانشگاه همچنین با تاکید بر «بحران اعتماد» در اظهارات مسوولان تصمیم گیر در سیستم بانکی و ارزی کشور در ماه گذشته گفت : دلالان و فرصت طلبان وقتی نظر رئیس کل بانک مرکزی را مبنی بر این که «نخواهیم گذاشت نرخ هر دلار از 900 تومان بیشتر شود» روایت کردند جنگ روانی را در بازار ارز گسترش داده و به یکباره قیمت هر دلار را 20تومان در طول 2هفته آغازین شهریور افزایش دادند. وی گفت : دولت هم اکنون بزرگترین مصرف کننده ارز در کشور است و اگر نتواند التهابات بازار ارز را به کنترل خود درآورد، تورم و کاهش قدرت خرید مردم با صعود روز به روز مواجه می شود. مقدسی تاکید کرد: قیمتها در بازار ارز در حال حاضر باید به نرخ پایه و رسمی اعلام شده از سوی دولت برسد ؛ زیرا در غیر این صورت «مدیریت پیش بینی» شده این بازار که از سوی مسوولان بر روی آن پافشاری می شود ، سیاستی روزمره شمرده خواهد شد.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
پایان احتکار مسکن؟

پایان احتکار مسکن؟

نخستین مصوبه مجلس یازدهم که به‌طور مستقیم به مطالبات مردم اختصاص داشت، مربوط به مالیات بر خانه‌ های خالی (احتکار مسکن) و اصلاح قانون مالیات‌ ها در این زمینه بود.

چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

موضوع هزینه سند نقل‌ و انتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی یکی از گلایه‌های مهم مردم در سال‌های گذشته بوده است؛ این موضوع در حالی است که با میانداری مقامات پلیس راهور، افکار عمومی شناسنامه خودرو (برگ‌ سبز) صادره از سوی نیروی انتظامی را به عنوان سند خودرو کافی می‌دانند و از این نظر معتقدند هزینه دریافتی در دفاتر اسناد رسمی بابت ثبت رسمی نقل‌وانتقال خودرو، گران و بار مضاعفی بر دوش مردم به حساب می‌آید.

گفتگو

بیشتر
تکمیل مسکن مهر؛ 4 ماه بعد

گفت‌وگو با مهدی هدایت، مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید پردیس درباره سرنوشت مسکن مهر و طرح اقدام ملی مسکن

تکمیل مسکن مهر؛ 4 ماه بعد

پیشنهاد سردبیر بیشتر