jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۲۸۷۹۴۵   ۲۸ مهر ۱۳۸۸  |  ۰۸:۴۵

سازمان بهداشت جهانی ، سلامت را آسایش کامل جسمی‌، روانی و اجتماعی تعریف می‌کند؛ البته نبود بیماری به معنای سالمبودن نیست بلکه مستلزم شرایط دیگری از جمله سلامت روانی، سلامت محیط خانوادگی و اجتماعی می‌شود.

در این میان، بهداشت روانی عبارت است از مجموعه عواملی که در پیشگیری از ایجاد یا پیشرفت روند اختلالات شناختی، احساسی و رفتاری در انسان نقش موثر دارند و در حقیقت هدف اصلی بهداشت روانی، پیشگیری است و این هدف به وسیله ایجاد محیط فردی و اجتماعی متناسب حاصل می‌شود.

در نقطه مقابل، بیماری روانی شامل بروز هر نوع اختلال در ذهن می‌شود که ممکن است روی رفتار عادی فرد تاثیر بگذارد و زندگی روزمره را برای بیمار و اطرافیانش مشکل کند. اگرچه ویژگی‌های افراد سالم از نظر روان بسیار متفاوت و متنوع هستند، اما هر فرد سالمی ‌ممکن است یک یا چند مورد از اختلالات روانی را به طور گذرا تجربه کند. اگر این اختلال به طور مستمر دیده شود یا شدت آن به قدری باشد که در سازگاری، کارآیی و احساس رضایت فرد از زندگی ایجاد مشکل کند، احتمال وجود اختلال یا مشکل روانی پیش می‌آید.

در روانپزشکی به موضوع پیشگیری اهمیت زیاد داده می‌شود و برای آن 3 سطح دیده شده است و رعایت این‌‌سه‌مرحله پیشگیری می‌تواند جامعه سالم و قابل قبولی را نوید دهد.

پیشگیری نوع اول عبارت است از روش‌هایی که موجب جلوگیری از بروز اختلالات روانپزشکی می‌شود، شامل آموزش برای خانواده‌ها، مدارس و آموزش از طریق وسایل ارتباط جمعی.

پیشگیری نوع دوم، یعنی تشخیص بموقع و درمان اختلالات روانپزشکی و لازمه آن وجود روانپزشکان و روان‌شناسان مجرب، تاسیس درمانگاه‌ها و کلینیک‌ها، تاسیس بیمارستان‌ها و افزایش تخت‌های روانپزشکی و همچنین تامین داروهای مورد مصرف بیماران است. پیشگیری نوع سوم، یعنی فراهم کردن امکانات توانبخشی روانی و هدایت بیمار به سمت جامعه و تامین شغل و امکانات رفاهی و جلوگیری از معلولیت روانی.

با توجه به روند رو به افزایش اختلالات روانپزشکی در سطح دنیا و همچنین کشور که عمدتا ناشی از توسعه بی رویه شهرها که متناسب با امکانات زیستی و تفریحی و معیشتی کافی نیست، افزایش جمعیت، مشکلات اقتصادی، بیکاری که در مجموع موجب احساس عدم امنیت اجتماعی و نگرانی نسبت به آینده می‌شود، توجه بیشتر به بهداشت روانی و پیاده کردن اصول آن در جامعه، قطعا موجب کاهش آمار مبتلایان به اختلالات روانپزشکی و نشاط بیشتر در جامعه خواهد شد. به تمامی‌مردم و خانواده‌ها توصیه می‌شود در صورت کاهش احساس رضایت و لذت از زندگی در خود یا اطرافیان در اولین فرصت با مراجعه به روا‌نپزشکان و روان‌شناسان و بیان مشکل و علائم خود، نسبت به درمان آن اقدام کنند و با این کار، آسایش و رفاه خود و افراد خانواده و جامعه را باعث خواهند شد.


دکتر پرویز مظاهری
دبیر علمی‌نهمین همایش انجمن روانپزشکان

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
گردش بیشتر جهش بیشتر

گردش بیشتر جهش بیشتر

شرایطی که امروز در کشور شاهد آن هستیم، بدون شک نشان‌دهنده وجود و گسترش ویروس جهش‌ یافته انگلیسی است؛ آن‌قدر که در آزمایش‌های جدیدی که انجام می‌دهیم، غالب بودن سویه انگلیسی ویروس درنتیجه آنها کاملا مشهود و مشخص است؛ اتفاقی که متاسفانه با مدیریت نادرست و تصمیمات بسیار نابخردانه در ستاد کرونا اتفاق افتاد و موجب شد ویروس جهش‌یافته در تمام کشور شیوع پیدا کند و همه شهرها را در بربگیرد.

همچنان خوشبین نیستیم

همچنان خوشبین نیستیم

بعد از برگزاری چند جلسه از مذاکرات کمیسیون برجام باید گفت که همچنان برای خوشبینی نسبت به ثمربخش بودن این مذاکرات زود است و ما مثل گذشته خوشبین نیستیم.

بیم و امیدهای روزهای کرونا زده

بیم و امیدهای روزهای کرونا زده

این روزها، روزهای سختی است. روزهایی که برگشتیم به محدودیت‌های پاییز ۱۳۹۹. روزهایی که آژیر قرمز کرونا یک‌بار دیگر در سراسر کشور به صدا در آمده است اما این بار سخت‌تر و نگران‌کننده‌تر. ابتلاها خانوادگی و سرعت انتقال بالا رفته است.

گفتگو

بیشتر
کار ناتمام محققان با آرسیبو

مدیر عملیاتی تلسکوپ رادیویی ساردینیا در گفتگو با جام‌جم از داغ‌ترین حوزه‌های مطالعاتی در اخترشناسی رادیویی می‌گوید

کار ناتمام محققان با آرسیبو

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر